NBA ile Avrupa Basketbolu Farkı - 1

06.05.2017
• Nedir • Spor
NBA ve Avrupa Basketbolu

Euroleague’de ve NBA Finaller ZamanıBugünlerde NBA’de playoff heyecanın arttığı, Lebron’un yine kara tren misali rakipleri ezip geçerek NBA finalleri moduna geçtiğini görmekteyiz. Aynı zamanda, Fenerbahçe Ülker’in öncülüğünde Efes ve Darüşşafaka Doğuş'un çıkışına şahit olduk. Euroleague Dörtlü Finali'nin bu sene İstanbul’da düzenlenmesi, ülkemizde basket sever sayısının da giderek artmasına katkı yapmıştır. Peki, Euroleague’de FİBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu ) kurallarına göre oynanan basketbol ile NBA kuralları arasındaki farkları biliyor musunuz? Aslında, Avrupa basketbolu Olimpik basketbol kurallarına göre oynanan bir oyunken, bu kurallar NBA bazı değişikliklere uğrar.

Maç süresi, fauller, molalar, üç sayı çizgisi, pota üzerinde topa müdahale, hava atışı, şut saati, alan savunması gibi bir dizi konudaki temel farklılıkları şöyle özetlemek mümkündür:


1.Maç Süresi

NBA’de maç, 12’şer dakikadan oluşan dört devrede toplam 48 dakikada oynanır. Avrupa basketbolunda ise 10’ar dakikalık 4 devreden oluşan maç süresi toplam 40 dakikadır. Ancak uzatmalar arasında fark yoktur. Her ikisinde de bir uzatmanın süresi 5 dakikadır.


2.Faul Hakkı (Pesonal Foul)

NBA’da her bir oyuncunun toplam altı kişisel faul yapma hakkı varken; Avrupa basketbolunda bu sayı beştir. Ancak, NBA’de maç süresinin Avrupa basketboluna göre yüzde 20 oranında uzun olduğu düşünüldüğünde ekstra bir faul hakkı oldukça makuldür.


3.Şut Saati Süresi (Shot Clock)

Hem NBA hem de Avrupa basketbolunda şut saati 24 saniyedir. Tek fark, hücum ribaundu alan takım Avrupa basketbolunda 14 saniye içinde atış kullanmak zorunda iken; NBA’de şut saati tekrar 24 saniyeden başlatılır.


4.Üç Sayı Atış Çizgisi (Three Point Line)

Avrupa basketbolunda üç sayı çizgisinin potadan uzaklığı 6.75 metre iken, NBA’de 3 sayı çizgisi 7.24 metredir. Bu fark, azımsanmayacak derecede büyüktür. Çünkü, şut atmak ve uzaklık algısı bir kas pratiğidir. NBA’den Avrupa’ya ya da tam tersine Avrupa’dan draft edilerek NBA’ye giden çaylaklar, şutlarını tekrar ayarlamakta bir süre zorlanabilirler.


5.Teknik Faul (Technical Foul)

Avrupa basketbolunda teknik faul durumunda, karşı takıma 1 serbest atış ve sonrasında oyunu yarı sahadan tekrar başlatma hakkı verilir. NBA’de ise durum biraz farklıdır. Teknik faul alan oyuncunun takımı aleyhine 1 serbest atış verildikten sonra rakip takım, topu oyuna yarı sahadan değil; oyunun en son durduğu noktadan başlatır.

Ayrıca, Avrupa basketbolundan farklı olarak, NBA'de teknik faulü alan oyuncuya otomatik olarak bir kişisel faul verilir. Ayrıca, teknik faullerin toplam sayısı sezon içinde 15’e, playofflarda ise 7’ye ulaşınca oyuncular bir sonraki maçta cezalı duruma düşerler.


Yazının devamı için tıklayınız:
http://cozumpedia.com/nba-avrupa-basketbolu-fark-2