Oksijenin Faydaları, Doğru Nefes Almak Hastalıklardan Korur

05.05.2017
• Saglik

Herşeyin başı sağlık. Herşeyin başı oksijen de diyebiliriz. İşte oksijen hayatımızda bu kadar önemli. Oksijen alıp vermek sürekli ve sıradan olduğu için pek faydalarını önemsemiyoruz, vücut sağlığımız için doğru oksijen alıp vermeyi bilmiyoruz. İnsan, yemek yemeden birkaç hafta su içmeden birkaç gün fakat oksijen almadan birkaç dakika ancak yaşayabilir. Oksijenin önemi hayatımızda bu kadar büyükken salatalık kürüne verilen önem doğru oksijen alıp vermeye verilmiyor ve hatta çoğumuzca bilinmiyor.


Vücudumuzun yakıtı oksijendir. Nasıl bir araç yakıt olmadan ilerlemiyorsa veya temiz yakıt almazsak aracımız zarar görüyorsa aynı şey vücudumuz için de geçerlidir. Tüm organlarımız sağlıklı ve düzenli çalışabilmek için temiz ve bol oksijene ihtiyacı vardır. Oksijen nefesimizle birlikte aldığımız havanın içinde vücudumuza alınır. Temiz oksijen doğada yeşil alanlarda daha fazla bulunur. Şehir merkezlerinde oksijen oranı düşerken doğal ortamlarda bu oran artmaktadır.


Hergün yüzlerce tarif, kür ve beslenme önerileri yapılırken daha önemli ve basit uygulaması olan doğru oksijen alımına değinilmiyor gündemde. İşte herkesin bildiği fakat pek önemsemediği bir konuyu bugün sizlere aktarmaya çalışacağım.


OKSİJEN HAYATIMIZIN KAYNAĞI, SAĞLIĞIMIZIN KORUYUCUSUDUR.


Vücudumuza alınan oksijenin %20’si beynimiz tarafından kullanılır. Yani bol ve doğru oksijen tüketmek beynimizin daha hızlı ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Öğrenmeyi kolaylaştırır, yeni fikirler üretmemizi sağlar. Beynimiz, vücudumuzun fonksiyonlarını daha doğru ve iyi bir şekilde yönetir. Sağlıklı bir beyin demek ruh halimizin de sağlıklı olması demektir. Bizi depresyondan ve stresten korur. Hastalıklardan korunmak ve hızlı bir şekilde iyileşmek istiyorsak öncelikle doğru beslenme değil öncelikle doğru ve temiz oksijen almamız önemlidir. Bu çok basit ve sıradan olduğu için gereken önemi genellikle vermeyiz.


DOĞRU OKSİJEN ALMA NASIL OLMALIDIR?


Oksijeni içimize çektiğimiz ciğerlerimizi alt, orta ve üst olarak 3 kısma ayıracak olursak, öncelikle alttan üste doğru temiz oksijeni ciğerlerimize doldurmalıyız.


Bunun için, önce karnımızı şişirip diyaframımızı aşağı doğru çekerek ciğerlerimizin alt kısmını sonrasında göğsümüzü şişirerek orta kısımları ve en son omuzlarımızı yukarı doğru çekerek üst kısımlarını iyice temiz ve bol oksijenle doldurmuş oluruz. Oksijeni vücudumuza aldıktan sonra hemen vermeden önce birkaç saniye bekleyerek yavaş yavaş aynı sırayla önce karnımız indirilmeli diyaframımız yukarı hareket etmeli sonrasında göğsümüz inerken en son omuzlarımız inecek şekilde aldığımız oksijeni dışarı vermeliyiz. Vücudumuza alınan oksijen hemen çok hızlı bir şekilde vücudumuza geçmez, o yüzden nefes aldığımızda 1-2 saniye beklememiz oksijenin vücudumuza geçmeden atılmasını önler. Aldığımız oksijenin bir kısmı nefes verdiğimiz anda dışarı atılır. Bu oran hızlı nefes alıp verenlerde daha yüksektir. Yavaş nefes vermek de en az almak kadar önemlidir.


Doğru oksijen almaya aslında bir çeşit egzersiz de diyebiliriz. Gündelik hayatta insanın sürekli bu şekilde nefes alıp vermesi zordur. O yüzden bu egzersizi özellikle uyandığımızda penceremizi açarak, gün içinde kapalı ortamlardan dışarıya çıktığımızda ve park bahçe orman gibi yeşillik alanlara gittiğimizde mümkün olduğu ölçüde tekrarlamanız size sağlıklı bir ömür olarak geri dönecektir.


Unutmayın iyileşmek için harcadığınız enerjinin çok azını harcayarak hasta olmaktan korunabilirsiniz.


Bol ve temiz oksijenin faydaları saymakla bitmez. Oksijenin en bilinen faydalarını sıralayacak olursak;


1. Hücrelerimizin daha sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamasını sağlar, kan dolaşımımızı hızlandırarak vücudumuza bir zindelik katar.

2. Kandaki zararlı maddeler temizlenir, vücuttan atılır.

3. Kaslarımıza giden oksijen, onlara esneklik ve dirilik verir.

4. Beynimiz, mutluluk hormonu olarak bilinen endorfini daha çok salgılar. Temiz ve bol oksijen mutluluk verir. Stresimizi azaltır.

5. Yeni fikirler üretmemizi kolaylaştırır. Konsantrasyonumuzu en üst seviyeye çıkarır.

6. Cildimizi korur, kırışıklıkların oluşumunu azaltarak daha uzun süre genç kalmamızı sağlar.

7. Sindirim sistemimiz ve midemiz daha verimli çalışır. Aldığımız besinlerin büyük bir kısmı vücudumuza daha kolay ve sağlıklı bir şekilde geçer.

8. Sinir sistemimizin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Dolaylı olarak tüm vücudumuza yayılan sinirler aracılığıyla da vücudumuza adeta sağlık aşılanır.

9. Doğru oksijen alma diyaframın iç organlarımıza masaj yaparak onları rahatlatmasını sağlar.

10. Doğru oksijen alma kalbimizi rahatlatır, daha sağlıklı çalışarak vücudumuzun yenilenmesini hızlandırır.

11. Vücudumuzdaki yağların yakılmasında oksijen olmazsa olmazdır. Daha fazla yağ yakımı için daha fazla temiz oksijen gerekir. Diyet yapanların mutlaka açık havada spor yapmaları gereklidir. Sadece düzenli ve az beslenmeyle kilo kontrolü yapılamaz. Beslenme mutlaka temiz, bol ve doğru oksijen alımıyla desteklenmelidir.