Kabaddi Nedir? Nasıl Oynanır?

18.05.2017
• Nedir • Nasil-Yapilir • Spor
kabaddi nedir

Kabaddi Nedir?

Kökeni Hindistan’a dayanan ve Uzak Doğuda yaygın şekilde oynanan ilginç bir spordur. Hindistanın Punjab, Tamil Nadu, Bihar, Telangana and Maharashtra eyaletlerinin resmi sporudur. Ayrıca; İran, Bangladeş, Nepal, Tayland ve Pakistan gibi ülkelerde oynanır. Nepal’de milli bir spor olarak kabul edilir ve okullarda eğitimi verilir.Uluslararası Kabaddi Federasyonu’na 30’dan fazla ülke üyedir. 1990 yYılında Asya Oyunlarında boy gösteren oyun, bu tarihten sonra giderek yaygınlaştı.


Amacı

Oyunun amacı, bir oyuncunun rakip sahaya girerek rakibin oyuncularına değmesi ve kendi sahasına geri dönmesi esasına dayanır. Ancak, oyuncu bu esnada nefesini tutmak zorundadır. Bu nedenle Türkçede “nefessiz vur-kaç” olarak da adlandırılır.


Oyuncular ve Ekipmanlar

12 Oyuncudan oluşan 2 takım ile oynanan kabaddide, bir takım aynı anda 7 oyuncu ile sahada olabilir.

Kabaddi sahası, 13m x 10m ölçülerindedir ve iki yarı sahaya bölünmüştür.Saha, kum ya da çim olabilir.

Kabaddi oynamak için herhangi bir ekipman ya da topa ihtiyaç yoktur.
Sayı Yapma

Rakip sahaya girip nefes almadan diğer takımın bir ya da daha fazla oyuncusuna değmek ve geri dönmek hücum sayısı; defans yaparken rakip oyuncunun başarısız olmasını sağlamak defans sayısı kazandırır.


Maç Kazanma

En çok sayıyı toplayan taraf maçı kazanır. Maç sonunda beraberlik de mümkündür.


Temel Kurallar

*Fiziki adalet ilkesi gözetilen oyunda, maçlar yaş ve kilolara göre sınıflandırılır.

*Kabaddi maçları, 1 başhakem ve 2 yardımcı hakem tarafından yönetilir.

*Maç süresi 20’şer dakikadan oluşan iki devreden oluşur. Devre arası 5 dakika mola verilir.

*Maç hangi takımın hücum edeceğini belirleyecek para atışı ile başlar. İlk yarıya hücum ederek başlayan takım, ikinci yarıya defansta başlar.

*Rakip sahaya hücum için giden oyuncuya akıncı denir. Akıncı, rakip oyuncularda bir ya da daha fazlasına değip kendi sahasına geri döner. Bu esnada kesinlikle nefes alamaz. Nefes almadığını kanıtlamak için ara vermeksizin “kabaddi” diye bağırır. Bir anlık bile ara vermesi, nefes aldığının göstergesidir ve rakip takıma bir sayı verilir.

*Defans yapan takım, sahasına geri dönmeye çalışan oyuncuyu vücudundan (saç ve elbiseden tutmak yasaktır) yakalayarak engeller. Yakalanan oyuncuya güreş benzeri hareketler yapılabilir.

*Takımlar birbirlerine sırasıyla hücum ederler.


Kaynak:

www.rulesofsport.com

indianexpress.com

www.sportskeeda.com