Kral Arthur: Efsane mi Yoksa Gerçek mi?

12.05.2017
• Kultur • Edebiyat • Tarih

Altıncı yüzyıl başlarında Sakson işgalcilere karşı savaşta olan İngiliz kuvvetlerini (Yuvarlak Masa şövalyeleri de dahil) yöneten Ortaçağ Efsanesi Kral Camden Arthur hakkındaki hikayeler pek çok filme ve diziye konu olmuştur. Peki Kral Arthur aslında gerçek biri miydi, yoksa sadece Kelt mitolojisi kahramanı mıydı? Tartışmalar yüzyıllar boyu sürmüş olsa da, tarihçiler Arthur'un gerçekten var olduğunu teyit edememiştir.
Sakson istilası hakkında yazılan çağdaş kaynakların hiç birinde Kral Arthur’dan bahsedilmiyor. Fakat Keltli keşiş Gildas MS 500. civarında Mons Badonicus'da (Badon Dağları) yaşanan gerçek bir savaş hikayesi yazdı. Hikayesinde, yüzlerce yıl sonra Kral Arthur’un ilk kez Nennius adında bir Galler tarihçisinin yazılarında ortaya çıktığından ve Efsane Kralın savaştığı varsayılan 12 savaşın listesini de verdiğinden bahsetmiştir. Gal edebiyatındaki şiirlerden çekilen savaşlar çok farklı zamanlarda ve farklı mekanlarda gerçekleşmiş olmasından bir adamın hepsine katılması imkansızdı.


Daha sonra Galler yazarları Nennius'un çalışmalarını derlediler ve Kral Arthur'un şöhreti Galler ve Kelt dünyasının da ötesine geçti, özellikle Kral Norman'ın 1066’da Kuzey Fransa'yı İngiltere'ye bağlamasından sonra. 12. yüzyılın popüler " Britanya Krallığı Tarihi" kitabında, Monmouth Geoffrey, Arthur'un büyüleyici kılıcı Caliburn (Excalibur olarak da bilinir) , güvenilir şövalyesi Lancelot, Kraliçe Guinevere ve büyücü Merlin'i anlatan ilk öyküsünü yazdı. Mit ve gerçeğin karşı konulamaz bir karışımı olan kitap, yalnızca Geoffrey'nin inceleyebildiği kaybolan bir Kelt yazıtına dayanıyordu. Fransız şair Chrétien de Troyes'in yazdığı aşk hikayesinde, Hristiyanlıkta Hz. İsa’nın son akşam yemeğindeki gizemli Kutsal Kase'nin Kral Arthur tarafından bulunmaya çalışıldığını, aslında onun kutsal bir amaç uğruna yaşadığını anlatmıştı. Kral Arthur’un gerçekte yaşamamasına rağmen, efsanevi gücü yüzyıllar geçtikçe daha da güçlenecekti. İngiliz Kral VIII. Henry ve Kraliçe Victoria, Kral Arthur Efsanesini siyasi amaçları uğruna kendilerine maletmeye çalıştılar. Bu nedenle Kral Arthur Efsanesinin sayısız versiyonu yazılmıştır. Günümüze kadar sayısız yazar, ressam, fotoğrafçı, film yapımcısı ve diğer sanatçılar da, Kral Arthur’u kendi bakış açılarından yorumlayarak bu efsanenin nesilden nesile aktarılmasını sağlamışlardır.
Holywood filmlerinin bir çoğunda Kral Arthur veya efsanevi güçlere sahip kılıcı Excalibur’dan bahsedilmiştir.


Yapım yılı 2008 olan ve ülkemizde Cnbc-e kanalında yayınlanan “Merlin” dizisi de Camelot’un veliahtı genç prens Arthur ve yakın arkadaşı büyücü Merlin’in Efsane Kral olmadan önceki maceralarını konu alıyordu.

Kaynak: www.history.com