Araç Sahiplerine Önemli Uyarı:Motorlu Araç Trafik Belgesi Kalktı

29.07.2017
• Otomobil • Haberler • Hayat • Devlet
Motorlu Araç Trafik Belgesi Kalktı

Motorlu Araç Trafik Belgesi Kalktı

Motorlu araçların periyodik bakımları TÜVTÜRK tarafından yapılmakta ve araçların trafiğe çıkmaya uygunluğunu tescil edilmektedir.

Halk arasında ruhsat olarak tabir edilen belge, “Araç Tescil Belgesi” ile “Motorlu Araç Trafik Belgesi” olmak üzere 2 sayfadan oluşmaktaydı ve bilindiği gibi TÜVTÜRK tarafından yapılan muayene sonucuna ilişkin bilgiler de “Motorlu Araç Trafik Belgesi”ne işlenmekteydi.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik uyarınca 01.07.2017 tarihinden itibaren "Motorlu Araç Trafik Belgesi" uygulaması son bulmuştur. Buna göre; muayenesi sonucunda trafiğe çıkmasında sakınca olmayan araçlara ilişkin “muayene geçerlilik süreleri” sadece “araç muayene raporunda” olacaktır. Dolayısıyla, ruhsatın ikinci yaprağı olan "Motorlu Araç Trafik Belgesi" ortadan kalkmıştır. Diğer bir deyişle, ruhsatın aşağıdaki yaprağı artık düzenlenmeyecektir.Araç Muayene Raporu Araçta Bulunmalı

Yukarıda belirtilen sebepten ötürü, motorlu araç sahiplerinin TÜVTÜRK tarafından verilen “araç muayene raporu”nu her zaman araçta bulundurulması gerekmektedir. Polis kontrollerinde bu raporun araçta hazır olması önem arz etmektedir.

1.7.2017 Tarihinden önce muayenesi yapılan araçların ise bir sonraki muayeneye kadar ruhsatın "Motorlu Araç Trafik Belgesi" yaprağını saklamaları gerekmektedir.


Araç muayene Raporu aşağıdaki gibidir:

<meta name="theme-color" content="#432"> <meta name="msapplication-navbutton-color" content="#432"> <meta name="apple-mobile-web-app-status-bar-style" content="#432">