Modern Pentatlon Nedir?

08.08.2017
• Nedir • Spor
Modern Pentatlon Nedir?

Modern Pentatlon Nedir?

Pentatlon, 5 yarıştan oluşan ve köken eski olimpiyatlara dayanan çok disiplinli bir yarışmadır. Pentatlon kelimesi, Yunanca beş anlamına gelen “pente” ve yarışma anlamındaki “athlon” kelimelerinde oluşur.

Pentatlon, bir askerin savaş alanında ihtiyacı olacak en önemli fiziksel yetenekleri test etmek ve sonucunda en dayanıklı ve aynı zamanda en güçlü atleti (Victor Ludorum) seçmeyi amaçlamıştır.

Modern pentatlon, erkeklerde 1912 Olimpiyatlarından beri; bayanlarda ise 2000 Olimpiyatlarından beri uygulanmaktadır. Modern pentatlon, Uluslararası Modern Pentatlon Federasyonu) tarafından yönetilmektedir.


Modern Pentatlon ve Atletizm Pentatlonu

Atletizm Pentatlonu, atletizmdeki çoklu branşlardan olan ve sadece bayanların katıldığı bir müsabakadır. Modern pentatlon ile atletizm pentatlonu sıklıkla birbirine karıştırılır. Atletizm Pentatlonu, 1980’lerden itibaren iki yeni yarışma daha eklenerek heptatlona dönüşmüştür.

Günümüzde, atletizm pentatlonu salon şampiyonalarında sadece kadınlar arasında düzenlenir ve 60 metre engelli koşu, yüksek atlama, gülle atma, uzun atlama ve 800 metre koşuyu içerir.


Modern Pentatlon Dalları

Eski pentatlon; koşu, atlama, cirit atma, disk atma ve güreşi içermekteydi. Modern pentatlon ise atıcılık, eskrim, serbest stil yüzme, binicilik ve 3000 metre koşu müsabakalarını içerir.
Modern Pentatlon Tarihçesi

Modern pentatlon, 1912'de Stockholm Oyunlarında Baron de Coubertin tarafından geliştirilmiştir.

1912-1980 yılları arasındaki olimpiyatlarda modern pentatlon beş güne yayılacak şekilde düzenlenmiştir. Bu tarihten sonra ise tek bir gün içerisinde pentatlon yarışları tamamlanır.

Londra 2012 Olimpiyat Oyunları'nda geleneksel hava tabancası yerine bir lazer tabancası kullanımına başlanmıştır.


Modern Pentatlon Dünya Rekoru

Erkeklerde modern pentatlon rekoru şu şekildedir:

Puan Atlet Ülke Tarih Yer
1534 LESUN ALEXANDER Rusya 2009 Warşova

Kaynak:

https://www.britannica.com

https://www.olympic.org/modern-pentathlon

https://www.wikipedia.org

www.milliyet.com

www.ntv.com