Migren Tedavisi

14.09.2017
• Saglik • Nedir

Migren tedavisi semptomları durdurmaya ve gelecekteki atakları önlemeye yardımcı olan bazı ilaçları kapsamaktadır.

Birçok ilaç migren tedavisi için kullanılmaktadır. Diğer rahatsızlıkları tedavi etmek için sıklıkla kullanılan diğer bazı ilaçlar da migreni hafifletmeye veya önlemeye yardımcı olabilir.

Tedavi stratejisi, baş ağrısı sıklığına ve şiddetine, baş ağrısı nedenli rahatsızlığınızın derecesine ve diğer tıbbi durumlara bağlıdır.

Migrenle savaşmak için kullanılan ilaçlar iki geniş kategoriye ayrılır:

1.Ağrı kesici ilaçlar : Akut tedavi olarak da bilinen bu ilaçlar, migren atakları sırasında alınır ve semptomları durdurmayı amaçlar.


2.Önleyici ilaçlar : Bu tür ilaçlar migrenin şiddetini veya sıklığını azaltmak için düzenli olarak, genellikle günlük olarak alınır.


Hamileyseniz veya emziriyorsanız bazı ilaçlar önerilmemektedir. Bazı ilaçlar da çocuklara verilmemektedir. Doktorunuz sizin için doğru ilacı yazacaktır. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanamıyınız.

1.Ağrı kesici ilaçlar

En iyi sonuç almak için migren bulguları veya belirtileri görür görmez ağrı kesici ilaçlar kullanmak hastanın yararına olacaktır. İlaçları aldıktan sonra karanlık bir odada dinlenin veya uyuyun bu ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.


Migrene iyi gelebilen ağrı kesici ilaçlar şunlar olabilir:

Aspirin veya ibuprofen içerikli ilaçlar hafif migrenlerin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Asetaminofen içerikli ilaçlarda bazı insanlarda hafif migrenlerin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Asetaminofen, aspirin ve kafein bileşimi, migren için özel olarak satılan ilaçlar da orta derecede migren ağrısını hafifletebilir.

Ağır migrenler için tek başına etkili değildirler.

Çok sık veya uzun süre alınıyorsa, bu ilaçlar ülserlere, sindirim sistemi kanamalarına yol açabilir.

Reçeteli ağrı kesici indometasin, migreni önlemeye yardımcı olabilir ve fitil formunda bulunur; bu özellikle mide bulantısı halinde yararlı olabilir.

Triptanlar

Bu ilaçlar genellikle migren tedavisinde kullanılır. Triptanlar kan damarlarını sıkıştırır ve beyindeki ağrı yollarını bloke eder.

Triptanlar, migrenle ilişkili ağrı ve diğer belirtileri etkili bir şekilde rahatlatır. Hap, burun spreyi ve enjeksiyon formunda satılırlar.

Triptanların yan etkileri arasında enjeksiyon yerinde reaksiyonlar, mide bulantısı, baş dönmesi, uyuşukluk ve kas güçsüzlüğü bulunur. İnme ve kalp krizi riski altında olan insanlar için önerilmezler.

Sumatriptan ve naproksen sodyum tek tabletli bir bileşimi ilaçlar, migren semptomlarının hafifletilmesinde, her iki ilaçtan daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Ergots

Ergotamin ve kafein bileşimi ilaçlar (Migergot, Cafergot) triptanlardan daha az etkilidir. Ancak rrgotlar, ağrısı 48 saatten daha fazla sürenlerde daha etkili gözükmektedir. Ergotlar, migren semptomları başladıktan hemen sonra alındığında en etkilidir.

Ergotamin, migrenle ilişkili mide bulantısı ve kusmayı kötüleştirebilir ve aynı zamanda ilaca aşırı kullanımında baş ağrılarına neden olabilir.

Dihydroergotamine (D.H.E. 45, Migranal) ergotamine göre daha etkili ve daha az yan etkiye sahip ergot türevidir. Ayrıca ilaç kullanımına aşırı baş ağrılarına yol açma olasılığı daha düşüktür. Burun spreyi olarak ve enjeksiyon formunda satılırlar.

Bulantı önleyici ilaçlar. Bulantı için kullanılan ilaçlar genellikle diğer ilaçlarla kombine edilir. Sıklıkla reçete edilen ilaçlar klorpromazin, metoklopramid (Reglan) veya proklorperazindir (Compro) .

Opioid ilaçlar

Narkotik, özellikle de kodein içeren opioid ilaçlar bazen triptan veya ergot alamayan insanlar için migren ağrısını tedavi etmek için kullanılır. Bağımlılık yaptığından genellikle başka tedaviler rahatlamıyorsa buna başvurulur.


Glukokortikoidler (prednizon, deksametazon) .

Bir glukokortikoid, ağrıyı gidermek için diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Glukokortikoidler, yan etkileri önlemek için sık kullanılmamalıdır.


2.Önleyici ilaçlar

Aşağıdaki durumlarda önleyici tedavi uygulanması için ana nedenlerdir:

  1. Ayda dört veya daha fazla iş yapamaz migren atağı var ise
  2. Eğer ataklar 12 saatten fazla sürerse
  3. Ağrı kesici ilaçlar işe yaramıyorsa
  4. Migren belirtileri uzun süren nöbetler veya uyuşma ve zayıflık içeriyorsa.

