Salsa Nedir? Salsa Nasıl Yapılır?

04.06.2017
• Sanat • Nedir • Kultur • Hobi
salsa dansı

Salsa Nedir?

Salsa, kökenleri İspanyolca konuşan Karayiplere dayanan ve Salsa müziği eşliğinde yapılan bir dansıdır. Guaguanco, rumba, boogaloo, pachanga, guaracha, plena ve bomba gibi dansların etkisi altında gelişen salsa, bu danslara ait figürler ve müziklerin izlerini taşır.

Salsa, serbest stilde yapılan ve genellikle bir partner eşliğinde icra edilir. Latin Amerika, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, İtalya, İspanya, Almanya,İsrail, Fransa, Doğu Avrupa ve Hindistan gibi ülkelerde oldukça popüler bir dans türü olan salsa, kendine özgü salsa müziği dışında bazen tropik müzikler eşliğinde de yapılmaktadır.

Birbirinde farklı stillerde yapılan salsa dansında; Los Angeles, New York, Küba, Porto Riko, Kolombiya ve Miami stilleri gibi birçok bilinen ve farklı stili vardır.


Salsanın Tarihçesi

Bazı kaynaklar, salsanın Küba son dansı dansına dayandığını yazmaktadır. Öte yandan, salsanın 1920’li yıllarda Porto Riko’da ortaya çıktığı da düşünülmektedir.

Küba, bugün bildiğimiz birçok Latin müziğinin anavatanıdır. Öte yandan Afrika’dan getirilen kölelerin müzik ve dans kültürüne olan etkisi salsanın yanı sıra; son, cha cha, danza, mambo and rumba gibi müziklerin gelişimini de sağlamıştır. Salsa, önceleri Küba, Porto Riko ve diğer Latin Amerika ülkeleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde bilinmekteydi. Küba devrimi ve sonrasında gelen Amerikan ambargosu ile etkisi oldukça azalan salsa, 1980’lerden sonra tüm dünyada bilinir hale gelmiştir.

Salsa, Latin Amerika’da bir çok baharatın karışımı olan “sos” ya da “salça” anlamına gelir. Bu adın verilmesinin nedeni, bu dansın, bahsettiğimiz gibi birçok farklı kültür ve tarzdan etkilenerek oluşturulmasıdır.


Salsanın Özellikleri

Karakteri: Eğlenceli, canlı ve seksi

Stil: Serbest stil (önceden belirlenmiş hareketlere bağlı olma zorunluluğu olmayan, doğaçlama yapılan bir dans türü)

Müzik türü: Salsa (Popüler salsa parçaları için tıklayın:
https://www.music4dance.net/dances/salsa )

Tempo: 40 – 55 bar/dakika veya 160-220 BPM (dakika başı vuruş sayısı) . Salsa, çok hızlı bir tempoya (presto) sahiptir.

Tempo, dansa eşlik eden müziğin çalınma hızını yani parçanın temposunu ifade eder. Dakikadaki bar sayısı parçanın temposunu belirleyicidir. Tempoyu pratik olarak http://www.beatsperminuteonline.com adresindeki BPM uygulamasından test edebilirsiniz.

Ana ritim özellikler: 4/4


Salsa Nasıl Yapılır?

Salsa dansı serbest stil olduğu için, kesin figürlere bağlı kalma zorunluluğu yoktur. Ancak, bazı temel ilkelerden bahsetmek mümkündür:

*Başlangıç pozisyonu için genel dans pozisyonu ya da el ele tutmak mümkündür.

*Dans içerisinde vücudu her zaman dik, çene yukarıda ve omuzlar geride bir duruşa sahip olmak gerekir. Devamlı yukarı bakmak gerekir.

*Kalçaların oynatılması ve belden yukarısının sabit olması önemlidir.

*8 vuruşluk bir tempoya göre adımlar belirlenir.

Salsadaki temel figürleri öğrenmek isteyenler aşağıdaki videoya göz atabilir:Salsa Kursları

İstanbul: Dans Akademi –İstanbul, Depo Dans Cafe, Danzonn Dans Akademisi

Ankara: Dans Akademi – Ankara, Danzonn Dans Akademisi

İzmir: Dans Akademi – İzmir, Kemal Özenç Dans Akademi

Kaynak:

http://www.ballroomdancers.com

http://www.wikihow.com

http://www.ballroomdanceacademy.com

http://www.salsalatina.co.nz/whatissalsa.html

http://eslidanslar.metu.edu.tr/salsa

https://1milyarbilgi.com