İlk Defa Uçağa Binecekler İçin Tavsiyeler

21.07.2017
• Nasil-Yapilir • Hayat • Gezi
İlk Defa Uçağa Binecekler

İlk Defa Uçağa Binecekler

İlk defa uçağa bineceklerin mutlaka dikkat etmesi gereken basit ama çok önemli detaylar vardır. Bunları göz önünde tuttuğunuz taktirde yolculuğunuz koşturmaca yapmadan ve kolaylıkla geçecektir. Şimdi yapılması gerekenleri adım adım gözden geçirelim:


Bilet Alma

Bilet alırken ne kadar erken davranırsanız o kadar ucuza bilet alma şansınız artacaktır.

Türk Hava Yollarının uyguladığı Miles & Smiles gibi kazandıran uçuş programlarına mutlaka üye olur. Bir zararınız olmayacağı gibi mil kazanarak ileride bedava bilet alma ya da upgrade yapmak için kullanma şansınız olacaktır. Ayrıca, topladığınız mile göre havaalanlarındaki lounge’ları kullanma şansına sahip olacaksınız.

Gideceğiniz tarih konusunda yüzde yüz emin değilseniz esnek bilet alabilir ve daha sonra değiştirebilirsiniz. Ancak esnek biletlerin daha maliyetli olduğu gerçeğini unutmayın.

Eğer gidiş-geliş tarihleri konusunda serbestseniz hafta sonu yerine hafta içine bilet almanızda fayda var. Çünkü, hafta içi biletleri hafta sonuna göre genelde daha ucuzdur.

Son olarak, promosyonlu alınan ucuz biletlerin iadesi ve değiştirilmesi mümkün değildir.


Havayolu Seçimi

Çoğu zaman THY veya Lufthansa gibi büyük havayolu şirketleri ile uçmak daha maliyetlidir. Öte yandan, alacağınız hizmetin kalitesi ve konforu daha yüksek olacaktır.

Rötar konusu karşılaşabileceğiniz en büyük problemler arasındadır. Charter uçuş hizmeti veren havayolu şirketlerinde rötar yapma ihtimali daha yüksektir. Rötar halinde havayolu şirketinin birinci sınıf olması, zararınızın karşılanması ya da havaalanına yakın bir otelde geceleme gibi olanakları da beraberinde getirecektir.
Aktarmalı Uçuş

Aktarmalı uçuş yapacaksanız biletlerinizi mümkünse aynı havayolu şirketinden alın ki uçak kaçırma ve sonrasında doğabilecek sorunları en aza indirgeyin.

İki uçuş arasında makul bir aktarma süresinin olması çok önemlidir. Aktarma süresini hesaplarken, yurtdışı uçuşu olma ya da havaalanı büyüklüğü gibi faktörler mutlaka dikkate alınmalıdır. Aktarmalı uçuşlar arasında vakit çok az ise birinci uçuş sonrasında havaalanına girişte transit yolcular için özel bir geçiş alanı yapılmıştır. Biletinizi göstererek buradan geçiş yapmanız mümkündür. Özellikle yurtdışı uçuşlarda dış hatlarda karşılaşabileceğiniz zaman kayıplarını sıfıra indirgemiş olursunuz.

Öte yandan, çok yakın aralıklı aktarmalı uçuşlarda siz uçağa yetişseniz dahi bagajınızın sizin kadar şanslı olamayabileceğini mutlaka hesap edin.


Bagaj

Normal şartlarda, her yolcu 20 kilo bagaj (uçağın kargosuna) ile 8 kilo kadar el bagajı (kabin içi) hakkına sahiptir. Eğer fazla bagaja sahipseniz, kilo başına 10 TL’den başlayan fiyatlarla ekstra ücret ödeme durumun olacaktır. Eğer Miles & Smiles gibi avantajlı uçuş programlarına üye iseniz ücretsiz ekstra bagaj hakkına sahip olabilirsiniz.

Öte yandan, fazla bagajı olan kişilerin en sık yaptığı şey, el bagajı sayısını arttırarak ödeyeceği cezayı azaltmaktır. Çünkü, birçok havayolu şirketinde kabin içi bagaj için kilo ve sayı kontrolü maalesef çok zayıftır.

Ryanair veya Wizzair gibi charter şirketler ile uçuyorsanız bagaj konusu çok hassastır. Check-in’de kargoya verdiğiniz her bir çanta için 50 Euro civarında ödeme yapmak zorundasınız. Ayrıca, el bagajı için çok katı kuralları vardır. Sadece bir adet el çantası alabilirsiniz ve bu çantanın boyutları önceden belirlenmiştir ve büyük çantaların geçişine kesinlikle izin verilmez. Ortalama bir sırt çantası boyutları kabul görecektir.Ayrıca, kabin içi bagaja; delici, kesici ve sıvı eşyaların alınmadığı unutmayın. Bu tür eşyalarınızı uçağın kargo bölümüne vereceğiniz bagajınıza koymanız gerekir.

