PYQT Nedir ?

19.09.2017
• Yazilim • Bilgisayar

PyQt nedir?

PyQt, Qt şirketinin, Qt uygulama çerçevesinde Python version 2 ve version 3 için ürettiği bir arayüz olup Windows, OS X, Linux, iOS ve Android de dahil olmak üzere Qt tarafından desteklenen tüm platformlarda çalışır. PyQt5, Qt v5'i desteklerken PyQt4, Qt v4'ü destekler. Arayüz bağlamaları bir dizi Python modülü olarak uygulanır ve 1000'den fazla sınıf içerir.

Qt şirketi artık Qt version 4 desteğini bırakmıştır. PyQt5 ve Qt v5 i geliştirmeye devam etmektedir.

PyQt, GNU GPL v3 ve Riverbank Ticari Lisans kapsamında tüm desteklenen platformlarda çift lisanslıdır. GPU kapsamında ücretsiz bir program yazıyorsanız ve kar amacı gütmüyor iseniz PYQT programı ücretsizdir.

Ancak kar amaçlı bir yazılım yapıyor iseniz ücret ödemek zorundasınız.

Ücretli ve ücretsiz sürümler arasında fonksiyonel olarak fark yoktur.

PyQt bir Qt lisansını içermez. Bununla birlikte, PyQt5 Qt'nin LGPL sürümünün bir lisansını içerir.

Neden PyQt?

PyQt, Qt C ++ çapraz platform uygulama çerçevesini ve çapraz platform tarafından yorumlanan Python dilini bir araya getirir.

Qt, bir ara yüz araç setinden daha fazlasıdır. Ağ soketleri, iş parçacıkları, Unicode, düzenli ifadeler, SQL veritabanları, SVG, OpenGL, XML, tam işlevli bir web tarayıcısı, bir yardım sistemi, bir multimedya çerçevesi ve zengin bir ara yüz araç koleksiyonunu içerir.

Qt sınıfları, güvenli fakat gevşek şekilde birleştirilen, yeniden kullanılabilir yazılım bileşenleri oluşturmayı kolaylaştıran nesneler arasında iletişim kurmak için bir sinyal / yuva mekanizması kullanır.

Qt ayrıca, grafik kullanıcı arabirimi tasarımcısı olan Qt Designer'ı içerir. PyQt, Qt Designer'dan Python kodu üretebilir. Python'da Qt Designer'da yazılmış yeni ara yüz denetimleri eklemek de mümkündür.

Python basit ama güçlü bir nesne yönelimli dildir. Basitliği öğrenmeyi kolaylaştırır, ancak gücü büyük ve karmaşık uygulamaların oluşturulabileceği anlamına gelir. Onun yorumlanmış doğası, düzenleme / derleme / bağlantı / çalıştırma geliştirme döngüsü olmadığı için Python programcıları çok üretken olurlar.

Python'un gücü, HTTP sunucuları, XML ayrıştırıcıları, veri tabanı erişimi, veri sıkıştırma araçları ve tabii ki grafik kullanıcı arabirimleri gibi çok çeşitli işlevler sunan kapsamlı uzantı modül setinden gelmektedir. Uzantı modülleri genellikle Python, C veya C ++ olarak uygulanır. SIP gibi araçları kullanarak, mevcut bir C veya C ++ kitaplığını kapsayan bir uzantı modülü oluşturmak oldukça basittir.

Ayrıca tıpkı HTML deki gibi Css3 ü destekler. Harici stil dosyaları ile componentleri şekillenebilir. Bugün pythona geleceğin dili gözüyle bakılmaktadır.


Ancak python da Windows üzerinde müstakil exe programlar oluşturmada yaşanan sıkıntılar, o kadar güçlü, gerçekten basit ve zevkli olan pythonu bugün geri planda bırakmaktadır.