Koruyucu ilaçlar, migren sıklığını, ciddiyetini ve süresini azaltabilir ve migren atakları sırasında kullanılan semptomları hafifletici ilaçların etkinliğini artırabilir. Belirtilerinizde iyileşme görmek birkaç hafta sürebilir.

Koruyucu ilaçlar her zaman baş ağrısını tamamen durdurmaz ve bazı ilaçlar ciddi yan etkilere neden olabilir. Koruyucu tıpta iyi sonuçlar aldıysanız ve migreniz kontrol altındaysa, doktorunuz migreninizin o ilaçlar olmadan geri dönüp dönmediğini görmek için ilaç dozunu azaltabilir.Migren önleme için en yaygın ilaçlar şunlardır:

Kardiyovasküler ilaçlar

Yüksek tansiyon ve koroner arter hastalığını tedavi etmek için sıklıkla kullanılan beta blokerleri migren sıklığını ve şiddetini azaltabilir.

Propranolol (Inderal LA, Innopran XL, diğerleri) , metoprolol tartrat (Lopressor) ve timolol (Betimol) beta blokerleri migrenlerin önlenmesinde etkili olduğunu kanıtlamıştır. Diğer beta blokörler de bazen migren tedavisinde kullanılır. Bu ilaçları aldıktan sonra birkaç hafta boyunca semptomlarda düzelme görmeyebilirsiniz.

60 yaşın üzerinde iseniz, sigara kullanıyorsanız veya belirli kalp ya da damar bozukluklarınız varsa doktorlar size farklı bir ilaç almanızı tavsiye edebilir.

Yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan kardiyovasküler ilaçların bir başka sınıfı (kalsiyum kanal blokerleri) migrenlerin önlenmesinde ve belirtilerin hafifletilmesinde de yardımcı olabilir. Verapamil (Calan, Verelan, diğerleri) migrenleri önlemeye yardımcı olabilecek bir kalsiyum kanal blokeridir.

Buna ek olarak, anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü lisinopril (Zestril) , migrendeki uzunluk ve şiddeti azaltmada faydalı olabilir.

Antidepresanlar

Trisiklik antidepresanlar, depresyonu olmayan insanlarda bile, migreni önlemede etkili olabilir.

Trisiklik antidepresan, serotonin ve diğer beyin kimyasallarının seviyesini etkileyerek migren sıklığını azaltabilir. Amitriptilin, migreni etkili bir şekilde önlediği ispatlanan tek trisiklik antidepresandır. Amitriptilinden daha az yan etki gösterebildikleri için bazen diğer trisiklik antidepresanlar da kullanılır.

Bu ilaçlar uyku hali, ağız kuruluğu, kabızlık, kilo alımı ve diğer yan etkilere neden olabilir.

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri olarak da adlandırılan bir başka antidepresan sınıfının migren önlenmesi için etkili olduğu kanıtlanmamıştır. Bu ilaçlar baş ağrılarını daha da kötüleştirebilir veya tetikleyebilir.

Bununla birlikte, araştırmalar, bir serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörü olan venlafaksini (Effexor XR) migrenlerin önlenmesinde faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

Botulinum Toksin - OnabotulinumtoxinA (Botoks)

OnabotulinumtoxinA'nın (Botox) yetişkinlerde kronik migren tedavisinde yararlı olduğu görülmüştür.

Bu prosedür sırasında onabotulinumtoxinA alın ve boyun kaslarına enjekte edilir. Bunun etkili olması durumunda, tedavinin genellikle her 12 haftada bir tekrarlanması gerekir.

Ağrı kesiciler

Streoid olmayan (kortizonsuz) antiinflamatuvar ilaçlar, özellikle de naproksen (Naprosin) kullanmak migreni önlemeye ve semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.


Alternatif Tıp

Kronik migren ağrınız varsa, geleneksel olmayan terapiler faydalı olabilir.

Akupunktur

Klinik araştırmalar akupunkturun baş ağrısı ağrısı için faydalı olabileceğini bulmuştur. Bu tedavide, bir uygulayıcı tanımlanan noktalarda cildinizin çeşitli alanlarına çok ince, tek kullanımlık iğneler yerleştirir.

Masaj terapisi

Masaj tedavisi migren sıklığını azaltabilir. Araştırmacılar, migrenlerin önlenmesinde masaj terapisinin etkinliğini araştırmaya devam ediyor.

Otlar, vitaminler ve mineraller

Çalışma sonuçlarının karışık olmasına rağmen, bazı şifalı otların migrenleri önleyebildiği veya şiddetini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Butterbur bitkisi , uzun süreli güvenlik endişeleri nedeniyle önerilmemektedir. Karaciğere çok zararlı.

Yüksek dozda riboflavin (vitamin B-2) migrenleri önleyebilir veya baş ağrısı sıklığını azaltabilir.

Bazı migren hastalarında düşük magnezyum düzeyleri nedeniyle, magnezyum takviyeleri migreni tedavi etmek için kullanılır, ancak karışık sonuçlar verir.

!!! Bu tedaviler sizin için doğru olup olmadığını mutlaka doktorunuza sorunuz.

!!! Hamileyseniz, karaciğer rahatsızlığınız varsa ve önce doktorunuzla konuşmadıysanız, feverfew, riboflavin veya butterbur'u sakın kullanmayın.


http://cozumpedia.com/migren-nedir-nasil-teshis-edilir