IELTS Tavsiyeleri

15.08.2017
• Egitim
IELTS Tavsiyeleri

IELTS Tavsiyeleri

IELTS sınavında başarılı olmak için İngilizcenizin iyi olması yeterli değildir. Her sınavda olduğu gibi doğru stratejilerin takip edilmesi olmazsa olmazdır. Bu noktada IELTS sınavına girmiş kişilerin deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Bu sınava girmiş kişilerin dikkat çektiği hususlar çerçevesinde şu hususların altını çizmek mümkündür:

IELTS Kaynak Tavsiye

Doğru kitaptan hazırlanın. IELTS için tek doğru adres 10 kitaptan ve CD’den oluşan Cambridge IELTS Kitapları serisidir. İlk kitap 1990’lı yıllarda basılmıştır. 10 uncu kitaptan başlayarak geriye doğru tüm örnek sınavları çözmeniz gerekiyor.

İngilizcenizin durumuna, istediğiniz skor bandına ve sınava kadar olan vaktinize göre tüm kitapları çözmek yerine birkaç kitap ile yetinebilirsiniz. Testlerle alıştırma için mutlaka gerçek zaman limitlerine uyun ve tüm bölümleri (dinleme, yazma ve okuma) ara vermeksizin yapın.

IELTS Listening Tavsiye

IELTS Dinleme bölümünde ilk parçada kredi kartı ya da telefon numarası sorulur. Birçok kişinin hızlı biçimde sayıları ya da kodlanan kelimeleri yazamadığını görmekteyiz. Bu soru tarzında eksiğimiz varsa birkaç alıştırma yaparak hızlanabiliriz.

Doğru yazım önemlidir. Karıştırdığınız kelimeler varsa kontrol etmeyi unutmayın. Amerikan ya da İngiliz yazım şeklini kullanabilirsiniz.

Büyük küçük harf fark etmezken, tekil-çoğul değerlendirmede önemlidir.

Cevaplarınızı dinleme esnasında cevap kağıdına yazmayın. Çünkü listening bölümü sonrasında 40 cevabı “cevap kağıdı”na geçirmek için 10 dakika ekstra süre verilir.
Önemli konulardan birisi de dinleme öncesi soruları okumanız için size kısa bir zaman verilecek. Soruları güzelce okumak ve anahtar kelimelerin altını çizin.


IELTS Reading Tavsiye

Reading bölümünde 3 okuma parçası ve toplam 40 soru vardır. Sınava girenlerin bu bölümle ilgili en büyük problemi zaman yönetimidir. Denemeleri süre tutarak yapmak çok önemlidir.

Reading bölümünde işinizi kolaylaştıracak şey ise soru kalıplarına çalışmaktır. Farklı soru türlerinden (boşluk doldurma, true-false, çoktan seçmeli, paragrafa başlık seçme gibi) problem yaşadığınız ve zaman kaybettiğiniz soru çeşitlerine ayrıca çalışmak ve hız kazanmak gerekir.

IELTS Writing Tavsiye

Altın kural şudur: “Fazla yazana çok puan vermezler ama belirlenen limitten (1. Soru için 150, diğeri için 250) az yazarsanız da ceza uygulanır”. Yeterli düzeyde yazmak için bir satıra kaç kelime yazdığınızı test edin ve sınavda yazdığınız satır sayısına göre karar vererek yazmaya devam edin ya da bırakın.

Aynı kelimeleri tekrar etmeyin.

Anlamı ve kullanımı konusunda yüzde yüz emin olmadığınız kelimeleri kullanmayın.

Gramer ve noktalama çok önemlidir.

Yazılarınıza başlık atmayı unutmayın.

150 Kelimelik yazıdaki konuların büyük çoğunluğunda karşılaştırarak anlatım yapmak çok önemlidir. O sebeple, belirli zarf, sıfat ve fiillere çalışmak ve gerekiyorsa ezberlemek gerekir.
Kısa olan yazıya 20 diğerine ise 40 dakika vermek uygundur.

IELTS Speaking Tavsiye

TOEFL sınavında değilsiniz. Rahat olun. Birebir canlı bir kişiye konuşuyorsunuz ve ortam oldukça sıcak. Tek yapmanız gereken konsantre olup diliniz döndüğünce konuşmaya çalışmaktır.