Kabak Çeşitleri ve Tarihçesi

10.06.2017
• Bitkiler

Kabak nedir?

Evet, bu ilginç bir soru. Kabakların çeşitli sebeplerden dolayı sebze olduğu düşünülse de, tohumları olduğu için aslında bir meyvedir.

Kabaklar genellikle sakız kabağından yetiştirilir, ancak diğer bitkilerden, helvacı kabağı ve bal kabağından gelen çok türü vardır. Kabak familyası kabakgillere (Cucurbitaceae) aittir ve beş tür kabak çeşidi olarak günümüzde dünya çapında yetiştirilmektedir.


Kabakların Tarihi Hakkında Ne Biliyoruz?

Kabakların mevcut çeşitlerinin, eski zamanlarda ki familyaları değişik şekillerde, ebatlarda ve renklerde mevcut olup, M.Ö. 7000 yılından beri tüketildiği bilinmektedir. Kabak ile ilgili en eski kanıt, MÖ 7000 ve 5500 yılları arasında Meksika'da bulunan tohumlardır.

Yerli Amerikalılar, kabakların uzun depolama ömrü ve besleyicilik noktasında zengin özelliklerinden dolayı bal kabaklarına değer verirlerdi.

Yerli Amerikalılar, bal kabaklarını öncelikli bir gıda kaynağı olarak kullandılar; aslında, uzun ve soğuk kışlarda kabak birinci besin kaynağıydı. Ancak kabakların evlerinde kullanışlı olabilecekleri diğer başka kullanım alanları da bulunuyordu. Beslenmenin dışında kabak tohumlarını ilaç olarak kullandılar ayrıca kurutulmuş kabak kabuklarını tohum, fasulye ve tahıl depolamak için kase ve kap olarak kullandılar.

Kabak ve kabak çeşitleri nehir kenarları boyunca, dere yataklarında mısır, ayçiçeği ve fasulye ile birlikte yetiştirildi ve daha sonra bu meyveleri kızartmaya, fırında pişirmeye, kaynatmaya ve kurutmaya başladılar.

Ancak ilk hasatları, bugün bildiğimiz bal kabağıyla pek az benzerlik gösteriyor.

Kabak atası şimdi bilinen bir tür olan turuncu kabağın çeşitlerine doğru kaymıştır. Dahası bugün birçok alt tür ve çeşit yetiştirilmekte olup 40'dan fazla çeşidi mevcuttur.

Kısa ve uzun boylu, yuvarlak ve düz, iri ve minik, yeşil, sarı, kırmızı, beyaz, mavi ve hatta çok renkli şeritli kabaklar vardır.

Dış görünüşleri ne olursa olsun -hepsi lezzetli ve hoşa giden olmasa da- tüm bal kabakları yenile bilirdir. Pek çoğu mükemmel süs ve dekorasyon eşyası olarak kullanıla bilinmektedir.

Pepon (Yunanca) büyük kavun, kabaklara verilen ilk isimdir. 17. yüzyıla kadar insanlık kabak diye bir kelime duymamıştır. Bu meyve, Kuzey Amerika'nın St. Lawrence bölgesinde şişman kavun olarak 5000 yıl boyunca Kuzey Amerika'da yetiştirilmiştir. Kabak 16. yüzyılda Fransız kâşif Jacques Cartier'in bildirmesi ile literatüre geçmiştir.

Ne Tür Kabaklar Bulabiliriz?

Kabaklar genellikle kış ve yaz balkabağı olarak sınıflandırılır.

Kışlık kabaklar sert, kalın kabuklu ve tatlı olurlar, kremsi bir eti vardır. Bazı çeşitleri yıl boyunca kullanılabilir, ancak çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında yenilir. Hava sirkülasyonu iyi olan serin, karanlık bir yerde saklandıkların da, uzun ömürlü olurlar.

Yazlık kabak ise kabuk henüz sertleşmeden önce yazın hasat edilir , bu nedenle yenilebilir ince bir kabuğa ve kısa bir depolama ömrüne sahiptir. Yaz kabağının tüm parçaları yenilebilir. Kabakgiller familyasının üyeleri farklı şekillerde, renklerde ve büyüklükte türlerde bulunurlar. Bu sulu bitkiler çoğunlukla Sakız Kabağı çeşitleri olup meşhurları yeşil ve sarı olan kabaklardır.

Altı kıtada yetişen ve çok farklı türde kabak çeşitleri olup, her birinin kendi benzersiz şekil, renk ve lezzeti vardır. 3 kilodan 100 kilo ağırlığına kadar 40 çeşitten daha fazla sayıda kabak bulunmaktadır.


Kabak Çeşitleri

Birçok çeşit arasından dört ana türüne bir göz atalım.


1-Sakız Kabağı (Cucurbita pepo) , geleneksel olarak pişirme ve oymak amaçlı olarak binlerce yıl ekildi. Bu türler Meksika ve ABD'ye özgüdür ve sevdiğimiz önemli sayıda kabak çeşidinin kaynağıdır. Pepo türleri derin veya parlak turuncu cildi ile fark edilir.2-Helvacı Kabağı (Cucurbita Maxima) : Bu kabak türü en büyük çeşitlerini içermektedir. Süngerimsi kökleri vardır ve tohumları beyaz, kahverengi veya bronz olabilir. Geleneksel çeşitleri arasında Pink Banana, Buttercup, Hubbard ve Türban bulunmaktadır.

3-Balkabağı (Cucurbita moschata) : Balkabağı çoğunlukla ticari olarak kullanılan "peynir" kabak çeşitlerini içerir. Ten renginde kabukları vardır ve etleri genellikle turuncu ve tatlıdır. Örnekler Cushaw Green ve Gold ve Butternut'u içerir.4-Cucurbita argyrosperma : Bu türler, yağ üretmek için kullanılan tohumları ile ünlüdür. Hoş bir fındık tadına sahiptir. Çiçeklerinden saplarına kadar ve bu türün hem olgunlaşmamış hem olgunlaşmış meyveleri tüketilmektedir. Olgun meyveleri, pasta veya çiftlik ve kümes hayvanları için yem olarak kullanılır.


Kabakların Sağlığa Faydaları

Kabaklar, hayati besin maddeleri bakımından son derece zengin olup ve yaygın olarak dünya çapında yetiştirilen en popüler tarla meyvelerinden biridir.

Kabak, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şeye sahiptir, temel besin öğelerinin mükemmel bir kaynağı olan kabak maalesef göz ardı edilmektedir.

Özellikle bal kabağı çekirdeğinin sağlımız üzerinde çok büyük faydaları vardır.

Bunun için bakınız: http://cozumpedia.com/kabak-cekirdeginin-faydalari


Görüntü: depositphotos.com