Rumba Nedir? Rumba Nasıl Yapılır?

04.06.2017
• Sanat • Nedir • Kultur • Hobi
rumba dansı

Rumba Nedir?

Rumba, yavaş bir tempo ile yapılan ve evrensel olarak “aşkın dansı” olarak bilinen bir Latin dansıdır. Küba hareketi olarak bilinen kalça hareketi ön plandadır. 4/4’lük bir ritme sahip olan rumba, pozisyon dansıdır ve dar alanlarda rahatlıkla icra edilebilir.

Rumbada ritim, kalp atışlarını andıran tempodadır. Danstaki figürler ve koreografi, kadın ve erkek arasındaki tutku ve romantizm gözler önüne serer. Rumbanın ruhunda, kadının erkeği baştan çıkarmaya çalışması ve onu kışkırtmak için ateşli kalça figürleri yapması vardır. Erkekse, kadının cazibesine kapıldığını hareketleriyle göstermeye çalışır ancak bu hikaye kadının erkeğe bağlanmaması ve onu reddetmesi ile son bulur.

Rumba, “Latin valsi” olarak de adlandırılır. Bunun temel sebebi; valsteki figürlerin bir kısmının, rumbanın zamanlaması ve Küba kalça hareketi ile rumba dansına yedirilebilmesidir.

Küba’da “rumbiar” kelimesi dans etmek anlamında kullanılır ve rumba kelimesinin bu fiilden türetildiği düşünülmektedir.


Rumbanın Tarihçesi

Rumba dansı, İspanyol ve Afrika kökenleri olan bir danstır. Rumba, ateşli bir davul orkestrasında yapılan folklorik danstır ve 16 ncı yüzyılda Afrika'dan Küba'ya gelen kölelerin Latin dünyasına dansın doğmasında önemli payı vardır. 1913 Yılında Lew Quinn ve Joan Sawyer tarafından Amerika Birleşik Devletleri’yle tanıştırılan rumba, Pierre Lavelle tarafından 1950’lerde Avrupa’ya tanıtıldı. Günümüzde, çok farklı stillere sahip olmasına karşın, uluslararası salon dansı olara standardize edilmiş kurallara sahiptir.


Rumbanın Özellikleri

Karakteri : İhtiraslı, seksi, kışkırtıcı ve romantik

Stil : Uluslararası Latin

Müzik türü : Slow Latin Türküleri (balad/ballad) . Rumba dans müzikleri için tıklayın: https://www.music4dance.net/dances/rumba

Tempo : 32-36 bar/ dakika (stillere göre farklılaşır) veya 128-144 BPM (dakika başı vuruş sayısı) . Rumba temposu, orta derecede hızlıdır (allegretto) .

Tempo, dansa eşlik eden müziğin çalınma hızını yani parçanın temposunu ifade eder. Dakikadaki bar sayısı parçanın temposunu belirleyicidir. Tempoyu pratik olarak http://www.beatsperminuteonline.com adresindeki BPM uygulamasından test edebilirsiniz.

Ana ritim özellikleri : 4/4 ve 2.1.1 (yavaş-hızlı-hızlı)


Rumba Nasıl Yapılır?

Rumba figürlerine ilişkin şu temel ilkelerden bahsedilebilir:

* Tutkunun ve ihtirasın sembolü olan kalça hareketi dansın en önemli figürüdür.

* Bilek, diz ve kalça koordinasyonu son derece önem arz eder.

* Temel ayak hareket kombinasyonu; “ileri sola, sağ ayak yana, ayakları bileştir, sağ geriye, sol ayak yana, ayağı kapat” şeklindedir. İleriye doğru ve ters yönde atılan adımlar için zamanlama “hızlı, hızlı” iken, sağ ve sola adımlar için ritim“yavaş”tır.

Rumbanın temel figürleri öğrenmek isteyenler aşağıdaki videoya göz atabilir:
Rumba Kursları

İstanbul : Arthur Murray Dans Okulu, Dans Akademi- İstanbul, Renk Sanat Merkezi

Ankara : Ankara Ramel Sanat, Just Dance Spor Kulübü

İzmir : Dance Hall İzmir Dans ve Spor, Dans Akademi-İzmir


Kaynak:

http://www.ballroomdancers.com

http://www.wikihow.com

http://www.ballroomdanceacademy.com

http://eslidanslar.metu.edu.tr/rumba

http://www.danskursunisantasi.com/rumba-kursu.html

https://1milyarbilgi.com