Kali Linux Nedir? Kali Linux Kullanımı

10.08.2017
• Yazilim • Nedir • Nasil-Yapilir • Bilgisayar
Kali Linux Nedir?

Kali Linux Nedir?

Daha önce Linux tabanlı Backtrack Cd’sini kullananlar muhtemelen Kali Linux işletim sistemine aşinadır. 2013 yılına kadar wifi şifrelerini kırma ya da kablosuz ağlardaki açıklıkların test edilmesi amacıyla tüm dünyada yaygın şekilde Linux tabanlı Backtrack işletim sistemi kullanılmaktaydı.

2013 Yılında Debian standartlarına uygun şekilde Backtrack yeniden inşa edilmiş ve pentest (sızma testleri) ve güvenlik denetimleri için çok daha güçlü bir işletim sistemi olan Kali Linux doğmuştur.

600’den fazla sızma testi aracını içeren Kali Linux, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

Kali Linux, Armitage, Nmap, Wireshark, John the Ripper ve Aircrack gibi güvenlik ve pentest araçlarından ücretsiz ve Linux uyumlu olanları da içerecek şekilde konfigüre edilmiştir.

Kali Linux; ağ yöneticileri, eğitmenler, güvenlik uzmanları, adli bilişimciler, güvenlik yazılımı üreticileri, profesyonel pentest uzmanları ve BT denetçileri tarafından kullanılır. Ancak, kötü niyetli saldırganlar tarafından özellikle wifi hackleme gibi amaçlarla yaygın şekilde kullanılmaktadır.


Kali Linux Ne İşe Yarar?

Kullanıcılar, KAli Linux’ün içerdiği tarayıcılar (Scanners) , şifre saldırı araçları, spoofing ve ağ dinleme araçları, (Sniffing) , kablosuz saldırı araçları, adli bilişim araçları ve tersine mühendislik araçları ile sızma testleri, şifre kırma, açıklık analizleri gibi birçok güvenlik testini yapabilmektedir.


Kali Linux Nasıl Kullanılır?

Kali Linux kolay bir kullanıma sahiptir. Özellikle daha önce Linux tabanlı işletim sistemlerini kullananlar yabancılık çekmeyecektir.
Kali Linux bilgisayarın sabit diskine yüklenerek çalışabilir. Ancak, çok daha pratik şekilde, bir CD ve USB'den önyüklenebilir (bootable cd veya usb) veya bir sanal makine içerisinde çalıştırabilir .


Kali Linux ’ün kullanımına ilişkin örnek video aşağıdadır:
Özellikler

Kali Linux

Kategorisi

Sızma testi işletim sistemi

Çalıştığı platformlar

Linux

Yazılım ücret durumu

ücretsiz

Son sürümü

Kali Linux 2017.1

Kali linux indir

https://www.kali.org/downloads/