Saç Dökülmesini Önleyen Yiyecekler

09.08.2017
• Saglik • Hayat
Saç Dökülmesini Önleyen Yiyecekler

Saç Dökülmesini Önleyen Yiyecekler

İnsanların çoğu hayatlarının belli bir aşamasında kalıtım, yetersiz temizlik ve bakım, beslenme sorunları, hava kirliliği ve aşırı kozmetik uygulaması gibi nedenlerden dolayı saç dökülmesi sorunuyla karşılaşır. Genetik nedenler haricinde, saç dökülmesini durdurmak veya yavaşlatmak doğru beslenme ile mümkündür.

Şimdi saç dökülmesine iyi gelen 10 önemli besine göz atalım.

Kuruyemiş

Ceviz, badem ve fındık gibi bazı kuruyemiş türleri, saçı sağlıklı bir şekilde büyütürken E vitamini, kükürt ve yağ asitleri içerir. Buna ek olarak, saç tellerini korumak için Omega 3 ve çinko içerirler. Fıstıkta, tiroid problemlerinin ve buna bağlı saç dökülmelerinin önlenmesine yardımcı olan iyot bulunur. Ceviz omega 6 ve saç dökülmesini önlemeyi sağlayan biyotin içerir.
Zeytin yağı

Zeytinyağı, saçları koruyan ve saç tellerini güçlendirmekte en önemli madde olan E vitamini için güçlü bir kaynaktır. Aynı zamanda, saç köklerinizi nemli tutar ve kırılmaya karşı koruma sağlar.

Yumurta

Yumurta B12 içerir. Ayrıca, güçlü saçlara ve sağlıklı bir saç derisine sahip olmaya yardımcı olan biyotini içerir. Biyotin literatürde H vitamini veya B 7 vitamini olarak bilinse de halk arasında güzellik vitamini olarak adlandırılır.Havuç

Havuç, saçları besleyen ve uçlardaki kırılmaları önleyecek miktarda A vitamini içerir.

Tavuk ve Hindi

Tavuk ve hindi saç dökülmesini ve kırılmasını önlemeye yardımcı olan zengin protein kaynaklarıdır.


Somon

Somon, Omega 3'ün en zengin kaynaklarından biridir. Sağlıklı, güçlü ve parlak saçlar için düzenli şekilde somon tüketimi önerilir. Aynı zamanda çok değerli bir B12 kaynağıdır. Somon, ayrıca çok önemli bir demir kaynağıdır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, pazı, roka ve marul gibi yeşil yapraklı sebzeler demir içerir. Güçlü ve parlak saçlara sahip olmak için çok sık tüketmeniz gerekir.

Deniz Ürünleri ve Balıkları

Midye, karides ve balık gibi deniz ürünleri saç köklerini güçlendirir. Bu gıdalar, saç ve saç tellerini korumayı sağlayan çinko içerir. Bununla birlikte, zengin çinko kaynağı olan gıdaların aşırı tüketiminin de saç dökülmesine yol açabileceğini unutmamak gerekir.Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, saçlarınızı korumaya yardımcı olan omega 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir içerir. Günlük olarak bir avuç kabak çekirdeği yemek, daha sağlıklı saçlara sahip olmak için birebirdir.

Kaynak:

http://www.eatthis.com