Origami Nedir? Origami Nasıl Yapılır? Türleri ve Tarihçesi

18.06.2017
• Sanat • Nasil-Yapilir • Kultur
origami nedir?

Origami Nedir?

Origami, kağıt katlama sanatıdır. "Katlama" anlamına gelen "Ori" ile "kağıt" anlamına gelen "kami" kelimelerinden oluşan origami kesme, tutkallama, yapıştırma ve benzeri işlemler yapmaksızın kağıtların katlanarak çeşitli şekillerin oluşturulduğu görsel bir Japon sanatıdır . Origamist, origami yapan kişiye verilen isimdir. Origamide amaç, düz bir kağıt yaprağını önceden tasarlanmış ve bitmiş bir modele dönüştürmektir.


Orizuru Nedir?

En iyi bilinen ve klasikleşmiş origami şekli orizurudur ve katlanmış turna anlamına gelir. "Ori", "katlanmış" ve "tsuru" "turna" anlamına gelir. Japon kültürüne saygı duyulan turna kuşu; uzun ömrü, refahı ve barışı simgeler.

12 Yaşındaki Sadako Sasaki, 2 nci Dünya Savaşı’nda Japonya’ya atılan atom bombaları sonucunda kansere yakalanmıştır. 1000 tane orizuru yapan kişilerin dileklerinin kabul olacağı inancıyla origami turnalar yapmaya başladı ancak 644 üncü orizuruyu yaptığı zaman hayata gözlerini yumdu. Sınıf arkadaşları kalan orizuruları bitirdi ve Sadako 1000 orizuru ile birlikte defnedildi. Sadako ve orizuru o günden sonra barışın sembolü oldular ve bugün Hiroşima Barış Parkında Sadako ve orizuruyu canlandınran bir heykel vardır.Origaminin Tarihçesi

Origaminin geçmişi, Çinlilerin kağıdı icat etmelerine kadar uzanır. Ancak, origamiyi kimin bulduğu konusunda tartışmalar vardır. Bazı tarihçiler kağıt katlama sanatının ilk kez Çin’de ortaya çıktığını düşünür. M.Ö. 3 üncü yüzyılda Çin’de icat edildiği düşünülen kağıt, Çin'deki bazı geleneksel törenlerde kağıt katlama sanatının ilk örneklerini verecek şekilde kullanılmıştır. Bazı sanat tarihçileri ise Japonya’da 11 inci yüzyılda origaminin ilk örneklerinin bulunduğunu iddia etmiştir. Ancak resmi kayıtlara göre, 17 nci yüzyılda geleneksel Japon origami sanatına dair belgelenmiş kanıtlar bulunmaktadır. Geçmişi hangi kültüre dayanırsa dayansın, günümüzde origami, ilköğretimde çocukların el becerilerinin, el ve göz koordinasyonlarının ve üç boyutlu düşünme güçlerinin geliştirilmesi amacıyla tüm dünyada yaygın şekilde kullanılmaktadır.Origami Türleri

Klasik Origami

Klasik origami, origaminin bilinen ve halk arasında en yaygın türüdür. Tek bir parça kağıdın basit şekilde katlanması ile yapılır.

Modüler Origami

Modüler origami, eksiksiz bir modeli oluşturmak için birden fazla parçanın birleştirmilmesi ile oluşur. Genellikle tek tek parçalar basittir ancak nihai birleştirme aşaması karmaşık olabilir. Parçalı origami olarak da anılır.

Islak Katlama

Islak origami, geometrik kırışıklar ve düz yüzeylerden ziyade yumuşak eğrileri (örneğin, hayvan modelleri) olan modeller oluşturmak için kullanılan bir tekniktir. Kağıtların daha kolay şekil alması için önce nemlendirme işlemi yapılır ve origami tamamlandıktan sonra kurumaya bırakılır. Akira Yoshizawa ıslak origami alanında en öne çıkan sanatçılardan birisidir.

Pureland Origami

İlk kez 1970'lerde İngiliz origamist John Smith tarafından geliştirilen bu origami stili, bir model hazırlarken yalnızca “dağ ve vadi kıvrımı” katlama teknikleri kullanılarak yapılır.


Origami Nasıl Yapılır?

Origami kitapları genellikle temel origami tekniklerinin anlatımı ile başlar. Vadi ve dağ kıvrımları, ters kıvrım, pens ve pile temel katlamaların diyagramları gibi. Temel katlama tekniklerinin iyi öğrenilmesi, çok karmaşık origami modellerinin kolaylıkla yapılmasına olanak sağlar.

İlginç origami modelleri için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz:


Zıplayan kurbağa origami yapımı:Kedi origami yapımı:Kurt origami yapımı:


Kaynak:

https://uicgsc.files.wordpress.com/2013/04/about-orizuru-for-peace.pdf

https://www.thespruce.com/brief-history-of-origami-2540653

http://www.visual-arts-cork.com/east-asian-art/origami.htm