MAC Adresi Değiştirmek

04.08.2017
• Nasil-Yapilir • Donanim • Bilgisayar
MAC Adresi Değiştirmek

MAC Adresi Değiştirmek

Bilgisayarınızın bir ağdaki tanımlanmasını sağlayan ve benzersiz olan MAC adresini değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunun sebebi; bir ağda ya da site tarafından yasaklanmış olmak ve ağın sizin MAC adresinizi farklıymış gibi algılamasını sağlayarak MAC adresi üzerinden yasağı aşmak olabilir.

Teorik olarak ip adresi bir aracın plakasına benzetilirse, MAC adresi ise o aracın şasi numarasıdır. Dolayısıyla, MAC adresi değişmez çünkü donanımla gömülü olarak gelir. Ancak, çeşitli yöntemlerle MAC adresinin başkaları tarafından farklıymış gibi algılanmasını sağlayabilirsiniz.


MAC Adresini Değiştirme -Programsız

Herhangi bir program kullanmaksızın kolaylıkla bilgisayarınızın MAC Adresini değiştirebilirsiniz. Bunun için şu adımları izleyin:

1. “Başlat”’a tıklayın ve “program ve dosyaları ara” kısmına “aygıt yöneticisi” yazın (Yahut masaüstünde “bilgisayarım” ikonun üzerinde sağa tık yaparak “yönet”e tıklayın) .

2. Açılan “aygıt yöneticisi”den “ağ bağdaştırıcı”sını seçin.
3.”Ağ bağdaştırıcı”sının üzerinde sağa tıklayarak “gelişmiş” sekmesine seçin. Gelişmiş sekmesindeki listeden “ağ adresi”ni seçin. Daha sonra açılan “değer” kutucuğuna yeni bir MAC adresi girin. Artık MAC adresiniz değişti.
4.Bilgisayarınızın MAC Adresinin değişip değişmediğini kontrol etmek içinse aşağıdaki işlemi yapın:

a. “Başlat”’a tıklayın ve “program ve dosyaları ara” kısmına “cmd” yazın veya Windows on için “başlat” kısmından “ Windows 10'da, Başlat düğmesine sağ tıklayın ve menüden komut istemini bulun.

b. Komut satırına getmac” yazın ve MAC adresinin değişip değişmediğini görün.


MAC Adresini Değiştirme - Programlı

Ayrıca, Technitium MAC Address Changer gibi birçok programla da MAC adresinizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Bunun için linkteki ücretsiz programı indirip kurmanız yeterli. https://technitium.com/tmac/