Limitli Yer Kapasiteli Ve Yer Garantili Ödül Bilet Ne Demektir

06.07.2017
• Nedir

Türk hava yollarından Miles&Smiles kartınızda birikmiş puanlarınızla ödül bilet almak istediğinizde Limitli Yer Kapasiteli ve Yer Garantili ödül bilet kavramları ile karşılaşırsınız. Paralı bilet almak isteğinizde bu seçenekleri görmezsiniz.
Türk hava yollarının web sayfasında her ne kadar Limitli Yer Kapasiteli ve Yer Garantili ödül bilet kavramları açıklanmış olsa da iyi kaleme alınmamış olmaması veya terminolojilerin anlamlarını taşımadığından kafa karışıklığına neden olmakta ve sanki Limitli Yer Kapasiteli ödül bileti alanların uçuş saatinde uçakta yer yoksa uçağa alınmayacakmış imajı oluşmaktadır. Ancak böyle bir şey söz konusu değildir. Bileti satın alabildikten sonra ikisi de aynı şeyi ifade ediyor ikisinde de yeriniz ayrılmıştır ve sizindir.


Peki İkisi Arasındaki Fark Nedir O Halde?

Tek farkı fiyatı diyeceğim ama bu tek başına yeterli değil tabi ki.

Limitli Yer Kapasiteli

Yer Garantili Ödül Bilet

Sağladığı Haklar

Aynı

Aynı

Mil Puan Değeri

Düşük

Yüksek

Kontenjan

Kontenjanı Az

(Kapasitenin %1-%2 si)

Uçakta Kalan Tüm Boş Koltuk Sayısı Kadardır

Limitli Yer Kapasiteli (Ekonomi veya Business) ödül bilet kontenjanı çok düşüktür. Kontenjanlarda zaman ve mekan bazında değişiklik gösterse de %1 – %2 oranındandır. Dolayısıyla 160 kapasiteli bir uçakta (BoeingB737) bu kontenjan 30’u geçmez iken ortalama 300 kapasiteli uçakta (Boeing A330) 50 dolaylarındadır.

Limitli Yer Kapasiteli ödül bilette, limitinin az olması nedeni ile önce davranan diğer ödül bilet almak isteyen yolcular tarafından bu kontenjanlar hızla tüketilmekte ve ödül bilet alma sayfasında çoğunlukla “dolu” ibaresi ile karşılaşılmaktadır. Özellikle uçuşa yakın bir zamanda bilet almak istemeniz durumunda genelde karşılaşılan durumdur. Limitli Yer Kapasiteli Ödül Bilette “dolu” ibareleri o uçağın gerçekten dopdolu olduğu anlamına gelmemektedir. Sadece düşük mil puan ile seyahat edilen kontenjanın dolu olduğu anlamına gelmektedir.
Örneğin Ankara- İstanbul arası Limitli Yer Kapasiteli ödül biletin mil puan karşılığı 3750 puan iken Yer Garantili ödül biletin puanı 6500 mil puandır. 3750 puanlık bilet kalmamış ise ve halen ödül bilet ile seyahat etmek istiyorsanız doğal olarak bunun bedelini biraz daha fazla bir mil puan ile ödeyerek paralı yolcu kontenjanından alma hakkı elde etmiş oluyorsunuz ve yukarıdaki örnekten gidersek 6500 puan harcamış oluyorsunuz.


Sözün kısası ikisi de size bir koltuk hakkını garanti etmekle birlikte tek farkı mil puan ile seyahat edecek koltuk limit sayısı tükenmiş olsa dahi yine de puanlarınız ile bilet alma imkanının sağlanmış olmasıdır.