Parlak ve Canlı Saçlar için Elma Sirkesi Denediniz mi?

25.05.2017
• Saglik • Hayat

Mutfakta olması gerekli ve banyoda kullanımı müthiş derecede faydalı olan sirke, aynı zamanda da güzellik formüllerinin vazgeçilmezidir. Dışarıdan uygulanan sirke, saçların ipeksi ve parlak görünmesi için uzun zamanlardan beri kullanılagelmiştir. Ve düşündüğünüzün aksine, sirkenin o keskin kokusu rüzgarda dalgalanan parlak saçlarınızda kalmaz.


Beyaz damıtılmış sirke kullanabilirsiniz, ancak filtrelenmemiş çiğ elma sirkesi en mükemmelidir. Dilerseniz evde de kolayca yapabilirsiniz. Yazının sonunda size evde nasıl elma sirkesi yapabileceğinize dair yazının linkini vereceğim. Elma sirkesi, bağlı protein moleküllerinin iplikçik benzeri enzimlerini doğal olarak bulundurur ve zengin bir probiyotik kaynağıdır. Filtrelenmemiş çiğ elma sirkesi, diğer işleme sirkelerinin muhtemelen fazla işlenmesi, filtrasyonu ve aşırı ısınması nedeniyle içermedikleri enzim ve mineralleri de içerir.Saçınızın Parlaklığını Ortaya Çıkarın

Sirke, diğer kimyasal saç ürünlerini temizleyerek saçınızın doğal parlaklığını ortaya çıkarır. Saçlarınızı pürüzsüz ve ipeksi görünmesini sağlar ve birçok kişi saçlarındaki karışıklığı gidermek için de kullandıklarını söylüyorlar. Saç türünüze bağlı olarak, haftada bir kez veya haftalık olarak üç kez kullanabilirsiniz. Bu uygulama saçınızda bir miktar kuruluğa neden olabilir, bu nedenle bazıları ilk önce saç kondisyoneri kullandıktan sonra sirke ile saçlarını durulamayı tercih ederler. Sirkeli bir durulama yapmak için, 2 fincan ılık suya 1 çay fincan sirke ekleyin, isterseniz saçlarınızın daha güzel kokması için hazırladığınız durulama suyuna bir kaç damla uçucu esans yağı ekleyin ve hazırladığınız karışımı güzelce saçınıza uygulayın ve saç diplerine yumuşakça masaj yapın. Bunun için isterseniz boş sprey şişelerinizi kullanabilirsiniz.Saç Fırçanızı Temizleyin

Fırçanızdaki saçları güzelce temizleyin. Bir kabın yarısını su yarısını sirke ile doldurun, ayrıca içine isterseniz en sevdiğiniz güzel kokulu esansiyel yağlardan bir ya da iki damla ekleyin ve saç fırçanızı bir gece bu suda bekletin. Sabah fırçanızı durulayın ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Saç Derinizi Temizleyin

Saç derinizi temiz ve sağlıklı tutmak istiyorsanız, saçlarınızdaki kepek ile mücadele etmelisiniz. Saçınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra 2 çay fincanı ılık suya yarım çay fincanı sirke katarak hazırladığınız karışımla tekrar durulayın. İsteğe bağlı olarak yine bir kaç damla esans yağı ekleyebilirsiniz, ayrıca saçınızı duruladıktan sonra etkisini göstermesi için 30 dakika kadar saçınıza başka bir işlem yapmayın. Saç derisine yapacağınız bu durulamayı saçınızdaki kepek durumuna göre ister günlük, isterseniz haftada bir kez yapabilirsiniz.

Kaynak: www.care2.com


İlgili Yazılar

Doğal Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?