Pasaport Geçerlilik Süreleri

22.07.2017
• Devlet • Gezi
Umuma Mahsus Pasaportların Asgari Geçerlilik Süreleri

Umuma Mahsus Pasaportların Asgari Geçerlilik Süreleri

Yurtdışı turistik amaçlı gezilerde vize hususu en önemli konudur. Genellikle vize alındığı zaman gidilecek ülkeye giriş için hiçbir engel kalmadığı düşünülür ancak durum hiç de böyle değildir. Çünkü, pasaportunuzun geçerlilik süresi de ülkeye girişte kontrol edilen önemli hususlardan birisidir. Eğer pasaportunuzun geçerlilik süresi gidilecek ülke tarafından belirlenen sürelere uygun değilse kapıdan geri dönme ihtimaliniz çok yüksektir. Dolayısıyla, "yurtdısına cıkarken pasaport gecerlilik süresi ne kadar olmalıdır" sorusunun cevabını gidilecek ülkeye göre araştırmak önemlidir.

Bazı ülkeler ülkede kalış süresince geçerli pasaport isterken, bazıları ise en az 1 yıllık geçerlilik süresi aramaktadır. En yaygın geçerlilik süreleri ise 3 ve 6 aydır.


Pasaport Geçerlilik Süreleri

Çoğumuz umuma mahsus pasaport kullanmaktayız. Şimdi,her bir ülke tarafından umuma mahsus pasaportlar için istenen asgari geçerlilik sürelerine bir göz atalım:


UMUMA MAHSUS PASAPORTUN ASGARİ GEÇERLİLİK SÜRESİ


ÜLKELER

ÜLKEDE KALIŞ SÜRESİNCE GEÇERLİ PASAPORT

COOK ADALARI ÇİN HALK CUMHURİYETİ KONGO CUMHURİYETİ KÜBA MALDİVLER ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ SVAZİLAND TRİNİDAD VE TOBAGO

1 AY SÜRESİNCE GEÇERLİ PASAPORT

AZERBAYCAN GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ UKRAYNA

2 AY SÜRESİNCE GEÇERLİ PASAPORT

3 AY SÜRESİNCE GEÇERLİ PASAPORT

ALMANYA FEDERAL CUMHURİYETİ ANDORRA AVUSTURYA B.A.E. BELARUS BELÇİKA BULGARİSTAN ÇEKYA DANİMARKA ESTONYA FAS FİJİ FİLDİŞİ SAHİLİ FİNLANDİYA HIRVATİSTAN İSPANYA İSVEÇ İSVİÇRE İZLANDA GÜNEY KORE KOSTA RİKA LİHTENŞTAYN LİTVANYA LÜKSEMBURG MACARİSTAN MARSHALL ADALARI NORVEÇ ÖZBEKİSTAN POLONYA PORTEKİZ SLOVAKYA YENİ ZELANDA YUNANİSTAN ZAMBİYA

3,5 AY SÜRESİNCE GEÇERLİ PASAPORT

İTALYA

4 AY SÜRESİNCE GEÇERLİ PASAPORT

MİKRONEZYA SLOVENYA SURİYE
A.B.D. (GÖÇMEN OLMAYAN TURİST VİZESİ - VİZE VERİLİRKEN) ANGOLA AVUSTRALYA ARJANTİN BANGLADEŞ BARBADOS BELİZE BENİN BOTSVANA BREZİLYA BRUNEİ BURUNDİ BUTAN CEZAYİR CİBUTİ ÇAD DOĞU TİMOR EKVATOR EL SALVADOR ENDONEZYA ERMENİSTAN ETYOPYA FİLİPİNLER GABON GANA GUATEMALA GUYANA GÜRCİSTAN HİNDİSTAN HONDURAS IRAK İRAN İSRAİL JAPONYA KAMBOÇYA KAMERUN KANADA KATAR KAZAKİSTAN KİRİBATİ KOLOMBİYA KONGO DEMOKRATİK CUMHURİYETİ KUVEYT KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ LAOS LESOTHO LİBERYA LİBYA MADAGASKAR MAKEDONYA MALAVİ MALEZYA MAURİTİUS MEKSİKA MISIR MOLDOVA MORİTANYA MOZAMBİK MYANMAR NAMİBYA NAURU NEPAL NİJER NİJERYA NİKARAGUA OMAN SULTANLIĞI PALAU PANAMA PAPUA YENİ GİNE ROMANYA RUSYA FEDERASYONU SAMOA SIRBİSTAN SİERRA LEONE SİNGAPUR SOLOMON ADALARI SRİ LANKA SUDAN SURİNAM SUUDİ ARABİSTAN TACİKİSTAN TAYLAND TAYVAN TONGA TUNUS TUVALU ÜRDÜN VANUATU VENEZUELLA VİETNAM YEMEN ZİMBABVE

8 AY SÜRESİNCE GEÇERLİ PASAPORT

ABD (GÖÇMEN VİZESİ - VİZE VERİLİRKEN)

1 YIL SÜRESİNCE GEÇERLİ PASAPORT

MOĞOLİSTAN

VİZE GEÇERLİLİK SÜRESİ PASAPORTUN GEÇERLİLİK SÜRESİNİ AŞMAMALI

PAKİSTAN

Not: Transit geçilecek ülkeler farklı uygulamalar yapmaktadır. Bu nedenle, asgari 6 aylık geçerlilik süresi geçiş esnasında problem yaşamamanız için önemle tavsiye edilir.