Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı: Zayıflatan 8 Mükemmel Yiyecek

20.05.2017
• Saglik • Hayat

Kilo vermek, kıyafetlerinizin içine tam olarak girebilmek sağlıklı olmak kadar önemlidir. Sağlıklı ve dengeli diyetin bir parçası olan gıdaların bir kısmı kilo vermeye yardımcı olurken, bazıları karnınızı tam ve düz tutmak için birebirdir. Kilo vermek ve fit olmak için en süper gıdaları sizin için derledik.


1.GREYFURT

Greyfurt diyetini savunmuyoruz, ancak greyfurtlar kilo vermede etkili bir meyvedir. Lif bakımından zengin, su dolu bir meyve yemek biraz zaman alır ancak sizi doyurur ve tok tutar. Birkaç çalışma , bu keskin meyvenin günlük olarak aşırıya kaçmadan tüketmenin önemli kilo kaybına yol açabileceğini göstermiştir. Greyfurt, aynı zamanda kolestrolünüzü düşürebilen, kanser riskini azaltan ve metabolizmanızı hızlandıracak güçlü antioksidanlar ve fitokimyasallar içerir. Yatmadan önce yemek rahatsızlık verebilir.


2.YOĞURT

Kilo kaybı için yoğurttan daha iyi bir yiyecek bulmanız zordur. Araştırmalar bunu destekliyor. Şimdiye kadar kilo kaybı üzerine yapılmış en kapsamlı uzun vadeli araştırmalardan biri , yoğurdun yıl boyunca kilo verme ile bağlantılı olduğu bulundu. Yoğurt ayrıca sindirim ve bağışıklık sisteminizi düzenlemeye, aşırı miktarda çeşitli vitamin ve mineral almanıza yardımcı olur ve kan basıncınızı (tansiyon) düşürür.


3.FASULYE

Kilo kaybı için en iyi besinler gibi fasulye de lif ve protein ile doludur ve kalorisi de düşüktür.


4.BİTTER ÇİKOLATA

Çikolata, şaşırtıcı derecede, zayıflamanıza yardımcı olabilir. Yalnız dikkatli olmanızda fayda var, sütlü veya beyaz çikolata yerine bitter olanları tercih edin. Fazla tüketmekten kaçının. Bitter çikolata, şekerin kana karışma hızını yavaşlatır, bu da insülin seviyelerinin yükselmesini önlemeye yardımcı olur ve sizi daha uzun süre doygun tutar. Kalbiniz ve tansiyonunuz için de iyi besindir.
5.YEŞİL ÇAY

Cildi korumaktan kanseri önlemeye kadar, yeşil çay içebileceğiniz en sağlıklı bitki çaylarındandır. Bunun yanında şişkinliğinizi almada da yardımcı olur. Araştırmalar yeşil çayın enerji verdiğini ve kilo vermeye yardımcı olduğunu gösterdi.


6.BADEM

Sağlıklı, aperitif bir besin mi arıyorsunuz? İçerdiği karbonhidratları önemsemezseniz, liflerle ve sağlıklı yağlarla dolu bademler sizin için en iyi tercihlerden biri olacaktır. Yapılan bir araştırmada , çerez olarak bademlerin kilo almaya neden olmadan kişilerin iştahlarını kontrol etmesine yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Badem sadece kilo kontrolü yararlarının yanında kalbiniz, cildiniz ve kolesterolünüz için de faydalıdır.


7.AVOKADO

Evet, avokadoların yağ oranı oldukça yüksektir, ancak bu kötü bir şey değildir. Avokado, kalp ve hafızanızı güçlendiren tekli doymamış yağ açısından zengindir ve daha uzun süre doygun kalabilmenizi sağlarlar. Avokado, içerdiği diğer doyurucu besinlerin yanında, zengin lifli yapısıyla da iyi bir porsiyon tercihidir. Bazı araştırmalara göre, göbek yağının birikmesini önlemeye yardımcı olabileceğini ve hatta içerdiği kimyasallarla açlığı azaltan bir hormon olan oleik asit üretimini tetikleyebildiği öne sürülüyor.
8.KİNOA

Kinoa, mükemmel bir kilo verme gıdasının bütün yapı taşlarına sahiptir: Lif, protein ve tekli doymamış yağ açısından zengin ve kilo vermeye yetecek kadar düşük kalorili. Bazı araştırmacılar , Güney Amerika tohumlarının kalp rahatsızlığı, kanser ve tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olduğunu düşünüyorlar.


Kaynak: www.care2.com