Paso Doble Nedir? Paso Doble Nasıl Yapılır?

04.06.2017
• Sanat • Nedir • Kultur • Hobi
paso doble dansı

Paso Doble Nedir?

Paso doble, İspanyol boğa güreşine dayanan dramatik ve heyecanlı bir dans türüdür. Keskin ve flamenkoya benzeyen ayak hareketleri içeren paso doble, erkeğin matadoru; kadının ise pelerini simgelendiği bir koreografiye sahiptir.

Paso doblenin kelime anlamı “iki adım”dır. Doğaçlamaya imkan vermeyen ve önceden belirlenmiş hareketler eşliğinde yapıldığı için diğer Latin kökenli danslara göre geri planda kalmıştır. Paso doble, önceden belirlenen koreografiye sıkı bağlılık gerektirdiği için sosyal ortamlarda değil; daha çok dans müsabakalarında yapılan bir dans türüdür.


Paso Doblenin Tarihçesi

1926 Yılında dans sahnesine çıkan paso doble, her ne kadar kökenleri İspanya’ya dayandırılsa da daha çok Fransızlar tarafından geliştirilmiş bir dans türüdür. Paso doble, ortaya çıkışında zenci unsuru ve kültürü olmayan tek Latin dansıdır. Fransa’da standart bir dans olarak yapılan paso doblenin birçok terimi Fransızcadan gelir.


Paso Doblenin Özellikleri

Karakteri : Dramatik ve heyecanlı

Stil : Uluslararası Latin

Müzik türü: Dramatik Latin boğa güreşi müziği. Çoğu kez “Espana Cani” adlı şarkının eşliğinde yapılır. Dans müzikleri için tıklayın: https://www.music4dance.net/dances/paso-doble

Tempo : 58-60 bar/ dakika veya 116-120 BPM (dakika başı vuruş sayısı) . Dans temposu, orta derecede hızlıdır (allegretto) .

Tempo, dansa eşlik eden müziğin çalınma hızını yani parçanın temposunu ifade eder. Dakikadaki bar sayısı parçanın temposunu belirleyicidir. Tempoyu pratik olarak http://www.beatsperminuteonline.com adresindeki BPM uygulamasından test edebilirsiniz.

Ana ritim özellikleri : 2/4 ve marş ritmi (her vuruşta bir adım)

Paso Doble Nasıl Yapılır?

Paso doble dansının figürlerine ilişkin şu temel ilkelerden bahsedilebilir:

* Erkekte matadorun gergin ve dimdik duruşu mevcutken, kadın ise bir pelerin edasıyla erkeğe göre konumlanır ve hareket eder.

*Marş ritminde ve her bir vuruşta bir adım atılarak icra edilir.

*İleri doğru topuklarda atılan adımlar, sert ve gururludur. Erkek, tıpkı bir boğa güreşi arenasındaki matador edasıyla ayağını sertçe yere vurur ve boğanın dikkati çekmeye çalışan bir koreografi çizer.

Paso doble dansının temel figürleri öğrenmek isteyenler aşağıdaki videoya göz atabilir:Paso Doble Kursları

İstanbul : Dans Akademi, Dans Point Dans Kursu

Ankara : Dans Akademi, Latino Dans Kursu, Crypto Dans Kursu

İzmir : Dans Akademi, Dance Floor Paso Doble Dans Okulu İzmir

Kaynak:

http://www.ballroomdancers.com

http://www.ballroomdanceacademy.com

http://eslidanslar.metu.edu.tr/paso-doble

https://www.vanilyaclub.com/yasam/dans/paso-doble-dansi-ozellikleri/

https://1milyarbilgi.com

http://www.ndca.org/competitor-information/professionals/dances-and-tempi/