Korfbol Nedir? Nasıl Oynanır?

18.05.2017
• Nedir • Nasil-Yapilir • Spor
korfbol

Korfbol Nedir?

Korfbol (korfball) , kadın ve erkeklerin birlikte yaptığı bir takım sporudur. Oyun, voleybol ve basketbolun karması gibi düşünülse de aslında çok daha farklı bir oyundur. Korfbolun geçmişi 1904 yılına uzanır. Hollandalı bir okul öğretmeni olan Nico Broekhuysen, İsveç’e yaptığı bir gezide ringball oyununu görür ve kendi ülkesinde kız ve erkeklerin birlikte yaptığı bir spor olmadığını fark edip korfbol oyununu geliştirir. Özellikle cinsiyet ayrımcılarının hedefi haline gelen oyun hızla yaygınlaşmış ve hatta 1924 ve 1928 Olimpiyatlarına dahil edilmiştir. Ancak geçen süre zarfında tekrar Olimpik bir spor dalı olmayı başaramasa da Uluslararası Korfbol Federasyonu’na 66 ülke üyedir. Belçika ve Hollanda korfbol sporunun en başarılı temsilcileridir.


Amacı

Korfbolda amaç karşı takımdan daha fazla sayı atmaktır. Takım oyunu olan korfbol; taktik, fiziki kondisyon ve topla oynama becerisi gerektirir.


Oyuncular ve Ekipmanlar

Korfbol takımı 4 erkek ve 4 kadın sporcudan oluşur.

Korfbol sahası, salonda 20m x40m ölçülerinde olmalıdır ancak açık havada bu ölçüler 30 x 60 metre olarak değişir. Korfbolda her iki takımın potası 3,5 metre yüksekliğindedir. Oyunda kullanılan potalara korf adı verilir.

Korfbol topu, Uluslararası Korfbol Federasyonu tarafından onaylanan ölçülerde olmalıdır. Toplar, 445 g – 475 g aralığında bir ağırlığa ve 68 cm ve 70,5 cm aralığında çevreye sahip olmalıdır.
Sayı Yapma

Sayı yapmak için, basketboldaki gibi, topu karşı takımın potasının içinden geçirmek gerekir.


Maç Kazanma

En çok sayıyı yapan taraf oyunu kazanır ancak korfbolda berabere kalmak mümkündür. Diğer yandan, turnuvalarda bir kazananın olması gerekiyorsa oyun sonunda serbest atışlar ile kazanan belirlenebilir.


Temel Kurallar

*Korfbol, 35’er dakikalık 2 devre şeklinde oynanır. Her iki devre arasında 10 dakika mola verilir. Oyuna hangi takımın başlayacağı para atışıyla başlar.

*Korfbol takımında sahada 8 oyuncunun 4’ü erkek ve 4’ü kadındır.

*Korfbol takımı, savunma ve hücum takımı olarak ikiye ayrılır. Hücum takımı sadece rakip sahada oynarken, savunma takımı da oyun boyunca kendi sahasında kalır. Her iki takım da 2 erkek ve 2 kadın oyuncudan oluşur.

*Oyunda kadınlar kadınları, erkeklerse erkekleri birebir savunma ile durdurmaya çalışır. Maç boyunca her oyuncu sadece bir kişi ile eşleşir.

*Oyuncular, topu ellerine aldıkları zaman topu süremez ancak bir ayakları sabit kalacak şekilde hareket serbesttir.

* Korfbolda savunma oyuncusundan kurtulmadan topu potaya atmak kuraldışıdır.

*Top elinde tutan oyuncudan topu çalmak ya da sert savunma yapmak kuraldışı kabul edilir. Amaç, sürekli pas ve hareket ile şut açısı yakalamaya çalışmaktır.


Kaynak:

www.rulesofsport.com

http://horizonpush.com

http://korfballtv.com