RU58841 - Bilmeniz Gereken Her Şey

30.04.2018
• Nedir
ru 58841
Bu makalede RU58841 hakkında bilgi edineceksiniz. Ne olduğunu, saç dökülmesini tersine çevirmenin ne kadar etkili olduğunu, nasıl kullanılacağını, nasıl yapılacağını ve ilişkili yan etkilerini öğreneceksiniz. Göreceksiniz ki (bilimsel çalışmalardan) bu kimyasalın saçınızı ne kadar etkili bir şekilde yeniden büyütebilmektedir.

Saç dökülmesi için her türlü ilacı denediyseniz, sadece hayal kırıklığı oluşturun sonuçları gördü iseniz kesinlikle yalnız değilsiniz.
Aslında, bu aslında bir dereceye kadar kellik veya alopesi yaşayan erkeklerin çoğunda olur.

Kapsamlı araştırmalara ve hevesli kullanıcılara rağmen, kellik ile mücadele eden ilaçlar için çok sınırlı seçenekler bulunmaktadır. Ayrıca, bu ilaçların birçoğu ya tamamen etkisizdir ya da genişletilmiş kullanımdan sonra güçlerini yavaş yavaş kaybederler.


Uzun zamandır var olan, ancak radarın altından kaymayı başarmış bir başka seçenek daha var: RU58841.

En son saç büyüme trendleri hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmanızla gurur duyuyorsanız, muhtemelen bu karanlık kimyasalları duymuşsunuzdur. Diğer herkes için, muhtemelen bunun bir marka olup olmadığını merak ediyorsunuzdur.

RU58841 (RU-58841, PSK-3841 veya HMR-3841 olarak da bilinir), diğer tüm yöntemleri tüketen bireyler için bile saç büyümesine verdiği olağanüstü tepkiden dolayı dikkat çeken bir bileşiktir.

Birçok kişi, bu “sihirli hap” ın geri dönüşü olmayan bir şekilde hasar gördüğü düşünülen alanlarda dahi kılları geri kazanmasına yardımcı olduğunu iddia etti. Bazıları tam bir saç yatağını bile geri kazandı.

Ancak FDA, RU58841'in kullanımını onaylamadı. Herhangi bir eczanede reçete edilemez ve satılamaz. Bu nedenle, ticari kullanım için resmi olarak mevcut değildir ve sadece şüpheli araçlarla elde edilebilir.

Bununla birlikte, sizin için geçerli olup olmadığını tam olarak değerlendirmek için bu umut verici bileşiği incelemeye devam edelim.

RU58841'in Hikayesi

RU58841 son buluş değildir; Aslında, fikir ilk olarak 1970'lerin başlarında araştırmaya geçmeden önce Fransa'daki bilim adamları tarafından 1970'lerde tasarlandı.

Sadece lokal olarak uygulanan bölgelerde çalışacak ve sistemik etkilerden kaçınmak için tasarlanmış yeni bir steroidal olmayan antiandrojenik bir bileştir.

Hamster ve sıçanlarda test edildikten sonra, sonuçlar çok umut verici geldi.

Her iki hayvan üzerindeki yerel aktivitelerin, 1 mikrogram (0.001 miligram) kadar düşük bir dozda bile anlamlı olduğu gösterilmiştir.


Araştırmacılar, RU58841'in akne ve alopesi gibi androjene bağlı cilt bozukluklarının topikal tedavisinde yararlı olabileceği sonucuna varmışlardır.

Ancak araştırma veya üretim için herhangi bir ek planın onaylanmasından önce, iki şirket birleşme sürecinden geçti. Sonuç olarak, bilinmeyen nedenlerle, proje düştü.

Birkaç yıl sonra, ProStraken adlı başka bir şirket RU58841'in haklarını satın aldı. ProStraken altında, PSK3841 olarak yeniden adlandırıldı.

2005 yılında şirket, 2010 yılında tam bir lansman niyetiyle II. Aşama denemesi yapmayı planladığını açıkladı. II aşamasının gerçekleşip gerçekleşmediği belirsizliğini koruyor.

Şu an itibariyle, RU58841 için başka gelişme belirtisi olmadı.

Saç Dökülmesinin Arkasındaki Bilim

RU58841 hakkında daha fazla ayrıntıya girmeden önce, önce androjen konusunu inceleyelim.

Androjenler, hem anatomik hem de fizyolojik olarak cinsel ilişki ile ilgili gelişmelerden sorumlu olan önemli steroid hormonlardır. Bunlar ağırlıklı olarak adrenal bezlerde ve cinsiyet organlarında (erkeklerde testisler, kadınlarda yumurtalıklar) üretilir.

En aktif ve iyi bilinen androjen testosterondur. Bir başka yaygın olarak kullanılan androjen, testosteronun yan ürünü olan dihidrotestosteron (DHT) 'dir.

Testosteron ve DHT

Androjenler, cinsel özelliklerin olgunlaşmasını ve korunmasını kontrol etmede önemli bir role sahiptir.

