Mısır Piramitlerinin Sırrını Çözme Yolunda En Başarılı Tahmin : Suyun Kaldırma Kuvveti

28.04.2017
• Nasil-Yapilir • Ilginc • Bilim • Tarih
piramitlerin sırrı
Yıllardır insanlar Mısır piramitlerinin nasıl yapılmış olacağına ilişkin bir dizi tahminler yürüttü. Kimileri uzaylılardan faydalanıldığını, kimileri ifrit veya cinlerin bu konuda kullanılmış olabileceğini söylediler. Bilim insanlarının ürettikleri senaryolarda hepsi birbirinden farklılaşıyordu. Zira piramitlerin MÖ 2500’ lü yıllar da inşa edildiği düşünüldüğünde o zamanlardan hiç bir belge kalmaması insanları arkeolojik sınamalara zorlamaktadır. Her biri 20 ton ağırlığında olan bu devasa taşları insanlar beline kuvvet kilometrelerce öteden getirip yüzlerce metre yukarı kaldıramayacağına göre illa ki bir düzenek ve ya bazı makinaların kullanılmış olması kuvvetle muhtemeldir.

Meseleye bir mühendislik harikası olarak yaklaşan bu teori, çokta gerçekçi durmaktadır.
Öncelikle piramitlerin üzerinde bulunan taş ustalarının alet izleri bu taşların insanlar tarafından şekillendirildiğine ilişkin bir kanıt olarak sunulmaktadır. Bunun yanı sıra kurulan köyler ve insan kalıntılarının da bulunması orada çalışan işçilere ait olduğuna ilişkin iddialarla desteklemektedir.


O devirlerde firavunların raiyetinde karın tokluğuna çalıştırabildikleri çok sayıda işçi ve köle bulunmaktaydı. Her ne kadar küçük piramitlerin inşasında tonlarca ağırlıkta ki taşları insan ve hayvan güçleri ile itme ve çekme işlemine tabi tutma işlemi uygulanmış olma ihtimali olsa da Giza piramidi gibi yapılarda bu yöntem pek mümkün görünmemektedir.


Belki de hepsi aynı yöntemle yapıldı ve öncelikle küçük piramitlerde prototip olarak uygulama projeleri hazırlandı ve daha sonra planlı olmasa da bir fikir olarak Giza gibi dev bir yapının yapılmasına geçildi.
piramitin inşası


Bu düşünceye göre bu işçiler tarafından kesilip şekil verilen tonajlı taş bloklar deriden mamul hava torbalarına iplerle bağlanıp yakınında bulunan Nil nehrine bırakılıp çok kolay bir şekilde piramitlerin yapıldığı bölgeye nakledildi.


deri hava torbalrı ile piramit taşı

Nil nehrinden iç tarafta bulunan inşaat alnına kazılan ve inşaat bitiminde kaldırılan geniş su kanalları ile bu taşlar iç bölgelere yatay transferi sağlandı.


Piramitlerde ilk sırada olması gereken yere yerleşilen bu taşlardan bu hava torbaları çıkarılarak taşın tam yerleşmesi sağlanıp ve bu taşlar ile önce kare şeklinde bir havuz oluşturuldu.
piramit taşlarının yukarı dikey hareketi
Taşların yukarı doğru hareketine gelince bunun için kurulacak merdiven sıralı taşın geçebileceği kadar genişlikte eğimli kule tipi su rampaları oluşturarak hava torbaları sayesinde bu tonajlı taşlar metrelerce yüksekliğe kendiliğinden çıkmaları sağlanmış oldu.


piramit taşlarının yatay hareketi
İnşaatın tepesinde oluşturulan yatay da taşıma su kanalları ile yukarıda yatay taşıma işlemi yapıldı. Suyun kaldırma kuvveti ve az sayıda işçinin gayretiyle taş bloklar yerlerine kolay bir şekilde yerleştirildi.