Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

29.05.2017
• Saglik

Isırgan otuna, bazı yörelerde dalamaktan Dalgan dendiği de görülür. Yaprakları ve gövdesi üzerindeki mikro tüyler eğer çıplak elle topluyorsanız ve dikkatsiz davrandıysanız elinizin üzerinde tatlı geçmeyen bir kaşıntıyla birlikte bir kızarıklık oluşturuverir, tabi ilk temastaki küçük elektrik şokunu atlatır atlatmaz. Toplaması sıkıntılı bu ot bir şifa kaynağı olduğu için bu küçük ısırıkları toplayanlarca göz ardı edilir. Hastalıklara faydasının yanında yapacağınız otlu böreklere, bol yeşillikli salatalara ve sahanda yumurta gibi pek çok tarife lezzet katmasıyla da meşhurdur. Ayrıca tazesinin yanında aktarlardan alacağınız kurutulmuşunu da her gün çay olarak tüketebilirsiniz. Nelere iyi geldiğine bir bakalım;
ALERJİ ANTİDOTU

Bu otu insanlarımız, alerjik hastalıklar da dahil olmak üzere birçok sağlık durumunu tedavi etmek için binlerce yıldır kullandılar. Şimdi bilim, insanlarımızın tecrübelerini doğruladı: ısırganlar, alerji tedavisinde etkilidir. Phytotherapy Research tıp dergisinde yayınlanan bir çalışmada HerbalScience Group LLC'de doktor olan Roschek, Fink, McMichael ve Alberte, ısırganların çok farklı seviyelerdeki alerjiye bağlı iltihaplanmayı önemli ölçüde azalttığını tespit ettiler.


KEMİK GÜÇLENDİRİCİDİR

Isırgan otu güçlü bir besin kaynağıdır. Isırgan, az bilinen, ancak mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. Dahası, ısırganda bulunan kalsiyum, süt ürünlerinin aksine, oldukça emilebilir ve alkalidir. Isırgan otu çayını içmek veya bir tentür (harici iltihaplanmalara veya alerjik durumlara uygulanmak üzere kurutulmuş bitkinin alkolle harmanlanarak elde edilen solüsyondur) formunda kullanmak oldukça kolaydır, ayrıca taze ısırgan yapraklarını çorba veya güveçlere de ekleyebilirsiniz. Ispanak benzeri bir lezzet ve dokuya sahiptirler. Endişelenmeyin, yaprakları en az 30 saniye pişirmek, bitkinin ısırma etkisini ortadan kaldırır.


DİYABET TERAPİSİ YAPAR

Journal of Neuroscience Letters dergisinde heyecan verici bir araştırma , ısırganın diyabetle bağlantılı olarak meydana çıkan bir çok sağlık sorununu azalttığını ortaya koydu. Bu araştırma, ısırgan otunun yüksek kan şekeri düzeylerini düşürmeye katkısı, aşırı susuzluk belirtisini azaltması, vücut ağırlığını iyileştirmesi, insülin düzeylerini düzenlemesi, ağrıyı azaltması gibi muazzam bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Nöropati ve hatta hafıza ve bilişin iyileştirilmesi. Şeker hastalığı için ısırgan kullanarak yapılan araştırmalar hâlâ daha başlangıç aşamasındayken,elde edilen bu etkileyici sonuçlar ısırgan otunun şeker hastalığında büyük bir iyileştirici katkı sağladığını düşündürmektedir.
AĞRI KESİCİDİR

Bazı çalışmalar , ısırıkları almanın dahili olarak, osteoartrit ( kireçlenme ) ağrısını ve bu durumdaki hastaların kullandığı iltihaplanmayı giderici ilaçların dozunu azaltmaya yardımcı olabileceği öne sürülüyor. Tabii ki, doktorunuza danışmadan, tahlil sonuçlarınızı görmeden herhangi bir ilacınızın dozunu kesmemeniz veya azaltmamanız önerilir.


PROSTAT TEDAVİSİ

Isırgan otunun, benign prostat hiperplazisi (BPH) olarak bilinen prostatın genişlediği ve idrar yolu üzerine baskı yaptığı , böylece idrar akışını azalttığı ve mesanenin boşaltılmasının geciktirildiği prostat hastalığı tedavisinde kullanılan finasterid ilacından daha etkili olduğu bulunmuştur. Araştırmacılar, ısırgan otunun bu etkisinin nasıl oluştuğunu bilmiyorlar ancak hormonların tetiklenmesiyle olabileceğinden şüpheleniyor, fakat ne olursa olsun araştırmacılar, bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaç kadar etkili olduğunu ortaya çıkardılar.
SİNÜS (SİNÜZİT) TIKANMALARINI HAFİFLETİR

Bir başka araştırmada , ısırgan otlarının yaprakları, alerjiden kaynaklanan sinüs (sinüzit) problemlerini gidermedeki etkisi araştırıldı. Isırgan alan katılımcılarda almayanlara göre, allerjik rinitten (bahar nezlesi) belirgin oranda düzelme gözlendi.


Bu son derece besleyici bitkiyi yemek için 30 saniye pişmesi ısırgan etkisini ortadan kaldırmaya yetecektir. O yüzden çekinmeden bu bitkiyi çorbalarınıza, güveçlerinize, böreklerinize veya salatalarınıza koyabilirsiniz. Salatalarınıza koymak için suyla güzelce yıkayıp elma sirkesinde bekletmeniz yeterli olacaktır.


Bununla birlikte, ısırgan toplama deneyimini tamamen atlamak isterseniz veya çiğ olarak dokunmak istemezseniz, kurutulmuşunu çay yaparak, sıvı tentür halini damlalar halinde kullanarak veya kapsüllerini yutarak faydalanabilirsiniz.


Şifalı olarak, taze ısırganlar kurutulmuş olanlardan daha üstün olduğundan, bu iyileştirici bitkiyi toplamak için bir çift eldiven takmaya değer.


Isırgan otlarını açık yaralara uygulanması kaçınılmalıdır.


Ayrıca gebelik sırasında da kullanılması önerilmez.


Kaynak: www.care2.com