Krank Mili Nedir, Nasıl Çalışır?

01.10.2017
• Otomobil • Nedir • Nasil-Calisir
Krank Mili Nedir?

Krank Mili Nedir?

Arabalarda, doğrusal hareketi dairesel harekete dönüştüren eksantirik mile krank mili denir.

Krank Milinin Parçaları

***Krank milinin parçaları şunlardır:

***Ana yataklar

***Biyel yatakları

***Yağ kanalları

***Dengeleyici ağırlıklar

***Krank kasnağı

***Volan

Krank Mili Nasıl Çalışır?

Araba motorunun pistonuna biyel kolu ile bağlanan krank miline bu kol vasıtasıyla piston tarafından baskılama yapılarak milin hareket etmesi yani dönmesi sağlanır. Bu sayede ortaya çıkan hareket, arabanın tekerleklerine aktarılır.

Krank miline yerleştirilmiş dirsekler dışmerkez işlevi görürler ve krank milinin dönmesi esnasında oluşabilecek muhtemel denge sorunlarını gidermek için dirseklerin ağırlığını karşı denge ağırlıkları yerleştirilmiştir.

Motor tarafından üretilen gücün krank miline iletilmesi esnasında düzensizdir. Dolayısıyla, bazı noktalarda krank miline fazladan güç iletilmesi milin de daha hızlı hareket etmesine yol açar. Bu ise krank mili bir titreşim üretir ve söz konusu bu titreşimler “titreşim amortisörü” ya da “sönümleyici” tarafından denetlenir ve milin aşırı güç nedeniyle kırılması ya da işlev dışı kalması önlenir.

Krank mili, sadece arabanın tekerleklerini etkilemez. Aynı zamanda, karbüratörü besleyen pompa, yağlama pompası ve dinamo gibi diğer araba parçalarının harekete geçmesine yardımcı olur.