Nüfus Cüzdanı Değiştirme ve Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır

13.09.2017
• Nasil-Yapilir • Devlet
kimlik kartı

Eski nüfus cüzdanlarının yeni adıyla “T.C. Kimlik Kartı” ile değiştirme işlemleri 2017 yılının başı itibariyle tüm Türkiye ‘de başladı.

Bu yazımızda nüfus cüzdanı değiştirme veya yenileme işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.


BAŞVURU YERİ NERESİ

Başvuru yerleri ikamet ettiğiniz yer ile ilgili bir sınırlama olmaksızın istediğiniz herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

BAŞVURU İÇİN NASIL RANDEVU ALIRIM ?

Yeni TC Kimlik Kartınızı, istediğiniz Nüfus Müdürlüğüne doğrudan giderek yada randevu alarak gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ilk zamanlarda aşırı yoğunluk yaşandığından randevusuz gitmemeniz önerilir.

Randevu almak için

https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/homepage.aspx linkini

yada

telefon ile randevu almak için Alo 199 telefon numarasını kullanabilirsiniz.


YENİ KİMLİK KARTI İÇİN İSTENEN EVRAKLAR NELERDİR?

Yeni TC Kimlik Kartınızı almak için istenen belgeler:
  • Eski nüfus cüzdanınız
  • Yenileme ve değiştirmede muhtarlık tarafından düzenlenen nüfus cüzdanı talep belgesi alınmaz".
  • "Kayıp ve çalıntı durumlarında bu belge muhtarlıklardan alınmalıdır.

Sistemdeki veriler ile nüfus cüzdanında ki veriler birbiriyle uyuşmama ihtimali çok düşük olsa bile bu gibi durumlar bazen yaşanabilmektedir. Her ihtimale karşı yanınızda eğer varsa uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur kimlik kartı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartını yanınızda götürmeniz zaman kaybetmemeniz adına lehinize olacaktır.

  • Bir adet son 6 aya ait biyometrik fotoğraf (15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenebilir.)

YENİ KİMLİK KARTLARI NEREYE TESLİM EDİLİR

Kimlik kartları , başvuru sırasında bildirilmiş olan adrese , yurt dışında yaşayanlar için ise dış temsilciliklerce ilgilisine teslim edilmek üzere Dışişleri Bakanlığına gönderilmektedir.


ÜCRET

Nüfuz Cüzdanını değiştirme veya yenileme işlemi için 2017 yılında 16 TL tutarında ücret ödemeniz gereklidir. Bu ücret değerli kağıt bedeli olarak alınmakta olup nüfus müdürlüklerinde ki veznelere ödenmektedir. Bu ücret karşılığında herhangi bir makbuz verilmez.

VEKİL VASİ ALABİLİR Mİ?

Nüfus cüzdanını yenilemek/değiştirmek isteyen kişi 15 yaşından büyük ise , kendisi yada vekalet verilmiş vekili alabilir.

15 yaşından küçükler olanların ise annesi, babası, vasileri yada aile kütüklerine tescil ile mükellef olan kişiler başvuruda bulunabilir.

15 yaşından küçük olanların ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilere teslim edilir.


Kimlik kartında 15 yaşını tamamlamış kişilerin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınmaktadır .KAYIP DURUMUNDA İSTENEN BELGELER

  • Muhatarlıktan "nüfus cüzdanı talep formu" alınmalı.
  • Bunun için çalışılan kurum yetkilisince yada yerleşim yerinizde bulunan muhtarlıkça düzenlenmesi gereklidir.
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 3 biyometrik fotoğraf.
  • O kişinin siz olduğunu kanıtlayan herhangi bir bilgi/belge istenmesi ihtimaline karşı hazırlık olmanız zaman kaybetmemeniz adına lehinize olacaktır.