Körling Nedir? Kuralları Nelerdir?

02.05.2017
• Nedir • Nasil-Yapilir • Spor
Körling Nedir

Tarihçe

Körling, bir çok kişinin yeni bir oyun olduğunu düşünmesine karşın, ilk kez 16 nci yüzyılda İskoçya oynanmaya başlanmış olimpik bir spor dalıdır. İskoçyalı çiftçilerin büyük ve düz taşlarla buz üzerinde oynamaya başladığı oyun, 18 nci yüzyılda Kanada’ya göç eden İskoçlar tarafından Amerika Kıtasına taşınmıştır. 1830’larda is Amerika Birleşik Devletlerinde oynanmaya başladığı bilinmektedir. Günümüzde körling, Kuzey Avrupa ülkeleri ile Fransa ve İsviçre’de yaygın olarak oynanan bir oyuna dönüşmüştür.

İlk kez 1924 Kış Olimpiyatlarında yer alan körling, 1938 Nagano Kış Olimpiyatları ile birlikte resmi olarak olimpik bir spora şeklini almıştır. Körling oyununun takma adı “gürültülü/uğultulu oyun”dur (roaring game) çünkü oyunda kullanılan granit taş, hareketi süresince ciddi bir gürültü çıkarmaktadır.


Temel Bilgiler

Körling, 4 oyuncudan oluşan iki takım arasında; 42.07 m uzunluğunda ve 4.28 m genişliğindeki, tamamen buzdan oluşan bir pist (rink) üzerinde oynanır. Oyuncular, atış yapıldıktan sonra taşın yönünü değiştirmek, hızını arttırmak ve hareket yolu üzerindeki buzu eritmek amacıyla süpürge (broom / brush) kullanırlar.

Kapalı ortamlarda oynanan Körling oyununda, pist üzerindeki buz yapaydır. Su serpiştirilerek bu üzerinde küçük buz damlacıkları oluşturulur. Çakılı buz (peppled ice) olarak da adlandırılan ve -5 C derecede tutulan bu yüzey, granit taşış istikrarlı hareket etmesine yardımcı olur.

Körling taşı, 19,96 kilo gram ağırlığında olup, yoğun ve cilalanmış bir granittir ve İskoçya’nın Ailsa Craig Adasında çıkarılmaktadır.

Körling ayakkabıları ise özel olarak üretilmektedir. Aşırı kayganlık nedeniyle, özellikle kayan ayak için teflon gibi maddeler kullanılarak üretilirler.


Kurallar

Oyunun amacı, körling taşının atıldığı ve ev (house) olarak da adlandırılan çemberde merkeze yakın en çok taşa sahip olabilmektir. Sayı alınabilmek için kullanılan bu çember, ortak merkezleri olan üç halkadan oluşur.

Oyun 10 raunt şeklinde oynanır. Her rauntta, iki takım tarafından toplam 16 atış yapılır. Takımlardaki her oyuncu iki atış yapar. İlk atışı yapacak takım kura ile belirlenir.

Oyuncular; takım kaptanı (skip) , kaptan yardımcısı (vice-skip) , öncü atıcı (lead) ve ikinci oyuncu (second) olarak adlandırılır. Öncü atıcı, ilk iki atışı; ikinci atıcı, 3 üncü ve 4 üncü atışları yapar.Daha sonraki ilk atış kaptan yardımcısı ve son atışlar ise kaptan tarafından yapılır.

İhlal çizgisini (hog line) geçemeyen ya da bu çizgiye temas eden taşlar oyun dışı kalır.

Taşlar, diğer takımın taşını merkezden çıkarmak, diğer takımın atacağı taşların önünü kapatmak gibi amaçlarla atılabilir.

<h5> Kaynak: </h5>

http://nikomediacurling.com

https://www.olympic.org/world-curling-federation