Hindistan Güney Asya Uydusunu Başarıyla Fırlattı

06.05.2017
• Teknoloji • Haberler


Hindistan, 'paha biçilemez' Güney Asya uydusu fırlattı.


Güney Asya için Sriharikota uzay merkezinden başarıyla fırlatılan yeni iletişim uydusu t amamen Hindistan tarafından finanse edildi. Bu uydu bölgedeki ülkelerin telekomünikasyon ve yayıncılık hizmetlerini artırmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.


Bu uydudan Sri Lanka, Maldivler, Bangladeş, Nepal ve Butan yararlanacak. Fakat Pakistan bu girişimden çekildi.


Analistler, Hintli Başbakan Narendra Modi'nin "uzay diplomasisi" ni başlatma çağrısında bulundular.


Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu (ISRO) , Coğrafi Senkorinize Uydu Fırlatma Aracı (GSLV) ile fırlatılan uyduyu inşa etmek için üç yıl sürdüğünü belirtti.


Güney Asya Uydusu, Hindistan'ın komşuları iletişim hizmetlerini iyileştirmek için kullanabilecekleri 12 Ku bandında çalışan radyo vericileri var. Her ülke en az bir radyo vericisine erişebilir, ancak kendi altyapılarını geliştirmelidirler. Uydu doğal felaket zamanlarında uluslar arasında önemli iletişim bağlantıları da sağlayabilir.

Başbakan Modi bu uyduyu Hindistan'ın komşularına "çok değerli bir hediye" olarak adlandırdı.


Katılımcı ülkelere yaklaşık 1.5 milyon dolara mal olan bu uzay tabanlı platform yeni bir yörüngesine oturdu.

Hükümete göre, uydu, Hindistan'ın komşularına telekomünikasyon ve televizyon, doğrudan ev (DTH) hizmetleri, eğitim, tele tıp, hava tahmini ve afet yönetimi gibi alanlardaki geniş kapsamlı hizmetleri sağlayacak.

Hiç şüphe yok ki ülke, bu uydu aracılığıyla Çin'in komşuları üzerindeki nüfuzunu aktif olarak engellemeye çalışıyor. Fakat Asya'daki 21. Yüzyıl uzay yarışında, Çin'in ilk girişimci avantajı halihazırda zaten bulunmakta.


Bu Güney Asya uydusu, afetlerde ülkelerin kurtarma çabalarını koordine etmelerine ve iletişim sırasında güvenli bir iletişim hattına sahip olmalarına yardımcı olacak.


Kaynak: BBC