Harper Lee Kimdir?

02.05.2017
• Kimdir • Edebiyat

Hayatı

Modern Amerikan edebiyatının en önemli yazarlarında birisi. Harper Lee , tam adıyla Nelle Harper Lee, 1926 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Alabama eyaletine bağlı Monroeville kentinde doğmuştur. Harper Lee ilk romanı olan ve Columbia Üniversitesi tarafından verilen Pulitzer ödülünü kazandığı Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mocking Bird) ile tanınır. Hukukçu bir babanın ve sinir sistemi bozuklukları yaşayan bir annenin kızı olan Lee, hayatının önemli bir bölümünü doğduğu kentte geçirmiştir. Edebiyata olan ilgisi lise yıllarında gelişen Lee, Montgomery’deki Huntingdon Koleji’nde ve sonrasında Tuscaloosa’da Alabama Üniversitesi’nde eğitimine almıştır. 1949 Yılında geldiği New York’ta 1956’ya kadar edebiyat dışı bir çok işle meşgul olmuştur. 1956 Yılında itibaren tam zamanlı olarak yazarlığa başlayan Lee, 1960 yılında “Bülbülü Öldürmek” romanını yayımlatmıştır. Sonrasında The New Yorker’da yazmaya başlayan Harper Lee, Truman Capote’nin Soğukkanlılıkla (In Cold Blood) romanının yazımına katkı sağlamıştır. 2015 yılında ikinci romanı olan Git Bir Bekçi Dik (Go Set a Watchman) romanını yayımlayan Lee ( 89) , 2016 yılında Monroeville’de ölmüştür. En sevdiği yazarlar; William Faulkner, Eudora Welty, Jane Austen, and Thomas Macaulay’dır.


Eserleri

Harper Lee’nin sadece iki romanı vardır: Bülbülü Öldürmek (1960) ve Git Bir Bekçi Dik (2015)

Harper Lee, Amerikan edebiyatında olduğu kadar dünya edebiyatına damga vuran romancıdır. Bülbülü Öldürmek (To Kill a Mocking Bird) romanı, tüm dünyadan 40’tan fazla dile çevrilmiş ve 40 milyondan fazla kopya satmıştır. Roman, tüm zamanların en iyi kitapları listelerin çoğu kez ilk sırada gösterilir. Roman aynı zamanda, 1962 yılında Gregory Peck'in başrolünü oynadığı ve adını da romandan alan Oscar Ödüllü filme uyarlanmıştır. Harper Lee, Bülbülü Öldürmek romanıyla kazandığı başarı karşısında şaşkınlığını gizlememiştir. Dönemin Amerikası’nda önemli bir konu olan ırkçılığı işleyen ve olayları bir kasabada yaşayan küçük bir çocuğun gözünden ele alan eser, kurgusal bir romandır.

İkinci ve son romanı olan Git Bir Bekçi Dik (2015) ise aslında ilk romanının çocuk kahramanı Scout’un yetişkin halini anlatan ve babasıyla yaşadığı tartışmalara yer veren kurgusal bir eserdir. Lee, romanın müsveddesi 1957 yılında yayımcı tarafında reddedildikten sonra Bülbülü Öldürmek romanını yazmış ve 2015’e kadar Git Bir Bekçi Dik romanını yayımlatmamıştır.


Kaynaklar:

Resim: http://www.fakirane.org

http://www.rd.com