İncirin Daha Önce Hiç Duymadığınız Faydaları

05.05.2017
• Saglik • Hayat

İncir, hem taze hem de kuru olarak tüketilebilen çok lezzetli bir meyvedir. Hasat mevsimi havaların sıcaklığına göre Ağustos ayı içinde başlar. İncirin pek çok çeşidi bulunmakla beraber kurutmaya uygun olanlar Sarılop ve Sarı Zeybek’tir. Yeni mahsul kurutulmuş incirleri Eylül ayı içinde yetiştiği bölgelerden temin edebilirsiniz. Kurutulmuş incir, yıl boyunca uygun saklama koşullarında saklanarak tüketilebilmektedir. En çok tüketilen kuru meyvelerdendir. Özellikle ceviz ile birlikte tüketildiğinde lezzetine lezzet katar.


İncir, çok eski tarihlerden beri insanlık tarafından bilinen bir meyvedir. Heredot yazmış olduğu eserlerinde m.ö. 484 yılında bahsetmiştir. Ayrıca kutsal kitapların hepsinde geçen tek meyvedir.


Kuru incir üretiminde ülkemiz %53 payla 1. sırada yer alır. Ülkemizde de Aydın en çok hasadın yapıldığı şehrimizdir. En bilinen çeşitleri Sarılop, Sarı Zeybek, Göklop, Bardacık, ve Kara Yaprak’tır.

İncir içeriğinde kalsiyum, demir, manganez, fosfor, potasyum ile birlikte A, B1, B2 ve C vitaminlerini bulundurur. İncirden iki tane tazeyken tüketildiğinde bir bardak sütten aldığınız kalsiyum değerini vücudunuza kazandırır. Tazeyken şeker oranı düşük olmakla birlikte kurutulduğunda %50 oranında şeker ihtiva eder.


İncirin faydaları saymakla bitmez. Yüksek lif oranına sahip olan incir, içeriğinde yağ, sodyum ve kolesterol bulunmadığı için diyet yapanlar için çok tercih edilen bir meyvedir. İncirde bulunan mineraller çok zengin olduğu için tek başına vücudumuzun ihtiyacı olan minerallerin bir bölümünü karşılayabilir. İncir, kalsiyum içeren meyveler arasında portakaldan sonra ikinci sıradadır. İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller sayesinde hastalıklardan sonraki iyileşme sürecine büyük katkı yapar. Ayrıca güçlü bir enerji kaynağı olmasından vücudumuzu güçlendirir, zihnimizi açar.


İncirin Faydaları:


· İncir, kalsiyum açısından zengin olması nedeniyle kemiklerimizi korur ve güçlendirir.

· İncirin, içerdiği potasyumla tansiyonumuzu düzenleyici etkisi vardır.

· İncir, güçlü bir antioksidan etki taşır. Vücut direncimizi artırır.

· İncir, zengin lifli yapısıyla sindirim sistemimiz için çok önemli bir hızlandırıcı ve dolaylı olarak temizleyici etkisi vardır. İçerdiği lifler midemizi güçlendirir, ülser riskini düşürdüğü gibi tedavisine de katkı sağlar.

· Bağırsak hareketlerini hızlandırdığından kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarını çözer.

· Antioksidan etkisiyle kanı temizler, kanser riskini düşürür ve tedavi sürecini hızlandırır. Kuru incirdeki ‘benzaldehit’ maddesi kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını yavaşlatır. Ayrıca içerdiği demirin etkisiyle kansızlığa da iyi gelir.

· Bol E vitamini içermesinden cildi güzelleştirir, saçlarımızı güçlendirir.

· Uykusuzluğa iyi gelir.


İncirle çok nefis tatlılar da yapılır. Sizlere basit ama lezzetli bir tarif vereceğim.
Fındıklı İncir Tatlısı


Kuru inciri elimize alıp güzelce yassılaştırdıktan sonra ortasını tabak gibi çukurlaştıralım. 3 veya 4 fındığı bu çukura güzelce yerleştirelim. Tüm incirleri bu şekilde hazırlayıp çukurca bir tepsimize sıralayalaım. Aralarına tereyağı ilave edelim. 1 su bardağı suyun içerisinde 1 yemek kaşığı şekeri eritelim. Şurubumuzu incirlerin üzerinde döktükten sonra sonra ocakta kaynatalım. Kaynama başlayınca kısık ateşte incirlerimiz yumuşayana kadar pişirelim. Ocaktan incirlerimizi aldıktan sonra ılıyıncaya kadar bekledikten sonra servis yapabiliriz. Afiyet olsun.