Apple'dan 10'uncu yılında iPhone Pro sürprizi

11.05.2017
• Mobil-Cihaz • Teknoloji • Haberler
iphone pro

Yeni iphone ve Beklentiler

Mayıs 2018 itibariyle piyasa değeri ilk geç 800 milyar Amerikan Dolarını aşan Apple’ın CEO’su Tim Cook, geçen hafta yaptığı basın açıklamasında iphone satışlarındaki son aylardaki düşün nedeni olarak bir sonraki iphone modeline ilişkin söylentileri gösterdi.

Geleneksel olarak her sonbahar mevsiminde yeni bir model çıkaran Apple, bu sonbaharda da yeni bir model çıkaracak. Bu noktada olağan dışı bir durum yok. Bu yılı farklı kılan şey ise, iphone markasının doğuşunun 10 uncu yılı olması. Bu da doğal olarak insanların beklenti çıtası birkaç seviye yukarı taşıyor.

En yeni iphone modeli şu an itibariyle iphone 7 ve Apple’ın ürün stratejisine göre bir sonraki modeli iphone 7s. Ancak bu modeller genelde ara sürüm niteliği taşıdığından Apple tarafında çok büyük değişiklikler yapılmıyor. Ancak, 10 uncu yıldönümü kapsamında sansasyonel değişiklikler olma ihtimali var mı? Elbette hiç kimse 3 ay sonra bir sonraki modelin oldukça altında kalacak bir telefona 800 ABD Doları para vermek istemeyecektir.

Peki Apple insanlardaki beklentileri karşılamak adına ne yapabilir:


Yeni Bir Model İsmi

İphone 7 sonrasında iphone 7s yerine doğrudan iphone 8’e geçiş yapılabilir. Ya da daha sansasyonel olması için yepyeni ve yüksek özellikli yeni bir ürün düşünülebilir. iPhone Pro veya iPhone X gibi. Bu tür bir strateji ile geleneksel seriye devam ederken, 10 uncu yılda yüksek özellikli bir model ile tüketicilerin karşısına çıkılabilir. Tabi ki böyle bir durumda bu modelin fiyatının 800 ABD Doları bandının oldukça üzerinde olması muhtemel olacaktır.


Yeni Bir Ekran

Ekran üzerindeki tuşların artık modası geçmek üzere. Yeni çıkan Samsung Galaxy S8 gibi, telefonun ön yüzünden fiziki ana ekran tuşunu (home) kaldırılarak dokunmatik ekranı tüm ön yüzeye genişletilebilir. Apple aslında bu yöndeki ilk adımını geçen yıl atarak ana ekran tuşuna dokunmatik özellik yüklemişti.

Ayrıca, LED ekrandan daha ileri düzey özellikleri olan OLED ekrana geçiş yapılabilir. Bu durumda iphone, daha yumuşak ve pürüzsüz kıvrımlara sahip olabilir. NIKKEI, Apple’ın bu sene için 70 milyon OLED ekran paneli sipariş ettiğini bildirdi.


Retina Taraması

iphone, ana ekran tuşu sayesinde güvenlik önlemi olarak parmak izi taraması yapabilmektedir. Yeni modelde, ana ekran tuşunun kalmasıyla birlikte parmak izi yönteminden vazgeçilerek yüz tanıma ya da iris tarama kullanılması beklenebilir.


Boyutlar

Son dönemde ölçülerdeki büyüme trendine paralel olarak yeni modelin boyutlarında değişiklik beklemek mümkün.


Kablosuz Şarj

Bloomberg, bir süre önce Apple’ın kablosuz şarj üzerinde çalışmalar yapığını haber yapmıştı. Bu çerçevede, kablosuz şarj ile ilgili bir sürpriz kullanıcıları bekliyor olabilir.


Daha Fazla Bağlantı Noktası

iphone 7 kulaklık girişini iptal etmiş ve bu ciddi tartışmalara yol açmıştı. Yeni modelde, endüstri standardı USB-C gibi bir portun gelme ihtimali üzerinde konuşuluyor.


Olağan Yenilikler

Her yeni modelde olduğu üzere; daha hızlı, daha ince, daha hafif ve şarj süresi konusunda kendini biraz daha geliştirmiş bir iphone beklemeniz mümkün.


Kaynak: CNN