NBA Oyun Kuralları

19.10.2017
• Spor
NBA Oyun Kuralları

NBA Oyun Kuralları

Bu yaz NBA bir takım kural değişikliklerine giderek oyunu hızlandırmaya karar verdi. Ancak, NBA’de 2017-2018 sezonu talihsiz bir sakatlıkla başladı. Gordon Hayward’ın ayağını feci şekilde kırdığı sahne NBA severleri ekranların başından biraz uzaklaştıracak cinsten… Yine yeni sezon yeni bir heyecan diyerek NBA ile az da olsa ilgili olan ancak kurallarını tam olarak bilmeyenler için NBA basketbol kurallarını özetlemek istedik.

KonuNBA Basketbol Kuralları
Maç SüresiMaçlar, 12’şer dakikadan oluşan dört devrede toplam 48 dakikada oynanır.
Faul Hakkı (Pesonal Foul)Bir oyuncunun toplam altı kişisel faul yapma hakkı vardır.
Şut Saati Süresi (Shot Clock)NBA şut saati 24 saniyedir. Hücum ribaundu alınması durumunda şut saati tekrar 24 saniyeden başlatılır.
Üç Sayı Atış Çizgisi (Three Point Line)NBA’de 3 sayı çizgisi 7.24 metredir.
Teknik Faul (Technical Foul)Teknik faul alan oyuncunun takımı aleyhine 1 serbest atış verildikten sonra rakip takım, topu oyuna yarı sahadan değil; oyunun en son durduğu noktadan başlatır.
Teknik faulü alan oyuncuya otomatik olarak bir kişisel faul verilir. Ayrıca, teknik faullerin toplam sayısı sezon içinde 15’e, playofflarda ise 7’ye ulaşınca oyuncular bir sonraki maçta cezalı duruma düşerler.
Çember Üzerinde Topa MüdahaleÇember üzerinde hayali bir silindir olduğu kabul edilir ve top bu çembere temas ederken hiçbir oyuncu topa temas edemez. Edildiği taktirde kural ihlali sayılarak top karşı takıma verilir.
Alan Savunması (Zone Defense)NBA’de alan savunması mümkün ancak boyalı alanda (lane – restricted area) savunmacı, rakip oyuncuyu aktif şekilde marke etmiyorsa en çok 3 saniye kalabilir. Aksi halde kural ihlali nedeniyle takımı aleyhine 1 serbest atış verilir.
Hava Atışı (Jump Ball)İlk hava atışını kazanan takım aynı zamanda 3 üncü çeyreğe de başlama hakkına sahiptir. Kaybeden takım ise 2 nci ve 4 üncü çeyreklerde ilk topu kullanır. Ancak, oyun içindeki diğer hava atışı durumlarında, doğrudan hava atışı yapılır ve topu kazanan takım oyuna devam eder. Dolayısıyla, ilk hava atışının oyun içindeki hava atışlarına etkisi yoktur. Bu durum NBA'de saha içi mücadeleye olumlu yansır.
Molalar (Time-outs)2017 Yılında değişen NBA kurallarına göre; takımlar, normal sürede 75 saniyelik maksimum 7 adet mola hakkına sahiptir. Maçın son iki dakikasında her bir takım maksimum 2 kez mola alabilecek. Ayrıca, NBA’de topa sahip olan takımın koçu ya da oyuncusu mola alabilmektedir.
Hakem Yorumu (Officiating)NBA’de ise hakem yorumu etkisi vardır ve özellikle topla yürümü (steps) konusunda hakemlerin oldukça müsamahalı olduğu görülür. Smaç ya da turnike (lay-up) için potaya giden oyuncu topu yere vurmadan fazla adım attığı durumların çoğu kez cezalandırılmadığına şahit olabilirsiniz.