Göz Kuruluğu Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

23.08.2017
• Saglik • Nedir
Göz Kuruluğu Nedir?

Göz Kuruluğu Nedir?

Gözyaşı, rahat görmemizi sağlarken aynı zamanda gözlerimizi korumak için nem ve yağlama sağlar. Gözyaşı; su, yağ, mukus, enfeksiyonlara karşı antikorlar ile özel proteinler içerir. Gözyaşı, tüm bu bileşenleri içerecek şekilde, göz çevresindeki özel bezler tarafında üretilir. Göz kuruluğu, genellikle gözyaşı sisteminizin yeterli düzeyde çalışmadığını yahut gözyaşı üretiminde sorunların oluştuğunun bir göstergesidir.

Göz Kuruluğunun Belirtileri

Göz kuruluğu durumunda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:
*Gözünde bir şeyler varmış hissi
*Göz açıp kapama esnasında yanma ve acı hissi
*Kaşıntı
*Kırmızılık
*Bulanık görüş
*Işık hassasiyeti


Bazen kuru gözler çok fazla gözyaşı üretimine neden olur. Bu kafa karıştırıcı duruma, refleks gözyaşı salgılaması denir. Nem eksikliği gözlerinizi tahriş eder ve daha fazla gözyaşı ihtiyacı, sinir sisteminiz üzerinden bir tehlike sinyali gönderir. Dolayısıyla, vücudumun, göz kurumasını telafi etmek amacıyla gözyaşı üretse de bu gözyaşının içerisinde çok fazla su vardır ve ideal bir göz yaşının içindeki bileşenleri içermez. Bu nedenle, . normal bir gözyaşı etkisi yaratmaz.

Göz Kuruluğunun Sebepleri

Bazen, gözyaşı sisteminde çevresel koşullara bağlı olarak anlık sorunlar oluşabilir. Örneğin, Bir klimaya veya ısıtıcı gözyaşı bezlerini olumsuz etkileyebilir. Göz kuruluğunun diğer nedenleri şunlardır:
*Doğal yaşlanma süreci, özellikle menopoz dönemi
*Antihistaminikler gibi bazı ilaçların yan etkileri
*Romatoid artrit ve kollajen vasküler hastalıklar gibi gözyaşı yeteneğini etkileyen hastalıklar
*Göz kapaklarınıza gereken şekilde açılıp kapanmasına engel olan durumlar
*Bilgisayar vb karşısında uzun süre çalışma

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz kuruluğu farklı şekillerde tedavi edilebilir:

1.Yapay gözyaşı kullanımı

Göz kuruluğunun en yaygın tedavisidir. Piyasada bir çok ürün mevcuttur ancak gözlerinize en uygun olanını bulmak için birkaç tane denemek zorunda kalabilirsiniz. Gözlerinizde, kronikleşmiş göz kuruluğu sorunu varsa, gözleriniz iyi iken bilebu damlaları kullanmanız gerekebilir.

2.Gözyaşı tahliye kanallarının geçici olarak kapatılma

Punktum tıkacı kullanarak, gözyaşı kanallarının hızlı bir şekilde gözyaşınızı tahliye etmesi engellenebilir. Bu çözüm, yapay gözyaşı kullanımının yetersiz kaldığı durumlarda denenebilir. Eğer, punktum tıkacı tedavi için doğru çözüm ise kalıcı punktum tıkacı kullanımına geçilebilir. Hekim kontrolünde yapılması şarttır.

3.Lipiflov tedavisi

Bu tıbbi araç, göz kapaklarınızdaki bloke olmuş bezleri temizlemek için ısı ve basınç kullanır. Bu sayede, tekrar aktive edilen beler gözyaşı için yağ üretir ve gözyaşı dengesinin tekrar restore edilmesini sağlar.

4.Testosteron kremi

Sık görülmese de göz kuruluğu, göz kapaklarınızdaki yağ bezlerinde testosteron eksikliği ile ilgili olabilir. Bu durumda doktor kontrolünde, testosteron kremi kullanımı gerekebilir.

5.Gözyaşı damlaları

Reçeteli göz damlaları, gözlerinizdeki gözyaşı üretiminin arttırmasına yardımcı olur.

6. Beslenme

Balık yağı veya omega-3 kullanımını arttırmak göz kuruluğunu gidermeye yardımcı olabilir.
Kaynak:http://www.webmd.com