Lacrosse Nedir? Nasıl Oynanır?

18.05.2017
• Nedir • Nasil-Yapilir • Spor
lacrosse nedir

Lacrosse Nedir?

Lacrosse, Kuzey Amerika’da geliştirilen ve Kanada’nın popüler spor dalları arasında yer alan bir takım oyunudur. Birçoğumuzun adı bile ilk kez duyduğumuz bu oyun ancak Son Mohikan filminde lacrosse maçı sahnesi dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmamıştır. Lacrosse, ilk kez 1860’lı yıllarda Kanada’da kuraları yazılı hale getirilmiştir. Ülkemizde Türk Lacrosse Derneği maç organizasyonları yapmaktadır.


Amacı

Oyunun amacı, topu rakip kaleye göndermek ve daha fazla gol atarak maçı kazanmaktır.


Oyuncular ve Ekipmanlar

Her iki takım da 10 oyuncudan oluşur. Oyuncular; 1 kaleci, 3 savunma, 3 orta saha ve 3 hücumcudan oluşur. Ancak, bayanlar mücadeleleri 12 oyuncu ile yapılabilmektedir.

Oyun, ucunda file takılı sopalarla oynanır. Sopalar kısa ve uzun olmak üzere iki çeşittir. Kısa sopa 1,01 metre ile 1,06 metre arasında uzunluğa sahipken; uzun sopa 1,32 metre ile 1,82 metre arasında değişir. Sopanın başlığının genişliği ise 15 cm’den az ile 25 cm’den fazla olmamalıdır. Kaleci dışında en fazla 4 oyuncu uzun sopa taşıma hakkına sahiptir.

Lacrosse topu, sert lastikten yapılır.

Oyun sert ve fiziki mücadeleye dayalıdır ve bu nedenle; kask, koruyucu gözlük, ağızlık, eldiven ve omuz koruması gibi ekipmanlar kullanılır.
Sayı Yapma

Topun kale çizgisini geçmesi sağlanarak gol atılır.


Maç Kazanma

En çok golü atan takım maçı kazanır. Süre sonunda beraberlik olması halinde uzatmalara gidilerek kazanan tespit edilir.


Temel Kurallar

*Lacrosse oyun sahası, 110 x 60 yard ölçülerindedir.

*Oyun 20’şer dakikalık 4 devre şeklinde oynanır.

*Her iki takım da mola alabilir. Mola sırasında, maç süresi işlemez.

*Rakip takım oyuncusunu tutma veya ofsaytta kalma gibi kural ihlali yapan oyuncular 30 saniye süreyle penaltı cezasının çekildiği yerde bekletilir.

* Topun yakalanması, sürülmesi, taşınması, fırlatılması için lacrosse sopası kullanılır.

*Özel bir sahası yoktur. Genellikle çimde mücadele edilir.

Her gol, 1 sayı değerindedir. Öte yandan, Amerika Lacrosse Ligi’nde 15 yard uzaktan atılan gollere 2 sayı verilmektedir. 1 Yard yaklaşık 0,9144 metrelik uzunluğu ifade eder.


Kaynak:

www.rulesofsport.com

www.insidelacrosse.com

www.youtube.com