Ragbi Nedir? Nasıl Oynanır?

18.05.2017
• Nedir • Nasil-Yapilir • Spor
ragbi nedir

Ragbi Nedir?

Ragbi (rugby) , fiziksel mücadelenin yüksek yoğunlukta olduğu ve vücut temasına dayalı oynanan olimpik bir spordur. 19 uncu yüzyılın başından itibaren oynanan ragbi Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Fransa, İngiltere, Galler, İskoçya, İrlanda ve İtalya’da oldukça popülerdir.

4 Yılda bir yapılan Ragbi Dünya Şampiyonası, 3 Uluslar Kupası (Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Afrika) ve 6 Uluslar Kupası (Fransa, İngiltere, Galler, İskoçya, İrlanda ve İtalya ) en önemli ragbi şampiyonalarıdır.


Amacı

Kuralları ve oyun tarzı ile Amerikan futbolunu andıran ragbide amaç, rakipten daha fazla sayı yaparak oyunu kazanmaktır.


Oyuncular ve Ekipmanlar

Ragbide, 8 forvet (destek, kancacı, ikinci sıra, yan forvet, 8 numara) ve 7 geri oyuncusundan (oyun kurucu, 10 numara, sol kanat, iç merkez, dış merkez, sağ kanat, son adam) oluşan 15’er kişilik iki takım mücadele eder.

Sahanın ölçüleri en fazla 100 X 70 metredir. Kale çizgilerinin ortasında bulunan kalenin yüksekliği 3 metre ve iki kale direği arası mesafe de 5,6 metredir. Karşı takımın skor bölgesi, 10 ila 22 metre arasındadır. Saha üzerinde 3 temel çizgi vardır: Yarı saha çizgisi, 22 metre çizgisi (iki yarı sahada da birer adet) ve 10 metre çizgisi (iki yarı sahada da birer adet) .
Sayı Yapma

Ragbide; geçiş (5 sayı) , ek sayı vuruşu (2 sayı) , şut (2 sayı) ve penaltı (3 sayı) olmak üzere 4 şekilde sayı yapılır.


Maç Kazanma

40’ar devrelik 2 devre şeklinde toplam 80 dakika oynanan ragbide, süre sonunda rakip takımdan daha fazla sayı yaparak kazanmak gerekir. Ancak beraberlik de mümkündür. İki devre arasında 10 dakika mola verilir.


Temel Kurallar

*Topu ileri doğru pas vermek yasaktır. Amaç topla ileri doğru mesafe kat etmektir.

*Müsabaka 3 hakem tarafından yönetilir.

*Geçiş sayısı, rakip kale çizgisini topla geçmeye denir. Çekilen şutun (drop kick) sayı değeri taşıması için öncelikle yere temas etmesi ve daha sonra vuruşun yapılması gerekir.

*Her iki takımın da yedişer oyuncu değişikliği hakkı vardır.

*Oyun; faul durumunda, topun oyun alanı dışına çıkması durumunda ya da sayı yapıldığında durur.

*Rakip oyuncuyu durdurmak için yapılacak hamle omuz bölgesi üstüne olursa rakip takım lehine faul verilir.

*Forvet oyuncuları; rakip geri oyuncularının ilerlemesini engellemek ve rakip forvetlerine karşı kendi geri oyuncularını korumakla görevlidir.


Kaynak:

www.rulesofsport.com

http://www.tbsf.org.tr/upresimler/belgeler/ragbi_kurallar_ve_gelisimi.pdf