Karbüratör Nedir? Karbüratör Temizliği Nasıl Yapılır?

30.09.2017
• Otomobil • Nedir • Nasil-Calisir • Nasil-Yapilir
Karbüratör Nedir

Karbüratör Nedir?

Benzinli motorlara sahip arabalarda, motorun silindirleri tarafından yakılacak yakıt-hava karışımının hazırlandığı motor parçasına karbüratör adı verilir.

Karbüratör Ne Zaman İcat Edildi?

Karbüratörün icadı 1800’lerin sonlarına dayanır ve ilk örnekleri “yüzey karbüratörü” dür. Yüzey karbüratörünün çalışma prensibi, havanın, yakıt yüzeyinden geçirilmesi ve bu sayede ortaya çıkan yanıcı karışımın buharının motor tarafından kullanılması esasına dayanırdı. Gelişen teknolojiye paralel olarak farklı işleyişlere sahip bir çok karbüratör geliştirilmiştir.

Karbüratörün Nasıl Çalışır?

Karbüratör, motorun emme kuvvetini kullanmak suretiyle benzini sıvı moleküllerine dönüştürerek buharlaştırır. Karbüratörün içerisindeki jikle ya da ventüri olarak adlandırılan bölme sayesinde hava ile yakıt belirlenen orana göre karıştırılır. Ventüride havanın hızı yükselirken basınç ise azalır ve böylece yakıtın emilimi sağlanırken üretilen karışım silindirlere gider. Çoğu kez, onbeşte bir nispetinde yakıt-hava karışımı kullanılsa da soğuk havalar koşullarında motorun çalışmabilmesi için karışımdaki yakıt miktarı zenginleştirilir.

Ventürinin arka kısmında yer alan “gaz kelebeği” karışımın içerisindeki oranların belirlenmesine yardımcı olur. Gaz kelebeğinin açılması durumunda  motora giden benzin artarken, kapatılması durumunda ise minimum düzeye inecektir.

Karbüratör Devreleri Nelerdir?

*Şamandıra
*Rölanti
*Yüksek hız devresi
*Güç devresi
*Kapış devresi
*Jikle/Ventüri
*Yakıt kesme devresi

Karbüratör Çeşitleri

Arabalarda, sabit püskürtmeli karbüratör ve değişken püskürtmeli karbüratör olmak üzere 2 tip karbüratör kullanılır.

1. Sabit püskürtmeli karbüratör

Sabit püskürtmeli karbüratörlerde, sabit boyutlardaki memeler ile tüm yakıt püskürtme sistemini harekete geçirebilecek bir hızlandırma pompası mevcuttur. Bu karbüratörlerdeki rölanti memesi diğer tüm memeleri işlem dışı bırakmak suretiyle devamlı asgari yakıt kullanımını sağlar ve arabanın motoru düşük devirde çalışır.

2. Değişken püskürtmeli karbüratör

Değişken püskürtmeli karbüratörlerde motorun çalışması ve devri gaz kelebeğine bağlıdır. Şamandırası olan küçük bir yakıt deposu olan karbüratörde, benzinin istenen seviyeye ulaşması durumunda arabanın benzin deposundan gelen yakıt kesilir. Dolayısıyla, şamandıra, benzin kullanma düzeyinin denetimini sağlayan bir  rol oynar.

Karbüratör Temizliği Nasıl Yapılır?

“Karbüratör temizliği nasıl yapılır” sorusunun cevabı genellikle sanayilerde ustaların yapacağı bir iştir. Ancak, motor ve parçalarından anlıyorsanız kendiniz de yapabilirsiniz. Karbüratör temizliği şu şekilde yapılır: