MHL ve SlimPort arasındaki farklar nelerdir?

07.10.2017
• Mobil-Cihaz • Teknoloji • Nedir

MHL (Mobile High Definition Link) ve SlimPort, video ve sesin mobil bir aygıttaki microUSB bağlantı noktasından çıkarılabildiği ve uygun bir kablo veya bağdaştırıcı kullanarak harici bir ekranda izlenebildiği teknolojilerdir.

Her ikisi de esasen aynı şeyi yapıyor ancak bazı önemli farkları var şimdi bunları inceleyeceğiz.


Temel fark nedir?

Temel fark, MHL sadece HDMI standardı üzerinden yayın yaparken, SlimPort VESA standardını kullanır. Bu slimportun HDMI ın yanı sıra VGA, DVI ve DisplayPort çıktılarında yayın ileteceği anlamına geliyor.

Hem MHL, hem de SlimPort gelişen teknolojilerdir, bu nedenle işler değişebilir, ancak bugün farklılıklar aşağıdaki gibidir.

MHL normal olarak, görüntü aktarıcının çalışması için ek şebeke elektriğine ihtiyaç duyar, ancak bazı cihazlarda bulunan MHL 2.0 da şebeke bağlantısı zorunlu değildir. ama halen 2.0 bile olsa MHL mobil cihazdan güç çekmektedir.

SlimPort ise mobil cihazdan güç çekmez ve ek şebeke elektriği de gerekli değildir, ancak tercih edilirse güç bağlanabilir.

MHL sadece HDMI bağlantıları ile çıkabilirken, SlimPort HDMI, VGA, DVIA ve DisplayPort'a çıkış yapabilir, dolayısıyla MHL'den daha çok yönlü bir çözüm sunmaktadır. Sonuçta kullanmış olduğunuz ekranın HDMI bağlantısı olmasa da slimport destekleyen cihazlar ile görüntü aktarılabilir.

Ancak bu günümüzde bir problem olarak görünmemektedir. Çünkü şu an LCD ve LED televizyonlar her yerde var ve hepsinde HDMI bir ana standart haline gelmiştir. Aynı şekilde bir çok projeksiyon cihazı HDMI bağlantısını desteklemektedir.

Slimport daha gelişmiş olmasına rağmen ne yazık ki daha fazla üretici SlimPort'tan daha çok MHL desteği ile cihazlarını üretmektedir.

Bu, MHL'nin SlimPort'tan daha hızlı ana akım haline gelmesi nedeniyle bir avantaja sahip olduğu anlamına geliyor.

Bununla birlikte Nexus cihazlarıyla SlimPort 'un destekleyen Google, LG gibi büyük markalar var.

MHL adaptörleri, SlimPort'tan daha fazla sayıda perakendeci tarafından daha kolay elde edilebilir. Bu durum MHL yi daha ucuz hale getirebilir.

MHL 3.0, 4K çözünürlük için destek verildiğini açıkladı. SlimPort, ayrıca MyDP olarak da bilinen Mobility DisplayPort hükümlerinin bir parçası olarak 4K iletimi yapabilecek.

Mobil üreticilerin telefonlarında mikro USB Tip C konnektör kullandıkça MHL 3.0, USB 3.0 (4.8 Gb / s) 'nin yerini alacak ve daha sonra USB 3.1 (9.6 Gb / s) ile devam edecek.

SlimPort, bilgisayar monitörleri, projektörler ve daha pek çok şeyle daha geniş bir uyumluluk anlamına gelen bağlantılara yönelik daha geniş kapsamlı destekte bazı potansiyel avantajlar sunuyor. Bununla birlikte, bu ürünler geliştikçe, şu anda HDMI standardını daha çok kullanıyorlar.

MHL 2.0, daha yüksek çözünürlüklü çıktılar sunar ve çalışması için şebekeye ihtiyaç duymaz.

Hangi kablolara ihtiyacım var?

Gerekli kablolar kurulumunuza ve mobil cihazınıza bağlı olacaktır.

Cihazınızda MHL varsa, MHL adaptörüne ihtiyacınız olacaktır. MHL adaptöründe bir microUSB konektörü olacaktır. Bunu mobil cihazınıza bağlayın ve adaptör ile HD ekran arasında bir HDMI kablosu bağlayın. Cihazınızın desteklediği MHL standardına bağlı olarak, adaptöre bir microUSB şebeke güç kaynağı bağlamanız gerekebilir.

Cihazınızda SlimPort varsa, bir SlimPort adaptörüne ihtiyacınız olacaktır. Adaptör üzerinde bir microUSB konektörü olacaktır. Bunu mobil cihazınıza bağlayın ve adaptör ile ekran arasında bir HDMI, VGA veya DVI kablosu bağlayın. Gerekli kablo, sahip olduğunuz SlimPort adaptörüne bağlı olacaktır. Yapmanız gerekmez, ancak isterseniz adaptöre bir microUSB şebeke güç kaynağı bağlayabilirsiniz.

MHL veya SlimPort hangisi daha iyidir?

Durumunuza göre değişir kişisel bir karar. Bu soru cihazlarınıza ve neyi desteklediklerine bağlı olacaktır.

SlimPort da bağlayabileceğiniz şeylerde çok yönlülüğe sahiptir, ancak şu anda MHL daha yaygın.

Hangisi daha ucuz?

MHL, daha yaygın olduğu için muhtemelen fraksiyonel olarak daha ucuzdur. Bununla birlikte, ucuz kablolar her zaman markalı kablolar gibi performans göstermez.

MHL destekleyen Telefonlardan bazıları

HTC Butterfly
HTC Butterfly 2
HTC One (M8)
HTC One M8s
HTC One M9+
HTC One M9+ Prime Camera Edition
HTC One Max
HTC One mini 2
HTC One S
HTC One SV
HTC One X
HTC One X
HTC One X+
Huawei Ascend P1
LG G2 Mini
LG Optimus 4X HD
LG Optimus G
Meizu MX4
Meizu MX4
Samsung Galaxy K zoom
Samsung Galaxy Mega 6.3
Samsung Galaxy Note II
Samsung Galaxy Note II
Samsung Galaxy S2
Samsung Galaxy S3
Samsung Galaxy S3
Samsung Galaxy S4 Zoom
Sony Xperia SP
Sony Xperia T2 Ultra
Sony Xperia T2 Ultra Dual
Sony Xperia Z1 Compact
Sony Xperia Z3+
Sony Xperia Z5
Sony Xperia Z5 Compact
Sony Xperia Z5 Dual
Sony Xperia Z5 Premium
Sony Xperia Z5 Premium Dual
Sony Xperia ZR
Slimport Destekleyen telefonlar

BlackBerry Classic
BlackBerry KEYone
BlackBerry Passport
BlackBerry Passport Silver Edition
BlackBerry Priv
LG G Flex 2
LG G Flex 2
LG G2
LG G3
LG G4
LG G4 Dual
LG G5
LG G5 Dual
LG G5 SE
LG G5 SE
LG G5 Speed
LG Nexus 4
LG Nexus 5
LG Nexus 5
LG Optimus G Pro
LG Optimus G Pro
LG V20
YotaPhone 2