Paris Sendromu Nedir?

14.06.2017
• Psikoloji • Nedir • Ilginc • Gezi
Paris Sendromu

Paris Sendromu Gerçek mi?

Sene boyunca ara vermeksizin çalıştığınızı ve çok iyi bir tatili hak ettiğinizi düşünüyorsunuz. Ülkenizde bir tatil yöresi yerine dünyanın en popüler şehirlerinden birisi, modanın başkenti ve aşkın ifadesi Paris’e giderek kendinizi ödüllendirmeye karar veriyorsunuz. Diğer bir ifadeyle, filmlerde ya da dergilerde gördüğünüz ya da Paris’te aşkı anlatan romanlarda hayal ettiğiniz Paris’e büyük beklentilerle adım atıyorsunuz.

Peki Paris’e gözünüze çarpan ilk şeyler neler olacak? Şanzelize Caddesi (Champs-Elysees) üzerinde dilenen Romen ve Bulgar göçmenler, Republic Meydanı başta olmak üzere binlerce evsiz, gri bulutlar, çok da nazik olmayan taksi şoförleri, İngilizce sorularınıza Fransızca cevap vermekte direnen Parisliler, çevre kirliliği, alt geçit, metro ya da bazı bina girişlerinde burnunuza gelen idrar kokuları, metronun yoğun saatinde üst üste yapılan yolculuklar ve inmeyi başaramadığınız için kaçırdığınız metro durakları, kısa boyluysanız yanınızdakinin koltuklattı kıllarına karşı yapılan kalabalık metro yolculukları ve her köşe başında sizi beklemesi muhtemel köpek dışkısı ve dahası…

Stephen Clarke’ın “One Year in the Merde” kitabında bir İngiliz’in Paris’e ilk gidişini konu alır. Kitabın kahramanı Paul West’in yaşadığı komik ve can sıkıcı şeylerden yola çıkan yazar, aslında Paris’i, Fransızcayı ve Paris’teki yaşam kültürünü hicveder ve bir yandan da kendi hayal kırıklıklarını resmeder.

Abartılı bir anlatım gibi görünse de Paris özelinde yansıtılan ama genelleştirilebilecek bu durumun tıpta bir karşılığı var: Paris SendromuParis Sendromu Nedir?

Paris Sendromu Paris’e giden ve romantik beklentileri karşılamadığı için hayal kırıklığına uğrayan Japon turistlerin yaşadığı psikolojik duruma verilen addır. Japonlara münhasır ifade edilen sendrom, ilk kez, Fransa'da çalışan Japon psikiyatr Hiroaki Ota tarafından 30 yıl önce ortaya atılmış bir kavramdır. Bu sendroma Japonca “Pari shōkōgun” adı verilir. Hôtel-Dieu de Paris Hastanesi'nden Youcef Mahmoudia tarafından daha sonra yapılan çalışmalar, Paris sendromunun aslında seyahat eden kişiden ziyade yolculukla ilgili bir psikolojik durum olduğunu ortaya koydu.

Japon turistlerin; uzun mesafeli uçuş nedeniyle çok yorulması ve jet lag, iş gezisi söz konusu ise aşırı iş yükü ve ilk aşamada yaşanan dil ve kültür şoku Paris sendromuna yol açan temel etkenlerdir. Evini özleyen Japon turistler için en iyi tedavi ise bir an önce ülkelerine ve normal yaşam rutinlerine geri dönmeleri olarak görülmektedir. Paris’teki Japon Büyükelçiliği 7/24 esasıyla vatandaşlarına destek sağlamaktadır.


Paris Sendromu BelgeseliKaynak:

https://theculturetrip.com/europe/france/paris/articles/what-exactly-is-paris-syndrome/