Nightly Sürüm Ne Demektir?

14.10.2017
• Nedir

Nightly sürüm ismini genellikle sık sık güncellenen android romlar da görürüz. Bu isim yazılım geliştirme tekniklerinden biri olup, dolayısıyla geliştirme sürecinde olan herhangi bir yazlım için de kullanılabilir.

Xda-developer.com sitesinde sürekli nightly rom sürümler yayınlanmaktadır. Eskiden Cyanogen Mod sistemi vardı. Artık Andorid 7 ile birlikte yeni LineageOS ile tanıştık.

Nightly sürüm ve ya nightly build, gecelik anlamını taşımaktadır. Diğer adı daily build (günlük yapım) dır.

Nightly sürüm veya diğer bir ifade ile günlük yapım, beta test sürümünden bir önceki aşamayı bir nevi alfa sürümünü ifade eder. Ana kodlar çok değiştirilmeden sadece hataları (bugs) gidermeye yönelik gün sonunda yapılan sürümdür. Bazı özellikler deneme amacıyla değiştirilmiş de olabilir. Ve bu sürümün inşası genelde otomatikleştirilmiştir. Ve her gün otomatik olarak build edilir.

Nightly sürüm romlarda küçük değişikler olsa da tam olarak tüm yönleriyle test edilmediği için stabil veya release sürümüne geçilmediği için stabil olamadıkları kabul edilir. Yazılımcı nightly ifadesini belirterek, yazılımda buglar (hatalar) olabileceğini de ifade etmiş olur. Böylece daha az tepki çeker.

Aslında bu profesyonel yazılım geliştirme tekniklerinden biridir ve büyük projelerde bu yöntemden faydalanılır. Günlük yapım, çoğu kez halka açıktır ve geribildirim için en yeni özelliklere erişime olanak tanır. Bu bağlamda nightly sürümde, bir programı oluşturan tüm dosyalar yeniden derlenir ve toplanır. Bu gibi disiplinli prosedürlerin günlük yapılar olarak kullanılması, birçok programcının tek bir yazılım üzerinde çalıştığı büyük organizasyonlarda özellikle gereklidir.

Nightly sürümleri yüklediğinizde geliştirme programına farkında olmadan katkıda bulunursunuz. Yazılımı kullandığınız sürece hem görüşleriniz hem de yazılımın arka planda ürettiği hata log kayıtları yazılımcı tarafından toplanır. Ve o gece veya belli periyotlarda gün sonlarında sorunlar giderilir.

Bunun dışında experimantal, beta ve stabil gibi isimlerde sürümler de vardır.

Nightly sürüm henüz sizin için çok erken ve en "stabil olmayan" sürümdür. Ancak yeni sürümü hem denemiş olayım hem de yazılımcıya katkım olsun diyorsanız ve yükledikten 5 gün için de 5 yeni sürümü yayınlandığını görürseniz kendinizi rahatsız hissetmezseniz yükleyebilirsiniz.

Yada yükleyip, ciddi hatalar almıyorsanız bir iki aylık periyotlarla yeni çıkan sürümleri yükleyebilirsiniz. Nede olsa TWRP denen bir şey var.


Kolay gelsin dileklerimle.