Kirazın Faydaları Nelerdir? Bilerek yemenin tadına varın

22.05.2017
• Saglik • Hayat

Kiraz yediğinizde, sadece şaşırtıcı zevklerinden çok daha fazlasını yaşarsınız. Antioksidanlarla doludurlar ve uykusuzluk, eklem ağrıları ve göbek yağının yakılmasına yardımcı olması da dahil olmak üzere sağlık açısından bir çok faydasını sayabiliriz. Kiraz, doktorların yememizi emrettiği bir şey olmalı.


İşte bu süper besini tüketmeniz için bir çok sebep arasından sadece 11’ini sizin için derledik.


KİRAZIN FAYDALARI NELERDİR


1. Şeker Hastalığına (Diyabet) Karşı Korur

Glisemik endeks gıdaların kan şekerini yükseltme kapasitelerine göre aldıkları değere denir. Glisemik endeksi yüksek gıdalar vücutta çok hızlı sindirilerek kan şekerini yükseltirler ve açlık hissetmemizi sağlarlar. Glisemik endeksi düşük gıdalar daha yavaş sindirilir ve daha uzun süre bizi tok tutar. Kan şekerimizi daha dengeli yükseltirler. Kirazın glisemik endeksi 22’dir. Kayısı 57, üzüm 46, şeftali 42, yaban mersini 40 veya erik 39’dur. Birçok meyveden düşük değere sahip olduğu için özellikle şeker hastaları için diğer meyvelerden daha iyi bir atıştırmalıktır.


2. Daha İyi Uyumayı Sağlar.

Geceleri dönüyor dönüyor uyuyamıyor musunuz? Kiraz suyu sizin için kurtarıcı olabilir. Sabahları uyandıktan yarım saat sonra ve akşam yemeğinizden yarım saat önce kiraz suyu için. Bir araştırmada , katılımcılar bu rutini izleyerek vücutlarında uykuyu düzenleyen melatonin alımını arttırdılar. Kiraz, iyi bir melatoninin kaynağıdır ve bu gece uykumuzu düzenler. Kirazın, kıtalar arası uçuşlarda meydana gelen aşırı yorgunluk ve bitkinlik hali olan jet lag’ın atlatılmasına da yardımcı olduğu bulundu. Kirazda vişneden daha fazla melatonin bulunur.



3. Göbek Yağını Azaltır

Yapılan bir Araştırmaya göre, yüksek yağlı bir diyetle birlikte vişne tozu yiyen hayvanların, vişne tozu yemeyen hayvanlara göre daha az kilo aldıkları veya vücut yağı biriktirdikleri görüldü.


4. Alzheimer hastalığının engellenmesine yardımcı olur

Alzheimer Derneği , içerdiği zengin anti oksidanlar sebebiyle kirazların hafızayı güçlendiren gıdalardan biri olduğunu söylüyor.


5. İnme Riskini Azaltır

Vişne veya kirazın, kalp ve kan dolaşımına faydaları vardır. Kiraza ve vişneye kırmızı renk veren pigmentler olan antosiyaninler, yağ ve glikoz metabolizmamızdaki genleri düzenleyen PPAR'yi aktive edebilirler. Ayrıca, Michigan Sağlık Sistemi Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre , yüksek kolesterol, kan basıncı (tansiyon) ve diyabet riskini azalttığı da görülmüştür.


6. Cildin Yaşlanmasını Yavaşlatır

Kiraz, meyveler arasında en yüksek antioksidan seviyesine sahip olanlardandır. Antioksidanlar, vücudumuzun bizi yaşlandıran serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olur. Michigan Devlet Üniversitesinden bilim adamlarına göre günlük bir bardak vişne suyu içmek yaşlanmayı yavaşlatır. Vişne suyu, cildimizle ilgili diğer sorunların tedavisinde de alternatif olarak önerilir.



7. Gut Hastalığı Riskini Düşürür

Kiraz yiyen 633 gut hastasıyla yapılan bir çalışmada , Boston Üniversitesi Tıp ve Halk Sağlığı Profesörü Yuqing Zhang, gut hastalığındaki atak geçirme riskinin yüzde 35 azaldığını ortaya koydu. İki günlük bir süre boyunca kiraz tüketen gut hastalarında gut atak riski, kiraz yemeyenlere kıyasla yüzde 35 daha düşüktü. "Bulgularımız kiraz tüketiminin veya vişne özütünün gut atak riskini düşürdüğünü, 2 günde 3 porsiyona kadar artırılan kiraz tüketiminin gut parlaması riskini azaltmaya devam ettiğini gösteriyor" dedi.


8. Kas ağrısını azaltır.

Araştırmalar , bir bardak kiraz ya da bir buçuk bardak vişne suyu tüketilmesinin, kas iltihaplanması ve ağrılarını azalttığını ortaya koydu. Bir grup maraton koşucusu yarıştan önceki yedi gün boyunca günde iki kez vişne suyu içti. Yarıştan sonra, vişne suyu içen koşucular, diğer koşuculara göre daha az kas ağrısı yaşadı.


9. Kan Basıncını (Tansiyon) Düzenlemeye Yardımcı Olur

Kirazlar kalp atış hızını ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan ve hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) riskini azaltan potasyum açısından çok zengindir. Kirazlardaki fitosteroller kötü kolesterol düzeylerini düşürmeye de yardımcı olurlar.


10. Kireçlenmeyi Önlemeye Yardımcı Olur

İltihaplı Osteoartrit (Kireçlenme) hastası olan 40 ila 70 yaş arası yirmi kadın üzerinde yapılan bir araştırmada , üç hafta boyunca günde iki kez vişne suyu tüketildiğinde şişmiş eklem ağrısı ve rahatsızlığının azaldığı görüldü.


11. Kolon Kanserini Önlemeye Yardımcı Olur

Vişnenin içeriğindeki maddeler, ızgarada pişen hamburger köftesindeki kömürleşmelerden kaynaklanan kanserojen kimyasalların oluşumunu azaltabilir. Araştırmacılar sığır etinden yapılan köfteleri pişirirken zeminine vişne koydular. Michigan Devlet Gıda Bilimleri Profesörü J. Ian Gray, "Kirazlar üzerinde pişen köftenin yağ içeriği, beklendiği gibi daha düşükken, nem içeriği daha yüksekti. Kiraz, sadece et içeriğindeki yağ asitlerinin oksidasyon ile bozulmasını yavaşlatmakla kalmayıp aynı zamanda yüksek ısıda pişen etlerde ortaya çıkan zararlı heterosiklik aromatik aminlerin oluşumunu da azalttı." diyor.


Artık kiraz yemenin pek çok nedeni var.


"Kirazı çıkartabileceğim bir diyet listesi yok" - Edgar A. Guest

Kaynak: www.care2.com