MBA Nedir? MBA Hakkında Merak Edilenler

14.08.2017
• Nedir • Egitim
mba nedir

MBA Nedir?

İşletme Yüksek Lisans (MBA) , iş dünyasında ve yönetimde kariyer yapmak için gerekli becerileri geliştirmeye yönelik tasarlanmış ve uluslararası alanda tanınmış bir mastır programıdır. Bununla birlikte, MBA'nın değeri kesinlikle iş dünyasıyla sınırlı değildir. MBA; kamu sektöründe ve özel sektördeki diğer alanlarda yönetim kariyeri yapmak isteyenler ya da hali hazırda yapanlar için oldukça önemli bir etiket olabilir.

İlk kez 20 nci yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üniversitelerde sunulmaya başlanan MBA programları, zaman içerisinde gelişerek yaygınlaştı. MBA , günümüzde dünyanın en popüler profesyonel lisansüstü eğitim programıdır. Dünya genelinde, çoğu İngilizce olmak üzere 2.500'den fazla MBA programı sunulmaktadır.

MBA Başvuru Koşulları

Kalite işletme okulları genelde adayların bir MBA programına başlamadan önce en azından birkaç yıl mesleki iş deneyimine sahip olmalarını kabul kriterleri arasında tutar. Başvuru sahiplerinden ayrıca, GMAT veya GRE puanları, akademik transkriptler, referans mektupları ve neden bir MBA sürdürmek istediklerini gösteren bir “niyet mektubu” sunmalarını istenir. Ana dili İngilizce olmayanların, TOEFL veya IELTS puanları veya önceki akademik deneyimleriyle yeterli düzeyde İngilizce bildiklerini kanıtlaması beklenir.

MBA Dersleri

Birçok MBA programı; muhasebe, ekonomi, pazarlama ve operasyonlar gibi derslerin ana müfredatının yanı sıra katılımcıların kendi kişisel veya mesleki hedeflerini takip etmesini sağlayan seçmeli dersler içermektedir. MBA programları farklı konsantrasyonlara sahip olabilir. BT, girişimcilik, genel yönetim, finans gibi konsantrasyonlarla katılımcılara, kendi kariyerlerine uygun ders bloklarını alma imkanı sunulur.

Bazı okullar, MBA adaylarının önemli bir şirkette veya organizasyonda staj yapmalarını MBA programının bir bileşeni olarak zorunlu tutar.

MBA Türleri

Geleneksel olarak MBA programları iki yıllıktır ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde hala yaygındır. Ancak, bir yıllık MBA programları da giderek popüler hale gelmiştir. Özellikle Britanya’daki MBA programları 1 yıllıktır.

Yarı zamanlı ve online MBA programları, tam zamanlı bir program yapmak konusunda zaman ve diğer koşulları uygun olmayan profesyoneller tarafından yaygın olarak başvurulan bir program tipidir.

Executive MBA Nedir?

Executive MBA (EMBA) programları, geleneksel MBA adaylarından daha fazla yönetim tecrübesine sahip profesyonellere yönelik yarı zamanlı programlardır.