Pankreas Kanserinin Nedenleri

14.08.2017
• Saglik • Nedir

Macmillan Kanser Derneği, doktorların pankreas kanserine neyin neden olabileceğini henüz bilmediklerini, ancak gelişme riskini azaltacak bir takım faktörlerin bulunduğunu belirtti.

Pankreas Kanserine Neden Olduğu Düşünülen Faktörler

  1. Yaş : 50 yaş üstü kişilerde durum gelişme olasılığı daha yüksektir

  2. Sigara içmek: pankreas kanserinden etkilenen insanların yaklaşık yüzde 30'unun sigara içenler oluşmaktadır.

  3. Sağlık koşullarının geçmişi : uzmanlar diyabet ve mide ülserinin pankreas kanseri riskini artırabileceğini söylüyorlar.

  4. Alkol : alkol tüketimi pankreas kanseri riskini artıracağı söylenmektedir

  5. Diyet : kırmızı et, yağ ve şeker aşırı tüketimi pankreas kanseri riskini artırdığı söylenmektedir

  6. Vücut ağırlığı ve fiziksel aktivite : aşırı kilolu veya obez olmak, sigara içmeden sonra kanserin en büyük tek sebebi olduğu ve pankreas kanseri dahil 13 çeşit kanserin nedeni olduğunu ifade edilmektedir.

  7. Önceki kanser : daha önce kanser hastası olan insanlar pankreas kanseri konusunda daha büyük risk altındadır

  8. Aile öyküsü: pankreas kanseri vakalarının yüzde onuna yakın genetik kaynaklı olduğu ifade ediliyor.

İngiltere kanser enstitüsü kıdemli bilim yetkilisi Dr. Áine McCarthy, hayatta kalma oranlarının bu kadar düşük olma nedenini hastalığın çok hızlı büyümesi sonucu kanserlerin yayılmasına ve tedavi edilmesini daha da zorlaştırmasına ve hastaların genellikle geç bir aşamada teşhis edildiğinden geç evre teşhisi ile bilim insanlarının hastalığın erken evresinde yapması gereken çalışmalarını yapamadığına bağlıyor.

Pankreas kanserinin altında yatan biyoloji hakkında halen pek fazla şey bilinmiyor.

Son on yılda hastalık için herhangi bir tedavinin bulunmaması sonucunu doğurdu ve hayatta kalma neredeyse hiç değişmedi."

Uzmanlar, pankreas kanseri ölüm oranlarının arttığını ve her on hastadan yalnızca bir tanesi bu hastalıkla 10 yıldan fazla sağ kalabildiği ifade ediyor.

İngiltere Precision Panc kanser araştırma projeleri için pankreas kanseri tedavisine 10 milyon £ yatırım yapılacağını açıkladı.