Fotoğrafçılıkta Beyaz Dengesi

24.04.2017
• Teknoloji • Nedir • Nasil-Calisir • Hobi
Beyaz dengesi

Beyaz Dengesi Nedir?

Beyaz dengesi (white balance) , fotoğrafı doğru renk ve tonlar ile çekmeye yarayan sistemdir. Diğer bir deyişle, beyaz dengesi, fotoğrafın gerçekten uzak renkler yerine gerçeğine en yakın renkler ile çekilmesini sağlar.


Beyaz Dengesi Ne İşe Yarar?

DSLR fotoğraf makinesini yeni kullanmaya başlayan veya biraz tembel olan amatör fotoğrafçıların, en kolay yolu tercih ederek otomatik beyaz dengesi kullanarak DSLR’nin “AWB” modunu seçtiklerini görürüz. Ancak en iyi renk sıcaklığında ve tonlarda fotoğraf çekebilmek için fotoğrafçının beyaz dengesinin kendisinin ayarlamasında azami fayda vardır.

Fotoğrafçılıkta beyaz dengesi, Kelvin değeri ile ölçülür. Kelvin değeri, fotoğrafta ışığın renk sıcaklığını ölçmekte kullanılan birimdir. Renk sıcaklığı, DSLR fotoğraf makinelerinde 1000 K ile 15000 K arasında değişen değerler alabilir. Normal şartlar altında en sık kullanılan Kelvin değerleri 3000 K ile 9000 K arasındadır. Renk sıcaklığının artması durumunda, mavi ve soğuk renkler fotoğrafa hakim olur. Tersi durumda ise kırmızıya doğru bir yoğunlaşma olur. Renk sıcaklığın tabloları, siyan karbonun ısıtılmasından türetilir. Düşük sıcaklıklarda kırmızı, turuncu ve sarı alevler oluşurken, ısı arttıkça alevler maviye dönecektir.

DSLR fotoğraf makinemizde beyaz dengesi; otomatik (AWB) , hazır menüler şeklinde (gün ışığı, bulut, gölge gibi) ya da Kelvin değerinin manuel olarak değiştirilmesi suretiyle ayarlanabilir. Şimdi farklı Kelvin değerlerini yakından inceleyelim.


Kelvin Değerleri Nelerdir?

Otomatik (AWB) : Ortamın koşullarına göre doğrudan makine tarafından belirlenir. Bu modda yapılan çekimlerde her zaman istenen renk sıcaklığı elde edilemeyebilir. Başlangıç seviyesi kullanıcıları çoğunlukla bu modu kullanır. Odaklanan bölgeye göre 3500-7000 K (kelvin) civarında bir değer alabilir.

Ev ampulü (tungsten) : 2800- 3500 K civarındaki renk sıcaklığıdır.

Floresan ışığı (flourescent) : 3500-4000 K civarındaki renk sıcaklığıdır.

Gün ışığı (day light) : Renk sıcaklığı 5000-5500 K civarındaki beyaz dengesidir ve güneş doğduktan iki saat sonra oluşan ışığın rengini yansıtır.

Flaş: 5000-5500 K civarındaki renk sıcaklığıdır.

Bulutlu (cloudy) : 6000 K civarındaki renk sıcaklığıdır.

Gölge (shade) : Renk sıcaklığı 7000 K olan beyaz dengesidir ve kapalı olmayan ortamlarda gölge altındaki bir kadraj için kullanılabilir .

Kişiye özel beyaz dengesi (Custom WB) : Bu seçenekte Kelvin değeri tamamen kullanıcının inisiyatifindedir. 100 K’lık dilimlerle Kelvin değerinin yükseltmek ya da düşürmek mümkün.

https://fstoppers.com

Gölgede fotoğraf çekerken 4000 K kullanacak olursanız oldukça mavi ve soğuk tonlara sahip kareler elde edersiniz. Buna karşın, 8000 K civarında bir renk sıcaklığı kullanırsanız daha sıcak ve gözünüzün gördüğüne yakın sonuçlar alırsınız. Yukarıdaki fotoğraflar bu farklılığı net şekilde ortaya koymaktadır. Aslında kafamızı çok karıştırmadan şu genellemeyi yapmak mümkündür: Fotoğrafınızda sarı tonlar artmışsa, Kelvin değerini düşürün ve gözünüzün gördüğüne en yakın olan tonla çekime devam edin. Tersi durumda ise mavi ve mora yakın tonlardan kurtulmak için Kelvin değerini arttırın.

Buraya kadar anlattıklarımızı doğru uygularsanız beyaz dengesi konusunda oldukça yol almış olursunuz. Ancak, en doğru beyaz dengesini seçebilmek için profesyonel fotoğrafçılar nasıl bir teknik uygular? Sorunun cevabı: %18 Gri Kart.

Yazının devamı için tıklayın:


http://cozumpedia.com/fotograf-makinesinde-beyaz-dengesi-nasil-kullanilir-beyaz-karti-nedir-ii