Replika Ürün Nedir? Nasıl Anlaşılır?

21.08.2017
• Nedir • Hayat

Replika ve Sahte Ürün

Replikalar ve sahte ürünler, her ikiside orijinal olmayan ürünlerdir, ancak bu kelimeler farklı bağlamlarda kullanılır. Replika temel olarak gerçek olmayan ancak belirli nedenlerle kullanılan bir ürünü belirtmek için kullanılır.


Replika Ürün

Replikalar, orijinal ürünlerin kopyalarıdır. Bu ürünler, giysiler, ayakkabılar, mücevherat, deri ürünler, aksesuarlar, saatler, cep telefonları ve hatta spor için ödül verilen kupalar olabilir ve genel de markalı ürünlerdir. Bazen bu replikalar müzelerde ve sporlarda veya ödül işlevlerinde kullanılırlar, çünkü orijinal çok pahalı olduğu için bir yerden bir yere taşınması ve güvenliklerinin sağlanması zordur.
Bir replikayla ilgili asıl konu, orjinalinin bire bir kopyası ve orijinalden neredeyse ayırt edilemez olmasıdır. Replikalar, bazen özgün bir şeyin mevcut olmadığı ve yine de bir müzede sergilenmesi gerektiği zaman da kullanalabilir. Replikalar sadece müzelerde sergilenmek için değil, bazen firmalar tarafından üretilerek satılırlar. Daha yüksek bir fiyatla orjinal olmayan ve ucuz kalitede ürünler piyasada satılabiliyor. Para, sikke, kıyafet, çanta, ayakkabı, aksesuar, saat, sanat eseri ve ateşli silahın hepsi, bir replikasını satın aldığını bilmeden alıcıya satılma ihtimali bulunmaktadır.


Sahte Ürün

Sahte ürünler orijinal ürünlerin kopyalarıdır ve çok daha yüksek fiyatlarla daha ucuz sürümleri satarak para kazanmak için kullanılır. Sahte ürünleri satına alan alıcılar çoğu kez sahte bir ürün satın aldıklarından habersizdir. Sahte, sinema takımlarından drama, dans veya tiyatroda kullanılan sahne takımlarına kadar çok çeşitli şeyleri ifade etmek için kullanılır. Hayal hikayelerinin karakterlerine sahte karakterler denir. Tıp veya kanun amaçları için kullanılan hayali örneklere sahte denir. Kendisi gibi davranmayan bir kişinin davranışına sahte davranış denir. "Taklit, sahtecilik" ve "tuzak", bütün bunlar "sahte" olarak kabul edilir.

Kalitesizlik nedeniyle daha ucuzdurlar ve sahte kürk ve fildişi gibi hayvanların öldürülmesini gerektirmeyecek şekilde üretilebilir. Ayrıca, birçok ateşli silah ta olduğu gibi lisansları da gerekmez. Genel olarak, bir sahte ve replika her ikisi de kopyadır. Bazen, birbirlerinin yerine kullanılırlar. Fakat bir replika daha sık olarak, sahte bir şeye kıyasla daha meşru bir kopya olarak kullanılır. Replikalar, orijinal şirketin masrafını azaltmak veya orijinali korumak amacıyla müzelerde kullanılmak üzere orijinal şirketin rızası ile yapılmış olabilecek kopyalardır veya gerçek eşyanın bulunamadığı hallerde sergilenmeyi mümkün kılar. Sahte de bir kopyadır ancak çoğunlukla orijinal şirketin izni olmaksızın kar amaçlı olarak yasa dışı olarak satılmaktadır.


Replika Ürün Nasıl Anlaşılır

Replika ürünleri ayırtetmenin çeşitli yolları vardır. Bunlar arasında orjinalini bulup ağrılık, kalite, renk, logo şekli ve konumu, fiyatı gibi özelliklerden yararlanmaktır.

Elektronik ürünler de ise pixel yoğunluğu,ağırlığı, hafıza kapasitesi, ram, işlemci tipi adı ve hızı gibi özellikler cpu-z tarzı programlar ile öğrenilip orijinal değerleri ile karşılaştırarak tespit edilebilir. Ancak bu değerlerle de oynayabilmekte ve sanki doğruymuş gibi gösterile bilinmektedir.
Apple cihazlar (İphone, ipad ) Apple store 'a hesabınız ile bağlanıp bağlanmıdığını kontrol ederek replika olup olmadıkları tespit edilebilir.
Replika ve sahte ürünleri bazen orijinalinden ayırmak imansızlaşır.

Artık replikalar, logosuna ve ağırılığına kadar birebir aynı ölçülerde yapılabilmektedir.

Yanlışlıkla replika ürün almamak için satın aldığımız ürünleri birebir yetkili satıcılarından almak en güvenli yok olacaktır.