Saç Dökülmesi: Dikkat Etmeniz Gerekenler ve Pratik Formüller

25.05.2017
• Saglik • Hayat

Saçlarımızın dökülmesi çok can sıkıcıdır. Temizlik yaparken veya ıslak zeminlerde özellikle beyazsa toplanan saç yumaklarının sizden düştüğünü fark ettiğinizde canınız daha da sıkılır. Yaşlandıkça saçlarımızın gürlüğü giderek azalır. Genetik olarak da saçlarınız dökülmeye eğilimli olabilir. Bu durumu umursamayabilirsiniz, ancak pek çok insan gibi mutlaka siz de bu duruma kayıtsız kalamayacaksınız.


Aşağıda, sizler için doğal besinlerin saçlarımızı güçlendiren veya gürleştiren yönlerini derledik. Bu besinlerden bazıları dökülmeyi önleyici olarak, bazıları ise dökülme başladıktan sonra uygulanır.
Diyet - Yediğiniz her şey aslında saçlarınız için de önemlidir. Diyet oluştururken tüm gıdaları içermesine dikkat etmelisiniz. Özellikle salatalık, patates, biberi kabuklarıyla beraber tüketmelisiniz. Soya filizi de salatalık, patates, biber gibi, silika minerali bakımından oldukça zengindir ve saçınızın güçlenmesine katkıda bulunur. Et yemekleri demir açısından zengin ve protein bazlıdır, saçlarımızın büyümesinde ve güçlenmesinde çok önemli bir yere sahiptirler.


Ginkgo Biloba - Son yıllarda oldukça iyi bilinen bir bitki olan ginkgo biloba, beyinde ve ciltte kan dolaşımını iyileştirdiğine inanılıyor. Bitki uzmanları, saç derimizdeki kan akışını arttırdığı için saç köklerine daha fazla ve düzenli besin gider. Bu besin maddelerinin de saçımızın hızlı büyümesini ve yeniden çıkmasını sağladığına inanmaktadırlar.Yeşil Çay - Yeşil çayı özellikle bayanlar zayıflama diyetlerinde sıklıkla tüketiyorlar. Ancak yeşil çayın erkeklerde saç dökülmesini tetikleyen Dihidrotestosteron (DHT) hormonunun testosterondan üretilmesini sağlayan Tip I 5 alfa redüktaz enzimini tutarak engelleyebildiği yapılan bazı araştırmalarda ortaya çıkarıldı. Artık kahvaltılarınızda yeşil çaya da yer açmalısınız.


Isırgan Otu - Büyükannelerimizin sırlı formüllerinden bir olarak da bahsedebiliriz ısırgan otundan. Modern bitki uzmanlarının, bu bitkiden yapılan içme çayının saç dökülmesini azaltacağına inandıklarını söylemeleriyle birlikte büyükannelerimizin bu sırlı formülü birden popüler oluverdi. Yeşil çaydaki kimyasalların testosteronun DHT'ye dönüşmesini önlemesine benzer şekilde ısırgan otlarının da bu süreci engelleyerek, saçlarımızı kalın ve sağlıklı tuttuğu söyleniyor.
Saç derimize dışarıdan yapılacak uygulamalar


Kırmızı Biber - Çağlar boyunca yaygın olarak kullanılan bu baharat, cilt tahriş edici etkisi ile saç derisine daha fazla kan pompalanmasını ve böylelikle daha fazla besin maddesinin saç derisine ulaşmasını sağlar. Daha da önemlisi hücre bölünmesini ve saçların büyümesini sağlayan histaminlerin salımını sağlar. Banyodan önce saçınıza uygulayabilirsiniz.
Soğan - Journal of Dermatology dergisinde yayınlanan bir araştırma, soğan suyunun alopesi areata (saç kıran) olan kişilerde uygulandığında ortaya çıkan sonuçları inceledi. Yirmi üç kişi 2 ay boyunca günde iki kez doğrudan kafa derisine soğan suyu uyguladı. Katılımcıların saçlarında sadece iki haftalık tedaviden sonra büyümenin başladığı görüldü. Dört haftada, 17 kişide saçların yeniden çıkmaya başladığı görüldü ve altı haftada saç büyümesi 20 kişide belirgin şekildeydi.
Kaynak: www.care2.com