Kirigami Nedir? Kirigami Nasıl Yapılır?

18.06.2017
• Sanat • Nedir • Kultur • Hobi
kirigami nedir

Kirigami Nedir?

Kirigami, "kiru" (kesmek) ve "kami" (kağıt) kelimelerinden oluşan kağıt kesme Japon sanattır. Kirigamide, modelleme ve simetri en önemli bir konseptlerdir. Kar taneleri, pentagramlar, çiçekler, binalar veya hayvan figürleri kirigaminin konusu olarak sıklıkla karşımıza çıkar. Kirigami yapan bazı kişiler, ke sim işleminden önce kağıda işaretleme yaparak kirigamiyi daha simetrik ve doğru şekilde yapmak istemektedir. Ancak,geçmişte kirigami ustaları yalnızca makas veya bıçak kullanarak bu sanatı icra etmekteydi.

Origami kadar popüler olmasa da Kirigami, günümüzde farklı amaçlarla yaygın şekilde tüm dünyada icra edilmektedir. Kirigami sanatı ile el yapımı tebrik kartları, çerçeveli sanat eserleri, ev dekorasyon eşyaları ve kitaplar yapılabilmektedir.

Sanatsal bir faaliyet olmasının yanı sıra kirigami; okullarda el ve göz koordinasyonunun geliştirilmesi, üç boyutlu düşünme ve planlama yeteneğini arttırma ve hayalgücünü desteklenmesi amacıyla öğretici bir araç olarak kullanılmaktadır.

Origami ile Kirigami Arasındaki Fark

Kirigami ve origami sıklıkla karıştırılır. Her ikisi de benzer katlama ve modelleme tekniklerinden yararlansa da origamide, kağıt kesmeye yer yoktur. Buna ek olarak, kirigamide izin verilen yapıştırma veya bantlama gibi teknikler origami de kabul edilmez.


Kirigaminin Tarihi

Krigami sanatının, Japonya’ya gelen Budistler tarafından ilk kez icra edildiği ve Japon tapınaklarında tanrılara onurlandırmanın bir yolu olarak kullanıldığı düşünülmektedir. 17 nci yüzyıla gelindiğinde kirigami, diğer Asya ülkelerinin kültürlerinde de gerçek bir sanat formu olarak kabul edimiştir. Japonya ve Çin kirigami; refah, zarafet, mükemmellik ve insanın evrenle olan uyumunu temsil etmek için bir araç olarak kullanılmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde kirigami, 1960'lı yıllardan sonra popüler olmuştur. Florence Temko'nun 1962'de yayınlanan “Kağıt Kesmenin Yaratıcı Sanatı” adlı kitap, bu Asya sanatını ABD’de tanınmasını sağlamıştır.


Kirigami Nasıl Yapılır?

Kirigami ile kar tanesi yapımı:Kirigami ile ev yapımı:


Kirigami ile yaprak yapımı:Kaynak:

http://origami.lovetoknow.com/History_of_Kirigami

https://aysenurbayramblog.wordpress.com/kirigami-nedir/