Kadir Gecesi: Kaybedeni olmayan piyangodan biletinizi aldınız mı?

02.06.2017
• Hayat

Günlük yaşamımızda arkadaşlarımız veya yakınlarımızdan birinin bize bir hediye verdiğini düşünün, ona karşı içimizde bir sevgi ve teşekkür hissi oluşuverir hemen. Allah (c.c) bütün kainatı yaratıp ayaklarımızın altına sermiştir. Karşılığında da kendisine eş ve ortak koşmamamızı ve kendisine bolca teşekkür edip emir ve yasaklarına uymamızı istemiştir. İlk peygamber ve insan Hz. Adem (a.s) ’dan beri her dönemde insanlara Allah (c.c) kendini anlatmak emir ve yasaklarını bildirmek için peygamberler göndermiştir. İnsanlığa en son peygamber olarak Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ve en son din olarak da İslamiyet gönderilmiştir. İslamiyet, kıyamete kadar gelecek olan tüm insanlara Allah (c.c) ’ı anlatmak ve O (c.c) ’nun emir ve yasaklarını hatırlatmak için indirilmiştir. Kutsal Kitap olarak da Kur’an-ı Kerim Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ’e Kadir Gecesinde indirilmeye başlanmıştır.Kadir Gecesi Ramazan ayının 27. gecesi olarak kutlanır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bu gece için kesin bir tarih söylememekle beraber Ramazan ayının son 10 günü içinde ve tek gecelerde aramamızı tavsiye etmiştir. Bazı rivayetlerde son 7 gece de denilmektedir. Kur’an-ı Kerim’de bu geceyi anlatan Kadir suresi de indirilmiştir. Bu surede Kadir gecesinin 1000 aydan daha hayırlı olduğu, bu gecede meleklerin yeryüzüne inecekleri ve bu gecenin selametinin tan yeri ağarıncaya kadar süreceği bildirilmiştir.


Bu geceyi kaybedeni olmayan bir piyangoya benzetebiliriz. Kim karşısına çıkan %99 ihtimal büyük ikramiye kazanma şansı olan bir piyangoyu kaçırmak ister. Bu geceyi herkes kendi gücüne göre değerlendirmelidir. İslamiyet kolaylık dinidir. Herkes bu gecede dua edebilir, ibadet edebilir ve Kur’an okuyabilir. Herkes yaptıkları ölçüsünde kazanacaktır. Markete girdiğinizde alışverişinize göre sepet veya market arabası alırsınız, bazen de birkaç küçük eşyayı elinizde taşırsınız, bu örnekte olduğu gibi ne almak istiyorsanız ona göre hazırlık yapmalısınız.


İnsanlar günah işlemeye ve hata yapmaya açık varlıklardır. Peygamberler hariç günahsız kimse yoktur. İşte bu gece özellikle insanlar için bir kurtuluş kapısı olarak aralanır. Allah (c.c) ’ın affetmeyeceği günah yoktur, yeter ki kapısına gidilip tövbe edilsin, pişman olunsun.


İnsan dünyadaki işlerine dalarak yaratılış gayesini unutabiliyor. Bize verilen hayat içinde şu dünyada sadece ülkemizi gezmek istesek zaman ve imkan bulamayız. Peki şu dünyadan daha geniş ve daha güzel bir yerde süresiz olarak gezme ve yaşama imkanımız olsa ne yaparsınız? İnsanların Suriye’den Avrupa’ya gidebilmek için hayatlarını hiçe saydıkları bir ortamda eminim siz de hemen oraya gitmenin yollarını araştırmaya başlarsınız. İşte İslamiyet size oraya gidebilme imkanını sunuyor. Kadir gecesi de oraya gidişin biletini alma hakkı veriyor size. Nasıl ki derbi maçına gidebilmek için aylarca öncesinden biletinizi ayarlamaya çalışıyorsanız ölmeden önce de bu geceleri değerlendirerek Cennete gidiş biletinizi ayarlamaya çalışın. Benim günahım çok ben ibadet edemiyorum ben Kur’an okuyamıyorum demeyin, mutlaka bu geceyi imkanlarınızı zorlayarak değerlendirmeye çalışın.
Bu Gecede Neler Yapmalıyız Nasıl Dua Etmeliyiz?

Bu gecede yapmamız gereken en önemli şey evimizdeki televizyonu Mevlüt programı izlemek için bile açmamak olacaktır. Mevlüt programı dinlemek yerine kendiniz gücünüz ölçüsünde bu geceyi değerlendirmeye çalışın.


Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) eşi Hz. Aişe (r.ah) ’a bu gecede

“Allahümme inneke afüvvün tühibbü’l-afve fa’fu annî (Allah’ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni affet) ”

diye dua etmesini buyurdu. (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314) . Biz de bu duayı yazarak veya ezberleyerek bol bol bu gecede okuyabiliriz.


Teravih Namazını camide cemaatle kılabiliriz.


Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’i hatmetmeye başlamışsak bu gecede daha fazla okuyabiliriz.


Hatim takip etmiyorsak Kur’an-ı Kerim’den Fatiha, Yasin, Fetih, Mülk, Vakıa gibi çok bilinen ve okunan sureleri okuyabiliriz.


Kur’an okumasını bilmiyorsak bildiğimiz kısa sureleri tekrar edebiliriz veya internetten bu surelerin Türkçe okunuşlarını bulup oradan okuyabiliriz.


Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ‘e bolca salavat-ı şerif okuyabiliriz. ( Allahümme salli ala seyidina muhammedin ve ala ali seyidina Muhammed)


Bu gecede ellerimizi havaya kaldırıp bolca kendimiz, sevdiklerimiz ve yakınlarımız için Allah (c.c) ’a dua etmeliyiz.


Kadir geceniz mübarek olsun.