Erkekler için hem testosteron hem de DHT, penis, skrotum ve prostatın oluşumu ve büyümesi için çok önemlidir. Ek olarak, spermatogenez veya sperm üretimi için gereklidirler. Bunun yanı sıra cesaret verici özelliğide bulunmaktadır.

Ayrıca kas kütlesinin artması, sesin derinleştirilmesi ve vücut tüylerinin büyümesi gibi birçok ikincil erkeklik özelliğini de kontrol ederler.

Kandaki serbest testosteronun yaklaşık % 5'i, 5-alfa reduktaz adı verilen enzimlerle DHT'ye dönüşür. 5-alfa redüktazın iki şekli vardır: Tip I ve Tip II.

Tip I, deri altı yağ bezlerinde ve karaciğer de üretilir. Dermiste, cildin nemi kaybetmesini önlemek ve yağlamak için gerekli olan sebumun üretilmesinden büyük ölçüde sorumludur.

Tip II ise, cildin prostat ve dermal papilla hücreleri gibi alanlarda üretilir. Prostat ve saç foliküllerinin uyarılmasına katkıda bulunur.

Bu izo-enzimlerin aktif varlığı testosteronun daha güçlü ve agresif DHT'ye dönüşümünü artırır.


DHT'nin insan işlevi için gerekli olduğu kadar, aşırı aktivasyon vücuttaki homeostatik dengeyi bozar. Saç derisinde, saç büyümesinin azalmasında suçlu olduğu ifade edilmektedir...!?


DHT saç dökülmesine neden sebep olur?

Ne yazık ki, şu anda DHT ve alopesi içeren biyolojik mekanizmalar için net bir açıklama bulunmamaktadır. Diğer bir ifade ile bilim adamaları bu dökülmenin nedeninin açıklayamadan DHT yi suçlamaktadırlar.

Ancak, saç dökülmesine genetik duyarlılık gösteren erkekler için DHT'nin doğrudan saç dökülmesine neden olmadığı ile ilgili popüler bir bilgi var.

Testosteron DHT'ye dönüştürüldüğünde, doğrudan saç köklerine yönelir ve dermal papilla hücrelerinde bulunan androjen reseptörlerini bulur.

Reseptöre bağlandığında, bunu sitoplazmada protein komplekslerinin ayrışması izler. Bu sonuçta, DHT'nin hücrenin çekirdeğine girmesiyle sonuçlanır ve burada folikülün normal fonksiyonları bozulur.

Tehdit altındaki foliküler hücreler, en çok anagen fazının süresini kısaltarak büyüme döngüsünü değiştirmeye başlayacaktır. Bu olduğunda, hızlı bir şekilde bölünen ve yeni saçları oluşturan hücreler, erken bir şekilde duracaktır.

Saç büyüme döngüsü boyunca birbirini izleyen her ilerleme ile, saç telleri daha ince, daha kısa ve daha kırılgan hale gelir ve kırılmayı veya düşmeyi kolaylaştırır. Buna minyatürleşme denir.

DHT, gerekli vitaminleri, mineralleri, antioksidanları ve proteinlerin kökü bloke ederek saç hücrelerinin beslenmesini engelleyebilir. Bu aynı şekilde, foliküllerin ortalama büyüme süresini etkili bir şekilde azaltacak ve gelişme sorunlarını daha da arttıracaktır.

Etkilenen saç folikülleri sağlıksız büyüme belirtileri göstermeden önce uzun bir süre beklenecektir.

RU58841'in arkasındaki bilim

Finasteride (Propecia) gibi saç dökülmesi için birçok ticari ilaç, testosteronu DHT'ye dönüştüren bir enzim olan 5-alfa redüktazı spesifik olarak inhibe ederek çalışır.

Bununla birlikte, DHT sayımının düşürülmesi genel olarak bireyi sistemik bir seviyede etkiler, böylece vücudun DHT'ye ve diğer androjenlere bağımlı olan bazı kısımları tehlikeye girebilir.

Daha önce bahsedildiği gibi, RU58841 bir antiandrojenik bileşiktir, bu da saç foliküllerinde lokal androjen reseptörlerini inhibe etmeye çalışarak DHT ve diğer androjenlerin etkilerini ortadan kaldırdığı anlamına gelir.

Aynı zamanda hasarlı foliküllerin normal anagen fazına geçişi için zaman tanıyarak hücresel iyileşmeye de yardımcı olur.

RU58841, androjen dönüşümlerinden 5-alfa redüktazı inhibe etmeyi aktif olarak istemediğinden, kandaki testosteron ve DHT'nin androjen sayıları muhtemelen etkilenmez.

RU58841’in olağanüstü yeteneklerini gösteren birkaç olumlu çalışma var. Ancak, RU58841'in hakları transfer edildikten (ve rafa kaldırıldıktan) sonra, hiçbir ek çalışma yayınlanmamıştır.

Ayrıca, mevcut çalışmaların hiçbiri, RU58841'in uzun süreli ve genişletilmiş kullanımının yan etkilerini incelememiştir.

Piyasada RU-58841 adı altında bir çok toz satılmakdatır. Gerçekte bunların ne olduğunu bilmeden merdiven altı kullanmak son derece tehlikelidir.