HDR Fotoğraf Nasıl Çekilir?

30.05.2017
• Teknoloji • Nasil-Yapilir • Hobi
hdr nedir

HDR Fotoğraf Nasıl Çekilir?

HDR (High Dynamic Range) fotoğraf, farklı pozlama değerlerinde çekilen en az üç adet fotoğrafın photoshop ve photomatix gibi programlar kullanılarak birleştirilmesi ile oluşturulur. Ayrıca bazı fotoğraf makinelerinde bulunan HDR modları ile de HDR çekmek mümkündür (Örneğin; Casio EX-ZR100, Nikon Coolpix P100, Canon Powershot G12 gibi) .


Neden HDR Fotoğraf Çekmek İsteriz?

İnsan gözü en güçlü ışıktan loş ortamlara kadar farklı ışık koşullarında çok iyi görme ve algılama yeteneğine sahiptir. Ancak fotoğraf makinesi sensörleri için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Özellikle ışır parlamaları ile karanlık bölgelerin birlikte olduğu kompozisyonlarda gözümüz fotoğraf makinelerine göre daha fazla detayı daha net görür. Ancak, fotoğraf makineleri için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bu tür ışık koşullarında karanlık noktalara göre yapılacak pozlamalarda ışık patlamaları; ışık parlamalarının olduğu yerlere göre yapılacak pozlamalarda fazlasıyla karanlık bölgeler oluşacaktır. HDR yaparak daha fazla detayı daha canlı şekilde fotoğraflamak mümkündür.


Kaynak: http://www.nikonusa.com


HDR Nasıl Yapılır?

HDR fotoğraf yapmak için öncelikle, minimum üç ayrı fotoğrafı farklı pozlama değerlerinde çekiyoruz. Birinci fotoğrafı az, ikinci fotoğrafı tam ve üçüncüsünü ise çok pozlayarak birleştirme sonrasında ışık patlamalarının yaşandığı bölgeler ile karanlık olan alanlardaki ışık problemlerini gidermiş oluruz. Böyle bir kare elde etmek için yapacağımız çekimler için DSLR fotoğraf makinemizin poz ölçüm sistemi kullanılarak -3,0 ve +3 pozlama değerlerindeki üç fotoğrafın ayrı ayrı manuel olarak çekilmesi uygun değildir. Bu yapılacak olursa, birinci çekimden sonraki kareler arası geçen süre eğer hareketli obje de varsa sorun olacaktır. Ayrıca, 2. ve 3. çekimler için ayar değişikliği (pozlama değerlerinin değiştirilmesi) ve deklanşöre basma işlemlerinde fotoğraf makinesinin yapabileceği en küçük kayma bile daha sonra düzeltme yapmak için sizi ekstra yoracaktır.

Kaynak: http://tahiryildiz.com


Dolayısıyla yapılması gereken, tripodumuzu istediğimiz kompozisyona göre sabitlediksen sonra DSLR fotoğraf makinemizin ayarlar kısmında bracketing (basamaklama) özelliğini kullanarak 3 ya da daha fazla sayıda farklı şekillerde pozlanmış kare çekmektir.


Kaynak: https://better-photography.com


Çekilen kareler photoshop ya da photomatix gibi HDY Yapma programlarıyla birleştirildiği zaman HDR karemiz ortaya çıkacaktır. Bu işlem için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:HDR için yapılan birleştirme işleminden iyi sonuçları elde etmek mutlaka RAW formatında çekim yapılmalıdır. Ayrıca, birleştirme işlemi sırasında renk skalası, renk sıcaklığı, parlaklık, keskinlik, gürültü, kontrast gibi birçok unsura müdahale etmek mümkündür. Ancak, yapılan müdahale arttıkça elde edilecek sonucun gerçekten uzaklaşacağını ve HDR’nin amacında sapılabileceğini unutmamak gerekir. Örneğin aşağıdaki linkte çok başarılı bir HDR çalışması var: https://500px.com/photo/140020927/the-heartbeat-of-the-city-5-by-giuliana-antonio-corradetti?ctx_page=1&from=gallery&galleryPath=22458631&user_id=10230201

HDR’nin başarısını çoğu kez (marjinal bir hedef güdülmüyorsa) manzarayı gerçekten uzaklaştırmadan tüm renk ve ışık tonlarını fotoğraflamaktan geçer. Diğer taraftan şu fotoğrafa bir göz atalım: https://500px.com/photo/90183267/magic-forest-by-pavel-gröschl?ctx_page=1&from=gallery&galleryPath=22458631&user_id=10230201

Bu karede ise uygulanan işlemler, fotoğrafı gerçeklikten uzaklaştırıp adeta bir resim havası katmış. Kimi fotoğrafçı için HeDeR olmuş bir çalışma olarak kabul edilebilir.

HDR; çok bina içleri, şehir mimarisi, bulutlu gökyüzü veya portre fotoğraflarda etkili sonuçlar verebilmektedir. Örneğin masmavi ve bulutsuz bir gökyüzünün olduğu bir karede gökyüzünde haleler oluşması ihtimal dahilindedir. Ancak, obje ve kompozisyon konusunda sınırlama yapmak doğru değildir. Her fotoğrafçı kendi fotoğraf serüvenini yaşayarak öğrenir ve öğretir.


Işığınız bol olsun…


Kaynaklar:

http://tahiryildiz.com

http://www.nikonusa.com

https://better-photography.com

http://www.500px.com

http://www.amazon.com


İlgili Konular

Detoks ile Zayıflama