Öte yandan, değerli eşyalarınızı –fotoğraf makinesi, mücevher vs- kesinlikle kargo bölümüne gidecek bagajınıza koymayın. Gümrükte bu bagajlarınızın kontrol edileceğini ve havayolu şirketinin bu değerli eşyaların kırılması ya da kaybolmasından kesinlikle sorumlu olmayacağını unutmayın.

Son olarak, kargoya vereceğiniz valizinizin sağlam kalması konusunda hassas iseniz, check-in bölgesinde 10 TL civarında bir maliyetle valiz streçleme makinesini kullanabilirsiniz.


Yemek Seçimi

Ryanair, Wizzair veya Easyjet gibi şirketlerle uçuyorsanız su için bile hatırı sayılır miktarda para ödersiniz. Öte yandan, THY gibi şirketlerde uçuş yapıyorsanız bilet alırken diyet veya vejetaryen yemek seçimi yapabilirsiniz. Ayriyeten, bebeğinizle beraber uçacaksanız mama talebinde bulunmayı unutmayın.


Havaalanına Giriş

Seyahatinize uygun olan iç hatlar ya da dış hatlar terminaline gidin. İç hatlarda en az 1 saat dış hatlarda en az 2 saat önce havaalanında olun. Ancak, dönemsel güvenlik uygulamaları veya havaalanı büyüklüğü bu sürelerin artmasına neden olabilir.

Check-in işlemleri yurt içi uçuşlar için 30 dakika, yurt dışı içinse 1 saat önceden sona erer. Ayrıca check-in’i önceden yaptırsanız dahi bagajınız varsa check-in’e girmek zorundasınız. Dolayısıyla, havaalanına zamanında gitmek çok önemlidir.

Havaalanlarında genelde 2 kontrol noktası bulunur: Havaalanı girişi ve boarding kontrol bölgesi. Birinci kontrol, çok sıkı olmayabilir (eğer low-band ise kemer ve metal eşyaları çıkarmanız bile istenmeyebilir) ve geçerken yanınızda sıvı vb bulundurabilirsiniz. Boarding bölgesine geçişteki kontrol ise çok sıkıdır. Burada aklınızda bulunması gereken şey, eğer ayağınızda ameliyat sebebiyle platin varsa ABD veya İngiltere gibi ülkelerde sorun yaşama ihtimalidir. Mümkünse raporlarınızı yanınıza alıp görevliye beyan ederseniz, ayrı bir bölümde donunuza kadar soyularak kontrolden geçirilme ihtimalini bertaraf edersiniz.


Check-in

Yolcuların büyük bir bölümü, check-in’i havaalanında yapar. Check-in esnasında nüfus cüzdanı, ehliyet ya da yurtdışı uçuşlar için pasaport göstermeniz gerekecektir.

Kısa mesafeli uçuşlarda nerede oturduğunuz çok da önemli olmayacaktır. Ancak, Uzun mesafeli uçuşlarda konforlu bir koltuk seçmeniz yolculuğunuzu kalitesini arttıracaktır. İnternet üzerinde genellikle uçuştan 24 saat önce check-in açılır. Özellikle kıtalararası uçuşlar için check-in’lerin başladığı dakikalarda insanların, acil çıkış kapılarının olduğu koltukları ve pencere kenarlarını anında –tabiri caizse – kaptığını unutmayın.Bagajınız yoksa havaalanındaki seyyar check-in cihazlarından sıra beklemeden check-in yapabilirsiniz.


Uçağa Biniş

Check-in’de aldığınız boarding kartı (uçuş kartı); uçağa bineceğiniz kapıyı, boarding zamanını ve koltuk numaranızı gösterir. Doğru kapıya zamanında gitmek önemlidir. Özellikle yurtdışı uçuşlarda büyük havaalanlarındaki duty free bölgesi ile uçağa bineceğiniz kapı arasında ciddi mesafeler olabileceğini dikkate almanız gereklidir.

Uçağa binişte, bilet kontrolü yapılır ve boarding kartın bir kısmı koparılarak size iade edilir. Elektronik check-in yaptırdıysanız akıllı telefonunuza kaydettiğiniz boarding kartı okutarak geçiş yapabilirsiniz. Biniş esnasında biletle birlikte nüfus cüzdanı, ehliyet ya da yurtdışı uçuşlar için pasaport göstermeniz gerekecektir.


Uçaktan İniş

Uçaktan inişte, kargo bölümüne verdiğiniz bagajı almayı unutmayın. Bagajınız yoksa doğrudan çıkabilirsiniz. Bagajlar, bagaj teslim bölgesinde yer alan bantlar üzerinden teslim edilir. Her bir bandın üzerinden bagajların hangi uçuşa ait olduğunu görebilirsiniz.Eğer bagajınız kaybolduysa, aynı bölgede kayıp bagajlar bir ofis göreceksiniz. Bagajınıza ait bilgileri görevliye verebilmek için check-in esnasında size verilen bagaj kartını kaybetmemeniz önemlidir. Yanlış uçağa verilen bagajlar, en geç bir gün içinde ilgiliye teslim edilir. Bunun için gideceğiniz otel ya da yerin adresini mutlaka bir yere not edin.